Konferencja Zbudujmy Miasto Nauki w Katowicach 

Podczas Światowego Forum Miejskiego odbyła się konferencja Prezydenta Katowic oraz rektora Uniwersytetu Śląskiego. Marcin Krupa i prof. Ryszard Koziołek przedstawili ideę Sieciowego Centrum Nauki oraz Zielonej Strefy Nauki – inicjatyw związanych z przyznaniem Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.

– Jak panstwo wiecie, w 2024 roku będziemy Europejskim Miastem Nauki, co jest dla nas wyjątkowym wyróżnieniem, ale i zobowiązaniem do tego, aby pokazać naszą śląską, katowicką naukę z jak najlepszej strony – rozpoczął prezydent.

Marcin Krupa zapowiedział budowę naukowej infrastruktury wokół siedmiu śląskich uczelni, która będzie dostępna nie tylko dla studentów, ale i innych mieszkańców Katowic. Rektor Uniwersytetu Śląskiego ogłosił z kolei pomysł zaplanowania przestrzeni przy ul. Uniwersyteckiej jako Zielonego Centrum Nauki – „zazielenienie” terenu ma polegać m.in. na rewitalizacji Rawy, tak by stworzyć uniwersyteckie bulwary, które staną się przestrzenią do nawiązania dialogu z przedstawicielami społeczności akademickiej.

Magdalena Kwaśniok
Magdalena Kwaśniok