WUF11 w Rondzie Sztuki: wystawa „Utopie/Dystopie” zabiera nas w przyszłość miasta

Dwie postacie w kosmicznych kombinezonach pochylają się nad pogiętym żelastwem, reklamowe ekrany leżą porzucone jak niepotrzebne zabawki, gruzy zamieniają się w pył, a rośliny odzyskują to, co im zabrano. Wystawa „Utopie/Dystopie” w Galerii ASP Rondo Sztuki w Katowicach analizuje różne scenariusze przyszłości naszych miast. Wernisaż już 24 czerwca o godz. 18.00. Wystawa towarzyszy Światowemu Forum Miejskiemu WUF11.

Miasta ewoluują. Zaczynają jako spełnienie marzeń o bezpiecznej przestrzeni, przyjaznym habitacie konkurencyjnym w stosunku do nieprzewidywalnej przyrody. Utopijny plan z czasem jednak przechodzi w dystopijne rozczarowanie, którego następstwem są próby konstruowania strategii łagodzących negatywne efekty przemian. – Nowe życie rodzi się na szczątkach i odpadach – pisze w tekście towarzyszącym wystawie „Utopie/Dystopie. Przyszłość miasta” jej współkuratorka prof. Irma Kozina.
Zmiany nigdy nie były tak szybkie jak dziś. Zgodnie z przewidywaniami badaczy, w 2050 roku już 68 proc. światowej populacji będzie zamieszkiwać w miastach. Procesy urbanizacyjne nabiorą szczególnego przyśpieszenia w Azji i Afryce, jednak miasta europejskie również przeżywać będą destabilizację, wynikającą z potrzeby otwarcia się na różnego rodzaju migracje oraz niezaistniałe wcześniej zmiany: klimatyczne, społeczne, ekonomiczne, kulturowe.

Wystawa „Utopie/Dystopie” w dyskusji o przyszłości miast oddaje głos artystom i projektantom.

W Galerii ASP Rondo Sztuki będzie można zobaczyć prace doktorantów studiów środowiskowych prowadzonych w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Ich prace oscylują wokół sześciu obszarów: mieszkania w mieście, człowieka, przyrody, horroru metafizycznego, edukacji/pracy oraz relacji.

Na ostatnich dwóch obszarach skupia się Dominik Ritszel, podejmując temat śląskich traum okresu transformacji. Jego instalacja wideo “Ziemia wchłonie wszystko” to opowieść o Górnym Śląsku oparta na relacjach mieszkańców rodzin górniczych, archiwach Polskiej Kroniki Filmowej, animacjach 3D i wykresach sejsmograficznych.
Maciej Cholewa i Karolina Wojtas zabierają nas do miejsca niezakorzenionego w czasie i nieoznaczonego na mapie. Na ich zdjęciach dwie postacie w kosmicznych strojach pochylają się nad stertami pogiętego żelastwa, pozwalając snuć domysły – to ruiny naszych kapitalistycznych marzeń czy może kosmiczna misja badawcza?

Max Brück również kieruje wzrok ku pozostałościom ludzkiej cywilizacji. Jego “Kato Dust” to wielka maszyna mieląca gruz pochodzący z rozbiórek. To, co kiedyś tworzyło tkankę miasta zostaje zamienione w pył, który może być traktowany zarówno jako odpad, jak i pełen potencjału budulec, a nawet jako… pamiątka. Każdy kto zechce, będzie mógł wziąć sobie pojemnik wypełniony Kato Dust.

“Wobec efemeryczności i złożoności dostępnej wiedzy, roślinność wyznacza nowe sposoby uchwycenia sensu istnienia, skłaniając do porzucenia myślenia o własnej jednostkowości, indywidualności czy samowystarczalności”- pisze z kolei o swojej pracy Lena Achtelik. Być może to od roślin nauczymy się zmieniać na lepsze siebie samych i miasta, w których żyjemy.

W sumie na wystawie zobaczymy prace czternaściorga artystów, w tym również: Joanny Ambroz-Lewandowskiej, Michaliny Bigaj, Antoniny Konopelskiej, Mateusza Kokota, Martyny Piątek, Marka Pośpiecha, Jerzego Rupika, Bartłomieja Rybaka, Tomasza Strojeckiego i Agaty Szymanek.

Wernisaż wystawy „Utopie/Dystopie. Przyszłość miasta” 24 czerwca o godz. 18.00. Będzie ją można oglądać do 25 lipca. Jej organizatorem jest Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Partnerem wystawy jest Miasto Katowice.

Wystawa towarzyszy odbywającemu się w Katowicach Światowemu Forum Miejskiemu WUF11. W czasie trwania Forum w Rondzie Sztuki działać będzie Strefa Miasto360 – Galeria ASP będzie jedną z 11 stref miejskich, w których będą organizowane różnego typu wydarzenia. W sumie w WUF11 ma wziąć udział około 20 tysięcy osób z niemal 150 krajów świata

Galeria ASP w Katowicach Rondo Sztuki

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.