Filmoteka Śląska ogłasza zbiórkę filmów do projektu „Żywioły kina. Twórcza moc przyrody”

Filmoteka Śląska w Katowicach rozpoczyna projekt „Żywioły kina. Twórcza moc przyrody”. Można zgłaszać amatorskie filmy utrwalone na taśmie filmowej lub VHS, których głównym bohaterem są żywioły i przyroda.

”Jeśli chcecie zobaczyć skarby waszych domowych archiwów na dużym ekranie kina w odnowionych wersjach – już teraz przynieście je do Filmoteki Śląskiej” – zachęcają organizatorzy.

Rozpoczynające się w sierpniu wydarzenie potrwa dwa lata. Gospodarzami projektu będą kina Instytucji Filmowej Silesia Film: Kino Kosmos i Kino Światowid w Katowicach, Kino Janosik w Żywcu i Kino Bałtyk w Raciborzu. „Na Górnym Śląsku, kojarzonym z przemysłem i industrializacją, podejmujemy działania i otwieramy dyskusję o roli i znaczeniu przyrody: w ramach idei zielonej transformacji chcemy – poprzez kino – przywracać i ożywiać więzi łączące człowieka z naturą i przyrodą. Skupimy się na czterech żywiołach: ogniu, wodzie, powietrzu i ziemi, które funkcjonują w naszym życiu dosłownie oraz jako znaki w kulturze i symbole kształtujące myślenie o świecie” – zapowiadają pomysłodawcy projektu.

Wydarzenie „Żywioły kina. Twórcza moc przyrody” będzie się opierać na cyklicznych pokazach filmowych oraz spotkaniach i prelekcjach, których głównym tematem będzie związek człowieka z naturą. Projekt umożliwi rozmowy z filmoznawcami, naukowcami oraz ludźmi sztuki, a także udział w działaniach w plenerze – zaplanowano również spacery miejskie. Jednym z celów wydarzenia jest także integracja, w związku z czym odbędą się zajęcia dla najmłodszych i warsztaty dla lokalnych społeczności.

Jednym z punktów programu jest zbiórka archiwalnych filmów amatorskich, które zostaną pokazane na kinowych ekranach. Filmy mogą być zarówno fabularne, jak i eksperymentalne.

Osoby chętne do nadesłania nagrań są proszone o kontakt: a.tuziak@filmotekaslaska.pl lub k.kopel@filmotekaslaska.pl tel. 32 351 12 20, wew. 201.

Obrazek domyślny
Magdalena Kwaśniok