Aleja brzozowa w Murckach


Aleja brzozowa w Murckach to ważny zabytek kulturowy położony w Katowicach, w dzielnicy Murcki. Znana z wyjątkowej urody, aleja została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego, co podkreśla jej historyczne znaczenie.

Ta malownicza aleja prowadziła do kopalni węgla kamiennego „Emanuelssegen”, która później zyskała miano Kopalni Węgla Kamiennego „Murcki”. Rozpoczynała się przy dworcu kolejowym, który powstał około 1870 roku, usytuowanym w rejonie dotychczasowej stacji Katowice Murcki. Dzięki temu, przyciągała uwagę mieszkańców i podróżnych, a jej znaczenie wzrosło, gdyż była kluczowym połączeniem z osadą Murcki (niem. Emanuelssegen), od której oddalona była na znaczny dystans.

25 stycznia 1949 roku, zgodnie z decyzją o ochronie zabytków, aleja została włączona do rejestru, co oznaczono numerem A-141/49. Dziś znajduje się w regionie obecnych ulic Tartacznej i Cegielnia Murcki, co stanowi dodatkowy walor historyczny i architektoniczny tej lokalizacji.

Przypisy

  1. a b c Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 22.08.2018 r.]
  2. Piotr Zdanowicz, Bartłomiej Zatorski: W krainie murckowskich lasów. Katowice w cieniu pradawnej puszczy. T. 1. Katowice: Miasto Katowice, 2017 r.
  3. Tartaczna/Cegielnia. Klub Miłośników Murcek. [dostęp 22.08.2018 r.]

Oceń: Aleja brzozowa w Murckach

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:8