Zbliża się odpust u babci Anny w Nikiszowcu

Odpust u babci Anny wraca do Nikiszowca. Letnia wersja jarmarku to jedno z najsłynniejszych tego typu wydarzeń w regionie. W tym roku odpust odbędzie się w niedzielę 31 lipca.

Oprócz straganów z najwyższej jakości rękodziełem w Nikiszowcu znajdą się również atrakcje dla miłośników kuchni regionalnej czy muzyki, nie zabraknie również zabaw dla najmłodszych. W Jarmarku weźmie udział 115 wystawców, wśród których znajdą się zarówno lokalni artyści, jak i autorzy spoza Śląska. Poza strefą gastro, gdzie będzie można zjeść na miejscu regionalne potrawy, zaplanowano także wystawienie 20 stoisk ze śląskimi przysmakami i przetworami do uzupełnienia domowych zapasów. Specjalne oferty dla uczestników wydarzenia przygotowały dwie topowe katowickie restauracje – Byfyj i Śląska Prohibicja.

Na małej scenie muzycznej wystąpi przede wszystkim Górnicza Orkiestra Dęta ”Wieczorek”, która otworzy część artystyczną jarmarku o godz. 13:15. Następnie scenę przejmą Chór Mieszany ”Ogniwo”, Sergiusz Rudnik z dj setami oraz zespół Follow Rivers.

Organizatorzy zapowiadają również zupełnie nową atrakcję: „loterię fantową pt. „Loteria Babci Anny”, z nagrodą główną voucherem na zakupy o wartości 2280 zł w sklepach sieci Ski Team. Losy będą sprzedawane podczas wydarzenia, a losowanie odbędzie się w godz. 17.00-17.30. Ski Team to Partner Główny Odpustu, który na ten dzień przygotował coś specjalnego dla rowerzystów – mobilny warsztat naprawy” – czytamy w informacji Urzędu Miasta.

Jak co roku, z okazji odpustu zostaną uruchomione dodatkowe linie autobusowe, zachęcające mieszkańców do pozostawienia samochodów pod domem i skorzystania z komunikacji miejskiej – w okolicy odpustu i tak nie jest łatwo znaleźć miejsce parkingowe. Tym razem autobusy będą jeździć na trasach:
– Dworzec w Katowicach – ul. Sądowa – Centrum Przesiadkowe Zawodzie – Janów Zamkowa Skwer;
– parking darmowy przy Cmentarzu Komunalnym przy Alei Murckowskiej – parking Nikiszowiec Pętla.

Fot. UM Katowice

Warto się również zapoznać ze zmianami w organizacji ruchu oraz funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Ulice Nałkowskiej (od skrzyżowania z ul. Szopienicką), Krawczyka, Rymarska i Plac Wyzwolenia (od przejazdu kolejowego przy ul. Zamkowej) będą wyłączone z ruchu w godz. od 5:00 do 24:00. Oczywiście mieszkańcy będą mogli wyjechać z zamkniętego obszaru za okazaniem odpowiedniego dokumentu. Dojazd pod sam kościół jest co do zasady niemożliwy, jednak najstarsi mieszkańcy Janowa wskazani przez parafię będą mogli wjechać na teren probostwa.

Szykują się także zmiany w transporcie publicznym: z obsługi wyłączone zostaną przystanki Nikiszowiec Kościół 01 i 02 – dotyczy linii 72, 292, 695, 920, 930; Janów Zamkowa Skwer 01 i 02, Janów Spółdzielnia Inwalidów 01 i 02 – dotyczy linii 72, 695, 920, 930; Nikiszowiec Szyb Wilson 01 i 02, – dotyczy linii 109; Nikiszowiec Szpital 01 i 02 – dotyczy linii 109, 930.

Urząd Miasta Katowice

Obrazek domyślny
Magdalena Kwaśniok