KATO Urban Corner – zrównoważony rozwój tuż za rogiem

Światowe Forum Miejskie wychodzi do mieszkańców i uczestników. KATO Urban Corner – to wystawa, miejsce spotkań i przestrzeń do realizacji ciekawych warsztatów, otwarta dla mieszkańców i osób z całego świata aż do końca września! To pierwsza z 11 stref na mieście WUF.

– Katowice to miasto o niezwykłej energii, ogromnym potencjale i kapitale społecznym. Chcemy to pokazać podczas zbliżającego się Światowego Forum Miejskiego, dlatego realizujemy 11 stref, pierwsza z nich znajduje się przy ul. Pocztowej 5. Pod nazwą KATO Urban Corner kryje się przestrzeń, w której będziemy zastanawiać się, co jest kluczowe dla poprawy jakości życia w mieście. To nie jest zwykła wystawa, a miejsce spotkań i pełne interakcji. Zachęcam do wspólnej debaty, bo może ona wpłynąć na przyszłość każdego z nas i przyszłych pokoleń – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Przychodząc do KATO Urban Corner można zobaczyć interaktywną wystawę o Celach Zrównoważonego Rozwoju, zagrać w gry online oraz wziąć udział w licznych wydarzeniach – pełne kalendarium dostępne jest na stronie internetowej www.katourbancorner.pl. Sama wystawa jest pomyślana jako proces, który w kilku krokach pozwala nam na wyciągnięcie wniosków i wprowadzenie ich w życie. Na początku zapoznajemy się z 17 celami zrównoważonego rozwoju na przykładzie Katowic, następnie dowiadujemy się jak można je realizować w mieście, a na koniec otrzymujemy szansę przymierzyć je do siebie i poznać proste sposoby na to, jak my możemy przyczyniać się codziennie do ich spełniania. Wystawa została przetłumaczona również na język angielski, dzięki czemu osoby z zagranicy mogą korzystać z tej atrakcyjnej przestrzeni.

Chcemy, aby KATO Urban Corner było otwarte na budowanie relacji, spotkania i uczenie się poprzez doświadczanie. Razem z Partnerami i ekspertami w dziedzinie zrównoważonego rozwoju zaplanowaliśmy ponad 50 ciekawych wydarzeń – odwiedzą nas m.in. Areta Szpura czy Filip Springer – zaplanowaliśmy też szereg bezpłatnych warsztatów, gry miejskie oraz projekcje filmów – mówi Małgorzata Żmijska z Mamy Projekt.
KATO Urban Corner będzie otwarte do końca września 2022 na rogu ul. Pocztowej i Młyńskiej. Wstęp darmowy. Godziny otwarcia: środa – niedziela 12:00 – 18:00. W czasie trwania konferencji World Urban Forum 11 (26-30 czerwca) 12.00 – 20:00. KATO Urban Corner powstało na zlecenie Urzędu Miasta Katowice. Zadanie realizowane jest ze środków budżetu państwa.

KATO Urban Corner to pierwsza z 11 stref WUF na mieście. Pozostałe będą otwierane w kolejnych dniach, aż do 26 czerwca. Oto one:
• Metrolab – Strefa dyskusji o mieście i polityce miejskiej w rożnych kontekstach: transportu i mobilności, planowania przestrzennego, ekologii, gospodarki oraz tożsamości społeczno-kulturowej.
• Miasteczko młodych – Strefa plenerowa w zielonej przestrzeni Parku Boguckiego. Będą w niej organizowane liczne atrakcje skierowane przede wszystkim do młodzieży.
• Strefa relaksu – Będzie to miejsce przeznaczone do odpoczynku i relaksu.
W spokojnej atmosferze strefy będzie można pogłębić wiedzę o kierunkach rozwoju świata wyznaczonych przez cele zrównoważonego rozwoju.
• Strefa nauki – Spotkania przyjmą formę wykładów, debat i warsztatów oraz innych form aktywności, zarówno w plenerze – w ustawionych w tym celu namiotach – jak i wewnątrz budynków Uniwersytetu Śląskiego.
• Strefa innowacji – W Strefie innowacji podczas warsztatów, pokazów, debat oraz spotkań z praktykami i ekspertami zostaną poruszone tematy szeroko rozumianej innowacyjności miejskiej, projektów impactowych i rozwiązań smart city.
• Strefa centrum – w głównej przestrzeni rynku stanie scena, na której nie zabraknie muzycznych niespodzianek, będzie też okazja do wzięcia udziału w wieczornych potańcówkach.
• Strefa kultury i sztuki – jej umiejscowienie wyraźnie nawiązuje do śląskiego dziedzictwa, a jednocześnie przypomina o nowoczesnym wizerunku Katowic, które rozwijają się na fundamencie kultury i „przemysłu spotkań”.
• Strefa miasta muzyki – dzięki zaplanowanym tu koncertom i występom lokalnych zespołów Katowice przypomną o swoim tytule miasta kreatywnego UNESCO
w dziedzinie muzyki.
• Miasto360 – przygotowana przez Akademię Sztuk Pięknych wystawa „Utopie/Dystopie. Przyszłość Miasta”, którą będzie można tutaj oglądać. W strefie odbędą się również Forum Obserwatorium Polityki Miejskiej, Urban Lab Forum oraz sesja Human Smart Cities.
• Urban Cinema by Santander – kino studyjne będzie przestrzenią dla rozmowy
o problematyce miejskiej z zaangażowaniem przedstawicieli nauki, polityki
i mieszkańców.

Urząd Miasta Katowice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.