Piotr Leopold Litwa, urodzony 29 marca 1964 roku w Katowicach, to wybitny polski specjalista w dziedzinie górnictwa oraz geologii. Posiada tytuł doktora nauk technicznych, co potwierdza jego szeroką wiedzę oraz doświadczenie w tej branży.
W swojej karierze zawodowej pełnił szereg istotnych funkcji, w tym w latach 2008–2014 i od 2024 roku pełni rolę prezesa Wyższego Urzędu Górniczego. Jego doświadczenie obejmuje także kadencję na stanowisku wojewody śląskiego między 2014 a 2015 rokiem.
Oprócz tych ważnych ról, Piotr Litwa był także prorektorem, a w 2019 roku objął funkcję rektora Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach. Jego wkład w rozwój tej instytucji edukacyjnej jest nie do przecenienia.
W dodatku posiada on stopień generalnego dyrektora górnictwa, co dodatkowo podkreśla jego autorytet w dziedzinie górniczej oraz geologicznej w Polsce.
Życiorys
Piotr Litwa jest absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach, gdzie w 1988 roku uzyskał dyplom ukończenia studiów na Wydziale Górniczym, koncentrując się na górnictwie oraz geologii, ze szczególnym uwzględnieniem technik eksploatacji złóż. Dalszą edukację kontynuował, zakończając w 1997 roku dwa lata studiów podyplomowych na Uniwersytecie Śląskim, w obszarze problemów prawnych związanych z górnictwem. W 2000 roku obronił doktorat na Wydziale Górniczym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Temat jego pracy doktorskiej, zatytułowanej „Wpływ czynników geotechnicznych na kształtowanie się zagrożeń tąpaniami w wyrobiskach chodnikowych”, koncentrował się na zagadnieniach z zakresu geomechaniki górniczej.
Od momentu ukończenia studiów w 1988 roku, Piotr Litwa pracował w Przedsiębiorstwie Robót Górniczych w Katowicach, gdzie rozpoczął swoją karierę jako osoba dozoru ruchu. W 1992 roku podjął pracę w Okręgowym Urzędzie Górniczym w Katowicach, zdobywając kolejno stanowiska starszego inspektora i nadinspektora. W 1995 roku przeniósł się do Wyższego Urzęd Górniczego, a pięć lat później, w 2000 roku, objął stanowisko dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego najpierw w Bytomiu, a później w Gliwicach. Od stycznia 2005 roku pełnił funkcję wiceprezesa Wyższego Urzędu Górniczego, a od listopada 2008 roku był prezesem tej instytucji.
Jego zaangażowanie w działalność naukową oraz dydaktyczną jest widoczne w jego pracy jako opiekuna i wykładowcy. W latach 2005–2009 przewodniczył Kołu Wydziałowemu Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Śląskiej. W ramach projektu badawczego pt. „Poprawa bezpieczeństwa pracy w kopalniach”, będącego strategicznym przedsięwzięciem w ramach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, pełnił rolę przewodniczącego komitetu sterującego w latach 2010-2013. Piotr Litwa prowadził zajęcia zarówno na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, jak i na Akademii Górniczo-Hutniczej, a także jest autorem licznych publikacji naukowych dotyczących bezpieczeństwa w górnictwie. Działał w wielu komisjach branżowych, w tym w Komisji do spraw Zagrożeń w Zakładach Górniczych oraz w Komitecie Górnictwa Polskiej Akademii Nauk. Był także członkiem kolegium redakcyjnego miesięcznika Wyższego Urzędu Górniczego „Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie”.
W dniu 12 marca 2014 roku, Piotr Litwa objął urząd wojewody śląskiego, zastępując Zygmunta Łukaszczyka. Pełnił tę funkcję do 8 grudnia 2015 roku. W 2018 roku był liderem listy wyborczej Wolnych i Solidarnych do sejmiku śląskiego. Następnie w 2018 roku został prorektorem Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach, odpowiedzialnym za sprawy szkoleniowe, a w 2019 roku objął funkcję rektora tej samej uczelni. W czerwcu 2024 roku został ponownie powołany na stanowisko prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.
Odznaczenia i wyróżnienia
Piotr Litwa jest osobą, która zasłużyła się nie tylko w swojej dziedzinie, ale również zdobyła liczne odznaczenia, które potwierdzają jego osiągnięcia i profesjonalizm.
- srebrny Krzyż Zasługi, przyznany w 2003 roku,
- brązowy Krzyż Zasługi, otrzymany w 1999 roku,
- platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji, przyznany przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach, dwukrotnie, w latach 2012 i 2015,
- nagroda specjalna „Czarny Diament”, nadana przez Izbę Przemysłowo-Handlową Rybnickiego Okręgu Przemysłowego w 2012 roku,
- nagroda Głównego Inspektora Pracy im. Haliny Krahelskiej, która została mu przyznana w 2010 roku,
- odznaka Honorowa Zasłużonego dla Bezpieczeństwa w Górnictwie, zdobyta w 2017 roku.
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Zygmunt Mierczyk | Krzysztof Michalik (informatyk) | Max Grünfeld | Anton Zimmermann | Natalia Paszkowska | Andrzej Nowakowski (metalurg) | Roman Palewicz | Andrzej Pfitzner | Otto Schier | Stanisław Strama | Robert Konieczny | Stefan Gierlotka | Miłosz Frąckowiak | Józef SuchyOceń: Piotr Litwa