Katowice uhonorują WOŚP. Rada Miasta zdecydowała o nadaniu nazwy rondu

Rada Miasta Katowice podczas wtorkowej sesji zdecydowała o uhonorowaniu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przeciw było tylko dwóch radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości – Piotr Pietrasz i Krystyna Panek. Ostatecznie rondo przy ul. Kościuszki i ul. Armii Krajowej, to samo, które w ramach spektaklu już czynne otwierał Mateusz Morawiecki w kwietniu 2021 roku, zostanie nazwane imieniem WOŚP-u.

Upamiętnienie WOŚP-u jest inicjatywą katowickich działaczy Nowej Lewicy i Młodej Lewicy, Jarosława Graziadei-Darmasa i Kacpra Hołdy, którzy już w styczniu 2022 roku złożyli projekt uchwały na ręce przewodniczącego Rady Miasta, Macieja Biskupskiego. W pierwotnym założeniu nazwę miało zmienić jednak rondo przy ul. Sokolskiej i ul. Oblatów.

Jak wcześniej wskazywali przedstawiciele Lewicy, ich inicjatywa wynika z ogromnego wkładu organizacji w walkę o wyższy poziom polskiej służby zdrowia. „Niewątpliwie największą, najbardziej rozpoznawalną i skuteczną fundacją działającą w tej sprawie jest wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która z roku na rok doposaża oddziały szpitalne (w tym szczególnie pediatryczne i geriatryczne) w nowoczesny sprzęt medyczny. Warto nadmienić, iż Fundacja WOŚP, za swoją działalność, była także nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. Uważamy, że taka działalność zasługuje na odpowiednie wyróżnienie, także ze strony miasta” – uzasadnili wnioskodawcy.

Magdalena Kwaśniok
Magdalena Kwaśniok