Uroczysta premiera „Niebezpiecznych dżentelmenów” w katowickich kinach studyjnych

Katowickie kina studyjne zapraszają na uroczystą śląską premierę filmu Niebezpieczni dżentelmeni. Wydarzenie, które odbędzie się już 17 stycznia, zainauguruje obchody 15. jubileuszu Śląskiego Funduszu Filmowego.

Śląski Fundusz Filmowy to narzędzie pozwalające finansować produkcje, których miejsce realizacji albo temat związane są ze Śląskiem. Fundusz Instytucji Filmowej Silesia Film od 2008 roku wspiera działalność artystyczną na terenie całego województwa – dzięki temu w ciągu tych 15 lat zrealizowano 83 filmy. Wystarczy wspomnieć, że fundusz pomógł w produkcji takich tytułów jak Lombard, Zimna Wojna, Jesteś Bogiem, Obywatel Jones, Jestem Mordercą czy Niebezpieczni dżentelmeni, których premiera zbliża się wielkimi krokami.

Wydarzenia związane z jubileuszem rozpocznie uroczysty pokaz ostatniego z wymienionych filmów. Niebezpieczni dżentelmeni to produkcja, która w komediowy sposób opowie o próbie rozwiązania kryminalnej zagadki. Tadeusz Boy-Żeleński, Witkacy, Joseph Conrad i Bronisław Malinowski będą próbowali uwolnić się od podejrzeń i plotek o zabójstwie arystokraty, a to wszystko w kręgach zakopiańskiej bohemy. Jeśli sama fabuła nie brzmi zachęcająco, wystarczy spojrzeć na obsadę: w produkcji zobaczymy Tomasza Kota, Marcina Dorocińskiego czy Andrzeja Seweryna.

W Śląskiej premierze wezmą udział reżyser filmu Maciej Kawalski oraz aktorzy: Andrzej Seweryn, Tomasz Kot i Wojciech Mecwaldowski. Spotkanie z twórcami odbędzie się po sensie, który w Kinie Rialto rozpocznie się o 18:30, z kolei w Kinie Kosmos godzinę później. Rozmowy poprowadzi Ewa Niewiadomska.

Na kolejne miesiące zaplanowano pokazy plenerowe, wystawy kadrów filmowych i szereg innych wydarzeń, które mają uczcić 15. rocznicę powstania funduszu. Obchody zakończy uroczysta Gala w Kinoteatrze Rialto, która odbędzie się w czerwcu.

Magdalena Kwaśniok
Magdalena Kwaśniok