Wrześniowe spacery historyczne po Katowicach 

Fundacja z Pasją rusza z kolejną edycją spacerów historycznych. We wrześniu czekają na mieszkańców cztery wycieczki w różne zakątki Katowic. Udział w spacerach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. 

Zapisy: spacery@fundacjazpasja.pl. Projekt został dofinansowany z budżetu miasta Katowice.

Ewangelickie Katowice

15 września, godz. 17.00, prowadzenie Krzysztof Smętkiewicz

Spacer po ewangelickich śladach w Katowicach; zobaczymy popiersie jednego z ojców założycieli miasta, wille znanych architektów, Dom Misyjny, cmentarz, dawny dom opieki i kościół Zmartwychwstania Pańskiego.

Giszowiec – w ogrodzie radcy Uthemanna

20 września, godz. 17.00, prowadzenie Krzysztof Smętkiewicz

Spacerowicze poznają historię powstania Giszowca – jak doszło do budowy i skąd wziął się pomysł na właśnie taki jego kształt. Posłuchamy o tytułowej postaci – Antonie Uthemannie i architektach Emilu i Georgu Zillmannach; o tym, jak wyglądało życie mieszkańców Giszowca przed stu laty – w tym celu spacer odbędzie się kilkoma uliczkami z zachowaną dawną zabudową. Spacerowicze „odkryją” też, co (i kto) łączy Giszowiec z Vincentem van Goghiem i co robili tu Amerykanie.

Katowicka Moderna – spacer po katowickiej architekturze lat 20-tych i 30-tych XX wieku

26 września, godz. 17.00, prowadzenie Tomasz Kiełkowski

Katowice to drugie polskie miasto, obok Gdyni, w którym na małym obszarze, znajduje się wiele budynków z okresu międzywojnia. Spacer pozwoli nam zrozumieć dlaczego Katowice nazywane były „polskim Chicago” oraz odsłoni przed nami ujmującą, silnie inspirującą stronę Katowic- miasta międzynarodowych wydarzeń kulturalnych.

Katowickie neony

29 września, godz. 21.00, prowadzenie Krzysztof SmętkiewiczKatowice to miasto młode (prawa miejskie posiada od 1865 roku) i wciąż nowoczesne. Można powiedzieć, że gen nowoczesności mamy wpisany w nasze DNA. Na przełomie XIX i XX wieku nazywane „Eine kleine Großstadt” – „maleńka metropolia”, niewielkie jeszcze wówczas miasto, ale z światowym, wielkomiejskim polotem. W latach trzydziestych zwane szumnie „polskim Chicago” od powstających tu pierwszych drapaczy chmur i ultranowoczesnych modernistycznych gmachów. W latach PRL śmiało można było określić Katowice stolicą polskich neonów i najjaśniej rozświetlonym polskim miastem, z niemal tysiącem neonów rozsianych po całym mieście.

Urząd Miasta Katowice

Obrazek domyślny
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.