„Detal na Nikiszu” w Muzeum Historii Katowic

Muzeum Historii Katowic zaprasza do poznania „Detali na Nikiszu”. Wystawa czasowa autorstwa Małgorzaty Bodzek prezentuje szczegóły architektoniczne zabytkowego osiedla, uwydatnione na czarno-białych fotografiach, na których kolor podkreśla jedynie wybrane przez artystkę elementy.

Małgorzata Bodzek na co dzień mieszka w Nikiszowcu, a także została przewodniczką lokalną. Na swoim profilu na Instagramie prezentuje zdjęcia osiedla oraz najlepsze trasy zwiedzania Nikiszowca.

Składająca się z trzydziestu fotografii wystawa „Detal na Nikiszu” powstała w ramach projektu „Centrum Społecznościowe w Nikiszowcu – II etap” realizowanego przez Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych w partnerstwie z Miastem Katowice oraz Muzeum Historii Katowic. Projekt zakłada nie tylko wystawę i konkursy fotograficzne, ale również umożliwia uczestnictwo w spacerach tematycznych oraz grach terenowych.

„Fotografie przedstawiają wykusze, zdobne obramowania okien i drzwi, detale architektoniczne charakterystyczne dla Nikiszowca, a odwołujące się do tradycji górniczej związanej z tym wyjątkowym miejscem, a także takie, przy których tworzeniu architekci projektujący osiedle inspirowali się sztuką z różnych okresów” – opisują organizatorzy.

Wystawę można zobaczyć do 28 sierpnia w Dziale Etnologii Miasta w Nikiszowcu.

Magdalena Kwaśniok
Magdalena Kwaśniok