Premiera książki „(Nie)zdobyta góra. Broad Peak i K2 ‘82”. Z archiwum Jerzego Kukuczki 

Zapraszamy na premierę nowej książki z serii „Z archiwum Jerzego Kukuczki”, która odbędzie się w piątek 4 listopada br. o godz. 18:00 w sali 211 instytucji Katowice Miasto Ogrodów (plac Sejmu Śląskiego 2). Premierze towarzyszyć będą rozmowy z żoną Jerzego Kukuczki Cecylią Kukuczką, uczestniczkami kobiecej wyprawy na K2 Danutą Wach i Anielą Łukaszewską, współautorką książki Iloną Chylińską oraz Wojciechem Lemańskim, archiwistą w Fundacji Wielki Człowiek, założonej przez rodzinę Jerzego Kukuczki, która jest też wydawcą serii „Z archiwum Jerzego Kukuczki”. Na spotkaniu będzie możliwość zakupienia książki w promocyjnej cenie.

Cecylia Kukuczka, Danuta Wach oraz Aniela Łukaszewska opowiedzą o trzech polskich wyprawach na K2 z 1982 roku i zabiorą uczestników w pełną wspomnień podróż do tamtych czasów. Natomiast Ilona Chylińska oraz Wojciech Lemański opowiedzą o pracy nad książką „(Nie)zdobyta góra. Broad Peak i K2 ‘82” oraz o Archiwum Jerzego Kukuczki.

„(Nie)zdobyta góra. Broad Peak i K2 ‘82” ukazuje historię jednej z trzech polskich wypraw na K2 z roku 1982 oraz kulisy nielegalnego wejścia na Broad Peak przez Kukuczkę i Kurtykę. Główną osią wydania są niepublikowane dotąd zapiski z dziennika Jerzego Kukuczki, który towarzyszył mu podczas wyprawy. Ilona Chylińska tworzy z pozostawionych notatek, listów i innych elementów archiwalnych (zdjęć, nagrań audio-video) spójną narrację odtwarzającą nie tylko losy samej kobiecej wyprawy, do której udało się dołączyć Kukuczce z Wojciechem Kurtyką, ale kreśli również tło historyczne. Podobnie jak w poprzednich częściach cyklu publikacja jest na wskroś multimedialna, poprzez zamieszczone w książce kody QR posłuchać można archiwalnych nagrań, jak i wywiadów przeprowadzonych na potrzeby publikacji.

Program:

Prelekcja Cecylii Kukuczki

Rozmowa o książce z: Cecylia Kukuczka, Danuta Wach, Aniela Łukaszewska, Ilona Chylińska, Wojciech Lemański

Spotkanie poprowadzi: Beata Tomanek (Polskie Radio Katowice)

Urząd Miasta Katowice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.