Znamy wyniki Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego

Poznaliśmy zwycięzców II edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w kategorii kompozycja. Konkurs kompozytorski to hołd dla Karola Szymanowskiego, wielkiego mistrza kompozytorskiego rzemiosła, który swoją muzyką potrafił prowadzić duchowy dialog ze światem spraw aktualnych, tworząc dzieła o ponadczasowej wartości. Na takie właśnie dzieła czekamy: aktualne i uniwersalne, dotykające spraw istotnych dla nas dzisiaj, jednocześnie zaś sięgające poza horyzont doczesności. 

Obrady jury były niezwykłym momentem w budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. 27 i 28 października nad 66 zakwalifikowanymi pracami debatowali: Francesco Filidei – przewodniczący jury, Agata Zubel, Daniel Cichy, Helena Tulve, Yann Robin i Rozalie Hirs. Ich decyzją są następujące wyniki w poszczególnych kategoraich:

Fortepian:

I. Pablo Borrás (Argentyna) – 3000 €

II. – (nie przyznano)

III. Hyunsu Kim (Republika Płd. Korei) – 1000€

Skrzypce:

I. Amer Ali (Syria) – 3000 €

II. Jinwook Yun (Republika Płd. Korei) – 2000 € 

III. Manolis Ekmektsoglou (Grecja) – 1000 €

Głos:

I. Noemi Conti (Włochy) – 3000 €

II. Alejandro Mata (Meksyk) – 2000 €

III. Krystian Neścior (Polska) – 1000 €

Kwartet smyczkowy:

I. Maria Vincenza Cabizza (Włochy) – 4000 €

II Hed Bahack (Izrael) – 3000 €

III. Hyunsu Kim (Republika Płd. Korei) – 2000 €

Dyrektor Konkursu i Jury przyznają również 6 wyróżnień finansowych:

Fortepian:

Bartosz Witkowski (Polska)

Michał Janocha (Polska)

po 300 €

Kwartet skrzypcowy:

Dario Michelon (Włochy)

Andrea Mattevi (Włochy) 

po 400 €

Skrzypce:

Andrea Nassivera (Włochy)

Pasquale Punzo (Włochy)

po 300 €

Laureatom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział. Zachęcamy do dalszego obserwowania Konkursu. Już jutro rozpoczynamy jego wykonawczą odsłonę w kategoriach: fortepian, skrzypce, kwartet smyczkowy oraz głos. 

O Konkursie

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego to szansa dla wybitnych młodych artystów.

Szansa, by swej karierze nadać rozmach i tempo. Szansa, by stać się artystą rozpoznawalnym dla świata. A także, by zdobyć wysoką nagrodę. Konkurs odbywa się co pięć lat w czterech kategoriach wykonawczych: fortepian, skrzypce, kwartet smyczkowy i głos. Piątą, szczególną kategorię tworzy konkurs kompozytorski, który rozgrywa się na rok przed konkursem wykonawczym.

W każdej kategorii uczestnicy prezentują się przed międzynarodowym jury, złożonym z najwybitniejszych postaci świata muzyki, wpływowymi krytykami, agentami, mediami oraz serdecznie kibicującą im publicznością. Pula nagród w wysokości blisko €300.000 oraz gwarantowane nagrania płytowe i zaproszenia koncertowe sprawiają, że zwycięstwo w konkursie może stać się przełomowym momentem w życiu każdego uczestnika.

Z wielkim rozmysłem dobrany repertuar zachęca do odkrywania muzyki, do wychodzenia poza kanony i skostniałe przyzwyczajenia. To hołd dla fenomenu Karola Szymanowskiego i innych znakomitych twórców, równie bezkompromisowych jak on.

Wielkim sojusznikiem uczestników konkursu są wspaniałe, obdarzone wyjątkową akustyką sale katowickiej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Nie bez znaczenia jest również niezwykła atmosfera Katowic – miasta pełnego niespodzianek i kontrastów, które skutecznie redefiniuje swoją postindustrialną tożsamość przez muzykę.

Konkurs organizowany jest przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach wspólnie z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego, Miastem Katowice, Polskim Radiem, Akademią Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz Towarzystwem Muzycznym im. K. Szymanowskiego w Zakopanem. Partnerem Strategicznym konkursu jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Partnerem Medialnym jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej. Jego dyrektorem jest Ewa Bogusz-Moore, dyrektor naczelna i programowa NOSPR, a w Komitecie Honorowym zasiadają: Joanna Wnuk-Nazarowa, Sir Simon Rattle, Andrzej Jasiński i Eugeniusz Knapik.

O Karolu Szymanowskim

Nieustannie w drodze

Z miejsca na miejsce i ze stylu w styl. Karol Szymanowski był i straussowskim postromantykiem, i ekspresyjnym impresjonistą, i folklorystą – każdym w innym momencie.

Nie oznaczało to jednak ciągłego poszukiwania języka – językiem zawsze dysponował własnym, mówiąc to, co chciał powiedzieć. Wędrówka ta polegała na szukaniu inspiracji i wyzwań, aktualnych sposobów sięgnięcia doskonałości. 

Dotarłszy na szczyt i poznawszy jego zakamarki, szedł dalej. W ten sposób przewędrował drogę z Ukrainy, z rodzinnego majątku Tymoszówka, gdzie przyszedł na świat w 1882 roku, do Berlina – poprzez studia w Warszawie u Noskowskiego (a raczej: mimo nich) dochodząc do Richarda Straussa, jak większość jego poszukujących rówieśników. Następnie, wędrując przez Sycylię i kraje Maghrebu, i chłonąc fascynację archaicznymi kulturami śródziemnomorskimi – doszedł do swoistego impresjonizmu, bardziej jednak zabarwionego mistycyzmem i ekspresją Wschodu niż elegancją Paryża. 

W końcu, odkrywając czar archaizmów na własnym gruncie, przeszedł w góralszczyznę z Podhala, sięgając też po inne polskie regionalizmy. Dalej może byłby indywidualny neoklasycyzm – a jeszcze później? Nie dowiemy się, rok 1937 – ostatni atak gruźlicy – przerwał tę fascynującą wędrówkę.

NOSPR

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.