Nagrody dla artystycznie uzdolnionej młodzieży

Uzdolnieni uczniowie katowickich szkół artystycznych otrzymali nagrody Prezydenta Miasta Katowice. Uroczystość odbyła się dziś (13.06.) w Willi Goldsteinów.

To już tradycja, że pod koniec roku szkolnego prezydent Katowic spotyka się z najzdolniejszymi uczniami katowickich szkół artystycznych, by uhonorować ich za osiągnięcia w kończącym się roku szkolnym. Wnioski o przyznanie nagród składane są przez dyrektorów katowickich szkół artystycznych, czyli Zespołu Szkół Plastycznych, Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Mieczysława Karłowicza oraz Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara. Dyrektor szkoły może co roku zgłosić trzech kandydatów.

– Pamiętajmy, że Katowice są Miastem Kreatywnym UNESCO w dziedzinie muzyki. Młodzi, utalentowani ludzie są najlepszym dowodem na to, że miastu ten tytuł się należy. Szeroko rozumiana sztuka uczy wrażliwości oraz otwartości. Cieszę się, że w Katowicach mamy tylu zdolnych uczniów – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Wierzę, że dzięki swojej ciężkiej pracy, ze sztuki czerpać będą nie tylko przyjemność ale być może w przyszłości również satysfakcję zawodową – dodał prezydent.

Nagroda dla wybitnie uzdolnionych uczniów szkół artystycznych, które swoją siedzibę mają w Katowicach, jest przyznawana od 2000 roku. To odzwierciedlenie uznania władz miasta dla talentu i zaangażowania przedstawicieli najmłodszego pokolenia katowickich artystów. Jej wręczeniu towarzyszy program artystyczny. W tym roku uroczystość uświetnili swoimi występami uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Mieczysława Karłowicza oraz Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara.

Kandydatami mogą być osoby, które wykazały szczególne osiągnięcia artystyczne, osiągają wzorowe wyniki w przedmiotach artystyczno-zawodowych, swoją postawą zasługują na wyróżnienie oraz są mieszkańcami Katowic. Laureaci otrzymują pamiątkowy dyplom, jednak sama nagroda ma również wymiar finansowy. Uroczystość wręczenia nagród odbywa się corocznie w czerwcu.

– To niesamowity zaszczyt dostać to wyróżnienie i wystąpić przed gośćmi. Obecnie w szkole drugiego stopnia muszę dużo ćwiczyć, ale lubię to robić. Kiedy wychodzę z rodzicami, lubimy przejść się w stronę NOSPRu, na Spodek, na zielone tereny Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Uwielbiam chodzić też do Filharmonii Śląskiej i NOSPRu na koncerty. Chciałabym dalej grać i w przyszłości dostać się na Akademię Muzyczną. Moim wielkim marzeniem jest udział w Konkursie Chopinowskim – powiedziała Julia Willner-Paster, jedna z laureatek, uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Poniżej pełne zestawienie laureatów tegorocznych nagród.

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. S. Moniuszki
Biegański Jan (saksofon)
Harabasz Alicja (skrzypce)
Witkowska Oliwia (fortepian)

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych, Państwowa Szkoła Muzyczna II st. im. K. Szymanowskiego
Midor Fryderyk (wiolonczela)
Tomaszewski Karol (trąbka)
Willner-Paster Julia (fortepian)

Państwowa Szkoła Muzyczna I II stopnia im M. Karłowicza
Kociołek Kamila (skrzypce)
Dzieża Aleksandra (fortepian)
Psiurski Dominik (wiolonczela)

Zespół Szkół Plastycznych
Esnekier Anna
Lichoń Michalina
Pianka Szymon

Urząd Miasta Katowice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.