Zaczytani w katowickich parkach. Wydarzenie odwołane

Aktualizacja: – Z powodu ochłodzenia i zapowiadanych opadów deszczu jesteśmy zmuszeni odwołać nasze jutrzejsze spotkanie „Zaczytani w katowickich parkach” w Parku Zadole. Przepraszamy. O nowym terminie poinformujemy wkrótce – podało stowarzyszenie Mieszkańcy dla Katowic.

18 września, w niedzielę w katowickim Parku Zadole rusza cykl spotkań pod hasłem „Zaczytani w katowickich parkach”. To akcja organizowana przez stowarzyszenie Mieszkańcy dla Katowic, która ma na celu promocję Bookcrossingu oraz bibliotek powstałych niedawno w katowickich parkach.

Do tej pory w katowickich parkach powstało sześć biblioteczek plenerowych. To efekt projektu, który został złożony w ramach ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach przez Dorotę Malejkę – Żywicę, działaczkę i organizatorkę społecznościową, założycielkę grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinię Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Projekt zakładał montaż biblioteczek plenerowych w parkach, w miejscach często uczęszczanych przez mieszkańców. Z biblioteczek mogą korzystać zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli, są ogólnodostępne, a wypożyczanie książek jest bezpłatne. Każdy może wypożyczyć książki i każdy może włożyć  swoje książki, żeby urozmaicić ofertę.

W niedzielę 18 września, o godz. 11.00 obok biblioteczki w Parku Zadole spotkają się autorzy książek związanych z Katowicami, którzy przekazali do bibliotek swoje publikacje. Pisarze będą także czytać fragmenty swoich książek. Jedną z autorek będzie Alina Bednarz, która do katowickich biblioteczek przekazała kilkanaście egzemplarzy swoich książek, w tym „Patriotki ze Śląska”, „Patriotki ze Śląska. W służbie Polsce”, „Ambulansem przez Śląsk. Cztery lekarki w powstaniach śląskich” oraz książkę ilustrowaną „Patriotki ze Śląska. Historia polskiego ruchu kobiecego na Górnym Śląsku”.

– Zapraszam serdecznie do biblioteczki na Zadolu, jednej z sześciu. Do tej biblioteczki włożyłam swoje książki o kobietach związanych z Górnym Śląskiem, książki herstoryczne. Przychodźcie do biblioteczek, bierzcie książki, czytajcie, wymieniajcie, rozpowszechniajcie. Zapraszam także na spotkanie z niedzielę, 18 września, kiedy będę czytać fragmenty książek – zapowiada Alina Bednarz

W katowickim Parku Zadole fragmenty swojej książki przeczyta także Grzegorz Płonka, muzyk, dziennikarz, społecznik. W niedzielę będzie można posłuchać fragmentów jego reportażu  „Mała (wielka) ojczyzna”, w którym opowiada o znanych mieszkańcach Ligoty, jak Krystyna Bochenek, Jerzy Kukuczka, Krzysztof Globisz czy Orgierd Łukaszewicz. Oprócz wspomnień, ciekawostek i anegdot z życia znanych i miej znanych ligocian książka prezentuje także historię katowickiej dzielnicy Ligota.

W pierwszym ze spotkań pod hasłem „Zaczytani w katowickich parkach” weźmie także udział: Halina Teresa Godecka, etnografka, dziennikarka, prezeska i współzałożycielka Międzynarodowego Stowarzyszenia Polskich Dziennikarzy, Pisarzy i Artystów, która przeczyta fragmenty swojej książki „Celestyna”. Gośćmi będą także: Anna Syska, autorka przewodnika po architekturze województwa w latach 1945 – 1989 „Spodek z Zenicie” oraz Michał Bulsa, historyk, archiwista, muzealnik, członek grupy „Burowiec – Inicjatywa Mieszkańców”, który przeczyta fragmenty książki „Sekrety Katowic” napisanej wspólnie z Barbarą Szmatloch. Do akcji dołączą także Piotr Fuglewicz, autor książki „Cokoły przechodnie” o mniej znanych Ślązakach i postaciach związanych z tych regionem żyjących tu i działających na przestrzeni XIX i XX wieku, zapomnianych bądź świadomie wymazanych z kart historii. Jak pisze Piotr Fuglewicz, to dwa tuziny portretów ludzi z górnośląskiego pogranicza ukazane na tle jego skomplikowanych, nierzadko tragicznych dziejów. Z kolei Barbara Zygmańska, przeczyta fragmenty swojego „Spacerownika po Katowicach”. Czytanie książek zaplanowano w godzinach 11.00 – 14.00. Spotkanie odbędzie się obok biblioteczki plenerowej umieszczonej w pobliżu amfiteatru w Parku Zadole. 

Biblioteczki plenerowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród wypoczywających w parkach mieszkańców. W Katowicach możemy je spotkać w parkach Budnioka, Bogucickim, Zadole, Kościuszki, Olimpijczyków oraz na Trzech Stawach. 

– Mam nadzieję, że biblioteczki plenerowe posłużą mieszkańcom i przysłużą się promocji czytelnictwa. Zachęcam wszystkich mieszkańców do wymiany książkowej, zarówno do pozostawiania książek w biblioteczkach, jak i pożyczania ich w myśl idei zero waste – mówi pomysłodawczyni projektu Dorota Malejka – Żywica. 

Biblioteczki plenerowej mają przyczynić się do promowania czytelnictwa wśród katowiczan – dorosłych, młodzieży i dzieci. Stowarzyszenie Mieszkańcy dla Katowic planuje organizować w ich pobliżu spotkania z autorami książek, ludźmi kultury oraz inne ciekawe wydarzenia, w których chętnie wezmą udział mieszkańcy Katowic. 

Mieszkańcy dla Katowic

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.