Prezydent Marcin Krupa chce przyznać Piotrowi Uszokowi tytuł ”Honorowego Obywatela Miasta Katowice”

Marcin Krupa chce przyznać Piotrowi Uszokowi tytuł ”Honorowego Obywatela Miasta Katowice”. Prezydent poinformował za pośrednictwem portalu Facebook, że złożył już w tej sprawie wniosek do przewodniczącego Rady Miasta. Wcześniej tytuł otrzymali m.in. Jerzy Ziętek, Wojciech Kilar, Kazimierz Kutz, Jerzy Buzek czy Jolanta Wadowska-Król.

Piotr Uszok był prezydentem Katowic w latach 1998 – 2014. To na okres kadencji polityka z Mikołowa przypada największa zmiana wizerunkowa administracyjnej stolicy Śląska. Zanim rozpoczął 26-letnią prezydenturę zasiadał w Radzie Miasta, od 1994 roku z kolei piastował stanowisko wiceprezydenta.

Piotr Uszok nie przegrał wyborów samorządowych. Polityk ogłosił, że nie będzie ponownie startował w wyborach prezydenckich i obietnicy tej dotrzymał. Jego miejsce zajął aktualny prezydent miasta, z którym jednak Uszok blisko współpracował.

”W trakcie prezydentury Piotra Uszoka Katowice odnotowały znaczący progres, stając się jedną z wiodących polskich metropolii. Miasto doczekało się odpowiedniej perspektywy rozwojowej, zyskało na atrakcyjności dla inwestorów, szeroko otworzyło się na nowoczesne technologie. Szybko rosnące wskaźniki jakości życia katowiczan, zostały docenione nie tylko w profesjonalnych rankingach, ale i przez samych mieszkańców, którzy potwierdzali swoje wysokie zaufanie wobec polityki realizowanej przez prezydenta. To wszystko, wsparte wieloletnim zaangażowaniem na rzecz Polski Małych Ojczyzn stawiają Piotra Uszoka w szeregu najwybitniejszych przedstawicieli krajowego samorządu od momentu jego restytucji. To w dużej mierze dzięki niemu dzisiejsze Katowice – stolica Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – odbierane są jako jedno z najnowocześniejszych miast w Polsce” – tak swój wniosek motywuje Marcin Krupa.

Prezydent wyraził nadzieję, że wniosek zostanie poparty przez przedstawicieli wszystkich klubów radnych.

Obrazek domyślny
Magdalena Kwaśniok