Zmiana organizacja ruchu w Załężu. Rusza budowa nowej linii tramwajowej

Od czwartku 7 lipca wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu w Załężu. Wszystko za sprawą rozpoczęcia budowy nowej linii tramwajowej – to pierwsza taka inwestycja w Katowicach od 75 lat.

Nowa trasa ma skomunikować wschodnie dzielnice miasta z Tysiącleciem i Parkiem Śląskim, a także umożliwić ominięcie odcinków nieprzejezdnych wskutek kolizji i innych problemów w ruchu drogowym. W ramach prac powstanie nie tylko linia tramwajowa, ale również most nad Rawą oraz wiadukt nad DTŚ czy też nowe wiaty przystankowe. Inwestycja powinna być gotowa w połowie przyszłego roku, a kosztować będzie ok. 40 mln zł.

Jak informuje Urząd Miasta, zmiany w organizacji ruchu będą podzielone na trzy etapy, w których m.in. ulica Gliwicka zostanie zwężona do jednego pasa, czy też zmianie ulegnie ruch tramwajów w obrębie dzielnicy Załęże:

Zmiany w organizacji ruchu od 7 do 10 lipca
Pierwsze zmiany będą obowiązywać od 7 do 10 lipca. Wykonawca inwestycji na ulicy Gliwickiej na wysokości Punkt 44 Imax Katowice będzie budować tymczasowy rozjazd tramwajowy oraz tymczasowe poszerzenie odcinka jezdni, w celu wykonania tymczasowego miejsca zmiany kierunku ruchu tramwajów. W trakcie robót jezdnia ulicy Gliwickiej zostanie zawężona do jednego pasa ruchu, po której ruch prowadzony będzie wahadłowo. Dla ograniczenia występowania zatorów drogowych na zwężonym odcinku jezdni ruchem kierować będą uprawnieni pracownicy budowy. Ponadto, by ograniczyć ruch na zwężonym odcinku drogi, dojazd do Załęża od strony Placu Wolności kierowany będzie na ulice Sokolską i Chorzowską, natomiast ruch dojazdowy z Załęża do centrum kierowany będzie odpowiednio ulicami Bracką i Chorzowską oraz Żelazną i Chorzowską. W tym celu wprowadzone zostaną zmiany w oznakowaniu drogowym.

W trakcie robót ruch tramwajowy na odcinku od Placu Wolności do zajezdni tramwajowej w Chorzowie Batorym będzie wstrzymany, komunikacja pasażerska realizowana będzie poprzez zastępczą komunikację autobusową. Na odcinku ulicy Gliwickiej od granicy z Chorzowem do ulicy Wiśniowej wyznaczone zostaną tymczasowe przystanki autobusowe, natomiast na odcinku od ulicy Brackiej do Placu Wolności wykorzystane zostaną przystanki istniejące.


Zmiany w organizacji ruchu od 11 lipca do 27 listopada
Kolejne zmiany będą obowiązywać od 11 lipca do 27 listopada. W tym okresie planowana jest etapowa realizacja przebudowy skrzyżowania ulicy Gliwickiej z ulicami Grundmanna i Goeppert-Mayer, związana z wykonaniem połączenia istniejącej linii tramwajowej w ulicy Gliwickiej z realizowaną nową linią tramwajową w ciągu ulicy Grundmanna. W pierwszym etapie robót jezdnie ulic Grundmanna i Goeppert-Mayer zostaną zawężone na skrzyżowaniu do jednego pasa ruchu w każdym kierunku oraz wyeliminowane zostaną relacje ruchu w lewo na ulicę Gliwicką i w prawo z ulicy Goeppert-Mayer na ulicę Gliwicką. W tym celu wyznaczony zostanie tymczasowy objazd odcinkami ulic Opolskiej i Dąbrówki. W trakcie prowadzenia robót utrzymana zostanie ciągłość ruchu pieszego oraz wyznaczone zostaną dodatkowe przejścia dla pieszych. Ponadto, w trakcie robót utrzymane zostaną wcześniejsze zmiany w oznakowaniu drogowym dla ograniczenia natężenia ruchu w ciągu ulicy Gliwickiej na kierunku Centrum – Załęże oraz Załęże – Centrum.

W trakcie robót wstrzymany będzie ruchu tramwajowy na odcinku od Placu Wolności do skrzyżowania ulicy Gliwickiej z ulicami Pośpiecha i Żelazną, z wykorzystaniem wcześniej wykonanego miejsca zmiany kierunku ruchu przez tramwaje na wysokości Punkt 44 Imax Katowice. Komunikacja pasażerska realizowana będzie poprzez zastępczą komunikację autobusową, natomiast realizacja przesiadek autobus – tramwaj oraz tramwaj – autobus możliwa będzie na istniejących przystankach w rejonie Placu Wolności oraz w rejonie skrzyżowania ulicy Gliwickiej z ulicami Pośpiecha i Żelazną, autobusy zatrzymywać się będą także na istniejących przystankach na ulicy Gliwickiej od Placu Wolności oraz do skrzyżowania z ulicą Grundmanna. Szczegółowe informacje w na stronie internetowej ZTM (https://rj.metropoliaztm.pl/).

Obrazek domyślny
Magdalena Kwaśniok