Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach to kluczowa placówka medyczna, której historia sięga 1871 roku. Został on założony przez ks. Leopolda Markiefkę w jednej z katowickich dzielnic, znanej jako Bogucice.
Podczas pierwszych lat działalności szpitala, jego funkcje były prowadzone przez bonifratrów, zakon, który od lat angażuje się w pomoc medyczną i społeczną. Warta podkreślenia jest także zmiana nazwy szpitala, który do momentu odzyskania przez bonifratrów statusu autoryzowanej jednostki nosił miano: Szpital Miejski nr 1 im. Ludwika Rydygiera w Katowicach.
Historia
Uroczystość poświęcenia oraz otwarcia szpitala, który został wybudowany przez bonifratrów w Bogucicach, miała miejsce 7 września 1874 roku. Początkowo zakonnicy byli w stanie zapewnić opiekę dla 30 pacjentów.
W 1886 roku szpital przeszedł rozbudowę na podstawie projektu L. Schneidera. Z kolei w 1890 roku oferowano już 60 łóżek dla chorych. W latach 1902–1903 powstał nowy, dwupiętrowy pawilon usytuowany przy ulicy Normy, co spowodowało, że szpital zyskał 160 miejsc. Do 1926 roku liczba łóżek wzrosła do 210, a tuż przed wybuchem II wojny światowej bonifratrzy mogli już zaoferować 260 łóżek swoim pacjentom. Oprócz tego w placówce istniały sale operacyjne oraz apteka.
W trakcie wojny niemieckie władze wysiedliły zakonników do Krakowa, a biblioteka szpitalna uległa zniszczeniu. Dopiero w 1948 roku sąd uznał prawo własności zakonu, jednakże bonifratrzy nie byli w stanie samodzielnie prowadzić swojej placówki medycznej. Pełna kontrola szpitala została przywrócona dopiero w 2009 roku.
Na podstawie uchwały Rady Miasta Katowice nr XXXVIII/836/21, która została podjęta 8 września 2021 roku, szpital uzyskał tytuł „Zasłużony dla Miasta Katowice”.
Na terenach szpitala znajduje się także kaplica pw. Aniołów Stróżów, która zalicza się do trzech najstarszych obiektów sakralnych w Katowicach.
Oddziały
Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach oferuje szeroki zakres usług medycznych, dostępnych w różnych oddziałach, które są odpowiednio przystosowane do potrzeb pacjentów.
W placówce można znaleźć siedem wyspecjalizowanych oddziałów, które obejmują:
- oddział chirurgiczny,
- oddział chorób wewnętrznych,
- oddział ortopedyczny,
- oddział ginekologiczno-położniczy,
- oddział anestezjologii i intensywnej terapii,
- oddział noworodkowy,
- izba przyjęć.
Przypisy
- Uchwały Rady Miasta. bip.katowice.eu. [dostęp 03.10.2024 r.]
- Kaplica. bonifratrzy.pl. [dostęp 08.10.2022 r.]
- Michał Bulsa, Grzegorz Grzegorek, Beata Witaszczyk: Domy i gmachy Katowic. Katowice: Prasa i Książka, 2013 r., s. 28. ISBN 978-83-63780-00-5.
- Justyna Przybytek: Bonifratrzy przejmują szpital im. Ludwika Rydygiera. katowice.naszemiasto.pl, 28.11.2008 r. [dostęp 09.09.2011 r.]
- Przeszłość – Jedyny Szpital w mieście. www.bonifratrzy.pl. [dostęp 11.09.2011 r.]
- Szpital. bonifratrzy.katowice.pl. [dostęp 11.09.2011 r.]
- Szpitale Zakonu Bonifratrów w Polsce. bonifratrzy.pl. [dostęp 11.09.2011 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty edukacyjne i naukowe":
Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach | Euro-Centrum Park Naukowo-Technologiczny w Katowicach | Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka | Katowickie Centrum Onkologii | Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach | Szpital im. św. Elżbiety w Katowicach | Szpital Specjalistyczny im. prof. Emila Michałowskiego w Katowicach | Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach | Szpital Murcki | Szpital Kliniczny im. Andrzeja Mielęckiego w KatowicachOceń: Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach