Ostatnie dni przyjmowania zgłoszeń do konkursu „Katowice w obiektywie 2022″ 

Przechowywane na strychu zapomniane rodzinne pamiątki, tradycyjne śląskie stroje czy miejsca nawiązujące do historii miasta – to propozycje do fotograficznych kadrów, którym warto poświęcić czas, by wziąć udział w tegorocznym konkursie „Katowice w obiektywie”. 

Myślą przewodnią trzynastej edycji popularnego konkursu fotograficznego będą „śląskie tradycje w Katowicach”. Temat nawiązuje do ważnych faktów z historii naszego regionu – trzech powstań śląskich, których jubileusze obchodziliśmy w ostatnich latach, oraz do setnej rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski, którą wspominamy w tym roku.  

– W ostatnich latach Katowice szczególnie mocno wspominają czas trzech wielkich zrywów ludności miejscowej przeciwko niemieckiej dominacji, które miały miejsce w latach 1919, 1920 i 1921. W tym roku mówimy o przyłączeniu części Górnego Śląska do Polski, będącego konsekwencją plebiscytu, w którym za Polską opowiedziało się 40% ludności Górnego Śląska – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Już dziś zachęcam katowiczan i mieszkańców Metropolii do wzięcia udziału w wydarzeniach zaplanowanych z tej okazji w połowie czerwca. Jestem przekonany, że znajdziecie tu Państwo nie jeden ciekawy kadr, wart upamiętnienia, a kto wie – może i konkursowej nagrody – zachęca prezydent.  

Konkurs „Katowice w obiektywie” organizowany jest od trzynastu lat. Od jego pierwszej edycji w zabawę angażuje się Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski. Spośród zgłoszonych do konkursu fotografii komisja, złożona z przedstawicieli Urzędu Miasta Katowice i Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, wybierze trzydzieści, z których zostanie przygotowana wystawa w należącej do ZPAF-u Galerii Katowice. Będzie ją można zwiedzać przez cały grudzień.

Trzy prace, które znajdą największe uznanie komisji, zostaną wyróżnione nagrodami pieniężnymi (dwa pierwsze miejsca odpowiednio 1200 zł i 1000 zł) oraz zaproszeniem do udziału w warsztatach fotograficznych organizowanych przez ZPAF (trzecia nagroda).

– Dotychczas w konkursie „Katowice w obiektywie” zachęcaliśmy do przedstawiania przestrzeni miasta w kontekście jego przemiany, kultury i muzyki, działań proekologicznych i rewitalizacyjnych. Proponowaliśmy też spojrzenie na architekturę Katowic, szczególnie na Spodek, który w ubiegłym roku świętował pięćdziesięciolecie swojego istnienia. W tym roku natomiast chcielibyśmy zaprosić mieszkańców, by zainteresowali się katowicką tradycją, tym bardziej, że jest ku temu wyjątkowa okazja – przypomina Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji katowickiego magistratu. 

Dzięki włączeniu się ZPAF-u do projektu konkurs zyskuje ogromne wsparcie merytoryczne przy ocenie nadesłanych zdjęć i fantastyczną przestrzeń wystawienniczą. 

– Zachęcam, by zwrócić uwagę na kompozycję zdjęcia, bo oprócz walorów promocyjnych, odnoszących się do Katowic, będziemy oceniali też wartość artystyczną fotografii – podpowiada Arkadiusz Ławrywianiec, prezes Okręgu Śląskiego ZPAF. 

Zasady konkursu, poza terminem nadsyłania prac, nie ulegają zmianie. Należy pamiętać, by do zdjęć (maksymalnie można zgłosić trzy fotografie) dołączyć oświadczenie, które wraz z regulaminem jest dostępne na stronie: www.katowice.eu.

Zgłoszenia można przesyłać do 14 października 2022 r. pocztą elektroniczną pod adresem: fun@katowice.eu lub pocztą tradycyjną pod adresem: Urząd Miasta Katowice – Wydział Promocji, ul. Młyńska 4, 40-098 Katowice. Fotografie, zapisane na płycie CD lub na innym nośniku elektronicznym, można też dostarczyć osobiście do Wydziału Promocji (ul. Rynek 13, pierwsze piętro, pokój 116).

_Regulamin_Katowice_w_obiektywie_2022.docx

_Oświadczenie_Katowice_w_obiektywie__2022.doc

Urząd Miasta Katowice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.