Wydarzenie z okazji 90. rocznicy urodzin Wojciecha Kilara

Instytucja Filmowa Silesia Film zaprasza do Kinoteatru Rialto na obchody 90. rocznicy urodzin Wojciecha Kilara. Wydarzenie odbędzie się 14 lipca o godz. 19:00 i wezmą w nim udział reżyser Krzysztof Zanussi – wieloletni współpracownik kompozytora, oraz reżyserka Violetta Rotter-Kozera, autorka filmu „Wojciech Kilar. Między awangardą a Hollywood”. Pokaz wspomnianego filmu zwieńczy uroczyste spotkanie.

Wojciech Kilar to światowej klasy kompozytor, którego twórczość możemy usłyszeć w filmach takich reżyserów jak Krzysztof Kieślowski, Francis Ford Coppola czy Kazimierz Kutz. Międzynarodowy rozgłos przyniosła mu muzyka do filmu Dracula drugiego z wymienionych twórców.

Zaproszenie Krzysztofa Zanussiego nie jest przypadkowe – Kilar pracował z Zanussim przy niemal wszystkich filmach. Rozmowę z twórcą na temat relacji artystów i ich współpracy przeprowadzi Violetta Rotter-Kozera.

Oprócz zaplanowanego seansu filmowego, wieczór uświetni minirecital Pawła Tomaszewskiego, który zaprezentuje filmowe kompozycje Wojciecha Kilara w autorskiej aranżacji. Muzyk jest uznanym pianistą i kompozytorem, a także dziekanem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej katowickiej Akademii Muzycznej. 

Bilety można nabyć w kasie Kinoteatru Rialto i na Filmowa.net.

Magdalena Kwaśniok
Magdalena Kwaśniok