Mieszkańcy walczą z deweloperem. W Kostuchnie ma powstać 18-piętrowy wieżowiec

Mieszkańcy Kostuchny walczą z deweloperem, który chce postawić 18-piętrowy wieżowiec między fińskimi domkami przy ulicy Hierowskiego. Przeciwnicy budowy podkreślają, że tak wysoki blok wśród niskich zabudowań nie tylko zaburzy estetykę miejsca – wpłynie również na zakorkowanie dzielnicy. Mieszkańcy obawiają się, że spadnie wartość rynkowa ich nieruchomości, a sam klimat okolicy bardzo się zmieni.

Niepasująca do okolicznej zabudowy inwestycja jest możliwa dzięki planowi zagospodarowania przestrzennego, który został uchwalony za kadencji poprzedniego prezydenta, Piotra Uszoka. Spółka Millenium złożyła we wrześniu wniosek do Urzędu Miasta o pozwolenie na budowę budynku. Przyznanie tego pozwolenia, choć uderzające w interesy mieszkańców, wydaje się zgodne z prawem.

Katowiczanie postanowili rozpocząć protesty – mieszkańcy zorganizowali petycję, manifestowali na terenie Kostuchny, a także wyrazili swój sprzeciw podczas Komisji Rozwoju, której członkinią jest radna z tego okręgu, Beata Bala, wspierająca działania społeczników. Podczas posiedzenia katowiczanie domagali się wykreślenia z planu zagospodarowania zapisu, który pozwala na wybudowanie wysokiego, niepasującego do otoczenia budynku.

Radny Adam Lejman-Gąska poinformował, że został wydłużony czas na składanie uwag do planu zagospodarowania dla Piotrowic, Ochojca i części Kostuchny. Takie uwagi można składać do 2 grudnia. Mieszkańcy Kostuchny organizują się na portalach społecznościowych, m.in. w grupie na Facebooku, by tam zebrać wszystkie ważne postulaty.

Magdalena Kwaśniok
Magdalena Kwaśniok