Jaka jest skala ubóstwa energetycznego w Katowicach? Radni chcą to zbadać

Radni chcą zbadać skalę problemu ubóstwa energetycznego w Katowicach. Patryk Białas, Łukasz Borkowski i Jarosław Makowski złożyli w tej sprawie interpelację do Urzędu Miasta.

Zbliżająca się zima w dobie kryzysu klimatycznego może być dla wielu katowickich rodzin wyzwaniem. W związku z tym przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta zaproponowali władzom miejskim przeprowadzenie badań, które mają na celu wskazanie, ilu osób dotyczy realne, jak i potencjalne ubóstwo energetyczne. Jak podkreślają radni, takie badanie pozwoli efektywniej zaprojektować budżet miasta i zaproponować programy pomocowe potrzebującym.

„Dla wszystkich staje się powoli jasne, że średni koszt energii będzie w najbliższym czasie wzrastał. Przełoży się to na kondycję ekonomiczną poszczególnych osób i całych rodzin, które będą musiały zmierzyć się z tym problemem, zwiększając wydatki, modyfikując lub ograniczając zużycie energii albo szukając jej alternatywnych źródeł. Osoby dotknięte tym problemem nie mogą zostać z nim same. Odpowiedzialność za radzenie sobie z rosnącymi kosztami energii powinna spoczywać na nas wszystkich – jej odbiorcach, administracji publicznej (lokalnej i krajowej), biznesie (dostawcach energii), organizacjach i instytucjach wspierających osoby najbardziej dotknięte problemem” – czytamy w interpelacji.

Z życia miasta
Z życia miasta

Jesteś świadkiem wydarzenia, którym chcesz się podzielić? Napisz na redakcja@katowiceteraz.pl.