Zbigniew Wegehaupt


Zbigniew Jan Wegehaupt, uznany kontrabasista jazzowy, urodził się 9 sierpnia 1954 roku w Katowicach, a zmarł 13 stycznia 2012 roku w Warszawie. W ciągu swojej kariery zdobył uznanie czytelników magazynu Jazz Forum, którzy wielokrotnie przyznawali mu tytuł najlepszego kontrabasisty w kraju.

Jego współprace z czołowymi przedstawicielami polskiej sceny jazzowej są szczególnie znaczące. Grał m.in. z:

W trakcie swojej kariery brał udział w licznych festiwalach jazzowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wśród nich znajdują się ważne wydarzenia takie jak: Jazz Jamboree, Warsaw Summer Jazz Days, Festiwal Jazzowy w Hadze, Red Sea Jazz Festival, Bilbao Jazz Festival oraz Festiwal Jazzowy w Düsseldorfie.

Wegehaupt nagrał jako muzyk studyjny wielką ilość płyt, w których eksplorował różnorodne gatunki muzyki, w tym jazz, muzykę rozrywkową oraz filmową. Jest także autorem muzyki do dokumentu pt. „Tuchomie - 20 Ha Sztuki”, co potwierdza jego kreatywność i wszechstronność w dziedzinie muzyki.

Życiorys

W życiorysie Zbigniewa Wegehaupta kluczową rolę odgrywa jego edukacja, był on absolwentem klasy kontrabasu na Wydziale Instrumentalnym PWSM w Katowicach. W ostatnich latach swojego życia artystycznego prowadził klasę kontrabasu na Wydziale Jazzu w Państwowej Szkole Muzycznej II st. przy ul. Bednarskiej w Warszawie.

W swojej karierze muzycznej, pierwsze znaczące sukcesy odnosił w drugiej połowie lat 70. z zespołem Kwartet Wojciecha Gogolewskiego. Następnie współpracował z renomowanymi grupami, takimi jak Trio Kazimierza Jonkisza i Zespół Zbigniewa Seiferta. Do jego partnerskiej współpracy zaliczał się także kwartet Jana Ptaszyna Wróblewskiego oraz grupa Jarka Śmietany Extra Ball. Grał u boku amerykańskich muzyków, takich jak saksofonista Rick Cole oraz trębacz Clark Terry.

Na początku lat 80. brał aktywny udział w nagraniu płyt Stanisława Sojki, z albumami takimi jak Blublula, Sojka Sings Ellington oraz Matko, która nas znasz. Z końcem lat 80. dołączył do Kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego.

W dekadzie lat 90. koncertował z wieloma znakomitościami, w tym z Henrykiem Miśkiewiczem, Krzesimirem Dębskim, Januszem Muniakiem oraz Andrzejem Kurylewiczem. W 1992 roku był muzykiem nagrywającym płytę Grzegorza Ciechowskiego Obywatel świata.

W 2007 roku stworzył projekt solowy, nazwany Kwartet Tota, w którym wystąpili Jerzy Małek, Marcin Masecki oraz Ziw Rawic. Album z 2008 roku, również zatytułowany Kwartet Tota, w całości zawierał autorskie kompozycje Wegehaupta i zyskał uznanie krytyków jako najlepsza z trzech płyt, które stworzył.

W 2009 roku nagrał wraz z Jarkiem Śmietaną album poświęcony kompozycjom Zbigniewa Seiferta pod tytułem A Tribute To Zbigniew Seifert. W październiku 2001 roku, w Studio Buffo, brał udział w nagraniu płyty Ryszarda Rynkowskiego „Intymnie”, obok takich artystów jak Henryk Miśkiewicz i Jarosław Śmietana.

Nagrody w konkursach

Artysta zdobył liczne nagrody w prestiżowych konkursach muzycznych, co potwierdza jego nietuzinkowy talent oraz uznanie w środowisku jazzowym.

  • I nagroda w Konkursie Improwizacji Jazzowej, organizowanym przez Akademię Muzyczną w Katowicach, w roku 1974,
  • II nagroda oraz Wyróżnienie Indywidualne na festiwalu Jazz nad Odrą w roku 1976.

Odznaczenia

W 2008 roku Zbigniew Wegehaupt został uhonorowany Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za swoje wkład w dziedzinę muzyki.

Dyskografia

Albumy solowe

  • 1984 – Sake,
  • 2005 – Wege,
  • 2008 – Tota.

Albumy innych artystów z udziałem Z. Wegehaupta

Przypisy

  1. Archwałem polskiego rocka
  2. strona pianisty Sławka Jaskułke
  3. Onet: recenzja płyty "Tota"
  4. Who is who w jazzie
  5. Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. [dostęp 01.06.2016 r.]
  6. a b WP:Zmarł Zbigniew Wegehaupt

Oceń: Zbigniew Wegehaupt

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:6