Katowice goszczą Synerise Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół i Przedszkoli w Szachach 

W katowickim Spodku po raz kolejny odbywają się Synerise Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół i Przedszkoli w Szachach. To siódma edycja tych niezwykłych zawodów, w których corocznie bierze udział ponad 1000 zawodników z całej Polski. Turniej organizowany jest przez Uczniowski Klub Sportowy 21 Podlesie z Katowic oraz sklep szachowy 64 Pola.

– O tym, że sportowa rywalizacja uczy i rozwija, nie trzeba nikogo przekonywać. Szczególnie w przypadku szachów, które nie tylko znakomicie rozwijają umiejętność logicznego myślenia oraz przewidywania, ale też szacunku do rywala. To zawsze, niezależnie od wyniku, kształtuje charaktery młodych zawodników – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dlatego cieszę się, że wielu młodych szachistów weźmie udział w swoim pierwszym turnieju szachowym właśnie w Katowicach, w Spodku, który już niejednokrotnie gościł rywalizację sportową na najwyższym światowym poziomie – dodaje prezydent.

W zawodach, które odbędą się 20 września w katowickim Spodku, wezmą udział wychowankowie przedszkoli, uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Zawodnicy będą w turnieju reprezentować przedszkola lub szkoły, do których uczęszczają. Zawodnicy grają podzieleni na dwadzieścia grup rozgrywkowych, osobno chłopcy i dziewczęta. W tegorocznej edycji Mistrzostw weźmie udział 1112 osób.

– Szachy to trzecia dyscyplina sportu pod względem liczby zarejestrowanych uczestników w Polsce, a w ponad tysiącu szkół w całym kraju szachy są przedmiotem nauczania. W sumie regularnie szachy uprawia zatem w Polsce kilkadziesiąt tysięcy uczniów – mówi Łukasz Brożek, pomysłodawca i dyrektor turnieju.

Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół i Przedszkoli to turniej, w którym biorą udział osoby stawiające swoje pierwsze kroki w szachach, ale również zawodnicy, którzy, mimo młodego wieku, posiadają na swoim koncie już spore szachowe doświadczenie, a niekiedy nawet medale mistrzostw Polski. Organizację Ogólnopolskich Mistrzostw Szkół i Przedszkoli wspierają firma Synerise, miasto Katowice oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. W tym roku pierwszy raz turniej wsparł sponsor tytularny: firma Synerise S.A. To najszybciej rozwijająca się polska spółka w sektorze technologii w Europie. Firma zajmuje się sztuczną inteligencją i big data. 

O godzinie 10.00 rozpocznie się pierwsza runda turnieju we wszystkich grupach. Turniej grany będzie systemem „runda po rundzie”, oznacza to, że kolejne rundy będą rozpoczynały się po zakończeniu wszystkich partii danej rundy. O godzinie 10.45 nastąpi oficjalne otwarcie turnieju, a na godzinę 14.30 planowane jest rozpoczęcie dekoracji zwycięzców. W każdej grupie nagrodzonych zostanie troje najlepszych uczestników, w sumie będzie 60 laureatów!

Więcej informacji o wydarzeniu dostępne na stronie: https://synerise.omsip.katowice.pl/

Urząd Miasta Katowice

Obrazek domyślny
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.