Jodek potasu: wszystko, co trzeba wiedzieć 

  • Katowice dla swoich mieszkańców otrzymały od wojewody ponad 350 tys. tabletek z jodkiem potasu.
  • Dystrybucja tabletek jest standardową procedurą, przewidzianą w przepisach prawa i stosowaną na wypadek wystąpienia zagrożenia radiacyjnego. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi rządowymi, procedura zostanie uruchomiona dopiero po zaistnieniu zdarzenia uza-sadniającego jego podanie, np. awarii elektrowni jądrowej będącej skutkiem działań wojennych w Ukrainie.
  • Należy zaznaczyć, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo są w ciągłej gotowości.
  • Tymczasem uspokajamy i apelujemy: nie należy brać tabletek na własną rękę!
  • Osobom chorym przewlekle rekomendujemy konsultacje z lekarzem specjalistą w zakresie ewentualnego przyjęcia jodku potasu.

W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele pytań, czy w Polsce należy przyjmować preparaty jodu w dawkach blokujących jodochwytność tarczycy w związku z wydarzeniami w Ukrainie. Odpowiedź na to pytanie brzmi zdecydowanie NIE. Poziom promieniowania w Polsce i w Europie nie uległ zwiększeniu.

– Obecnie zagrożenie nie występuje, ale chcemy być przygotowani na każdą ewentualność. Wiemy, że mieszkańcy mają w tym zakresie wiele pytań, dlatego uruchamiamy specjalną zakładkę z informacjami na naszej stronie internetowej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic i dodaje, że dzisiaj nie występuje zagrożenie, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Służby miejskie są w gotowości, by w razie konieczności rozpocząć dystrybucję, gdyż wcześniejsze jej rozpoczęcie nie uzyskało akceptacji służb państwowych. – Szczególnie ważne jest dzisiaj skontrolowanie swojego stanu zdrowia i bezwzględna konsultacja w przypadku chorób przewlekłych. Apeluję do naszych mieszkańców, by sprawdzili u swojego specjalisty kwestię ewentualnego przyjęcia tabletek – mówi prezydent. 

Warto w tym miejscu przypomnieć, że z opinii lekarzy i naukowców wynika jednoznacznie, że nie należy na własną rękę stosować preparatów z jodkiem czy też płynu Lugola. Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne, Polskie Towarzystwo Endokrynologii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Tyreologiczne oraz Polskie i Europejskie Towarzystwo Medycyny Nuklearnej stoją na stanowisku, że profilaktyczne przyjmowanie preparatów zawierających jod (w tym płynu Lugola) w dawkach blokujących jodochwytność tarczycy, tj. w ilościach miligramowych jest nierekomendowane, ponieważ może ono wywołać niekorzystne skutki zdrowotne dla organizmu takie, jak:

  • ryzyko wystąpienia objawów chorób autoimmunologicznych tarczycy – w przypadku jeśli będą to objawy nadczynności, może zwiększać to ryzyko nasilenia objawów niewydolności krążenia;
  • preparaty takie jak płyn Lugola mogą dodatkowo powodować zaburzenia ze strony układu pokarmowego (podrażnienie błony śluzowej, bóle brzucha, biegunka);
  • podrażnienie błony śluzowej nosa i gardła;
  • w przypadku objawów uogólnionej alergii na jod, mogą pojawić się także objawy ogólne (gorączka), a także objawy ze strony skóry (wysypka, świąd, trądzik jodowy);
  • preparaty zawierające duże dawki jodku potasu są przeciwwskazane u kobiet ciężarnych i karmiących.

– Przyjmowanie preparatów jodu w dawkach blokujących jodochwytność tarczycy jest uzasadnione w przypadku osób przebywających na terenach skażenia promieniotwórczego jodem radioaktywnym, w bezpośrednim pobliżu miejsca wypadku jądrowego. Przyjmowanie preparatów jodu przez inne osoby może okazać się także niezbędne, jeśli warunki pogodowe (prądy powietrzne, wiatry, opady atmosferyczne) spowodują rozprzestrzenianie się skażenia promieniotwórczego – podkreśla prof. dr hab. n. med. Beata Kos-Kudła, prezes Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego.

W naszym kraju prowadzony jest ciągły monitoring poziomu promieniowania w atmosferze – przez Państwową Agencję Atomistyki i Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej. W przypadku wystąpienia zagrożenia wszystkie media, a także środki komunikacyjne, którymi dysponuje urząd będą ukierunkowane na przekazanie jak najszybciej informacji mieszkańcom o rozpoczęciu dystrybucji tabletek z jodkiem potasu.

– Mieszkańcy Katowic będą korzystać z 46 punktów dystrybucji tabletek z jodkiem potasu, które będziemy uruchamiać w szkołach podstawowych. Ich lista znajduje się na stronie www.katowice.eu/jodekpotasu – Ewa Lipka, zastępca naczelnika wydziału komunikacji społecznej. Na stronie znajdziemy również broszurę informacyjną w zakresie profilaktyki jodowej, a także ulotkę produktu jakim jest jodek potasu, tj. kwestie dawkowania, ostrzeżenia i środki ostrożności, przeciwskazania, a także FAQ – listę najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami.

Urząd Miasta Katowice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.