Inauguracja akcji Katowice Motorem Bezpieczeństwa Śląska

W najbliższą niedzielę, tj. 5 czerwca, podczas Dnia Dziecka organizowanego na katowickim Rynku zainaugurowana zostanie akcja Katowice Motorem Bezpieczeństwa Śląska. Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Korzystając z autorytetu i wizerunku czołowej śląskiej załogi rajdowej – Jarosław i Marcin Szeja – dzieci i młodzież będą uczyły się właściwych zachowań na drodze.

– Umiejętne zachowanie się w ruchu drogowym to bardzo istotny temat z punktu widzenia bezpieczeństwa wszystkich jego uczestników – kierowców, rowerzystów czy pieszych. Ważne, żeby kształtowanie odpowiednich wzorców zaczynać już od najmłodszych lat, ponieważ jeżeli dzieci i młodzież otrzymają teraz skuteczne wskazówki, to z pewnością wpłynie to na ich późniejsze, właściwe zachowania na drodze – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Bardzo się cieszę, że znakomici sportowcy chcą tak chętnie dzielić się wiedzą z najmłodszymi. Własne doświadczenia zdobyte przez lata startów, o których mogą opowiedzieć, z pewnością zapadną w pamięci dzieci i młodzieży – dodaje prezydent.

Podczas Dnia Dziecka na Rynku w godzinach 11.00-15.00 utworzona zostanie specjalna strefa, w której prowadzone będą działania dydaktyczne dla młodzieży związane z bezpiecznym prowadzeniem samochodu oraz bezpiecznym poruszaniem się po drodze – z naciskiem na pieszego i rowerzystę. Będzie też okazja przyjrzeć się samochodowi rajdowemu z bliska i otrzymać odblaski, które skutecznie poprawiają widoczność na drodze pieszego czy rowerzysty. Impreza na Rynku inauguruje akcję Katowice Motorem Bezpieczeństwa Śląska. Strefa bezpieczeństwa będzie pojawiać się w tym roku również przy okazji innych miejskich wydarzeń.

– Rajdy samochodowe, to nie tylko spełnianie marzeń, czy sportowych aspiracji. To przede wszystkim możliwość nauki, stałego rozwoju oraz sprawdzanie granic możliwości sprzętu i załogi. Rywalizacja na najwyższym poziomie sprawia, że każdy rajd jest poligonem, na którym testujemy przygotowanie swojego samochodu i swoje umiejętności. Nie raz, nie dwa znajdujemy się w ekstremalnych sytuacjach, w których liczy się szybkość reakcji oraz wiedza o tym, jaką decyzję należy podjąć. Właśnie tą wiedzą oraz naszą życiową pasją chcemy podzielić się z najmłodszymi. Wierzymy, że podczas współzawodnictwa w rajdach można wyciągnąć wnioski, które sprawią, że staniemy się bardziej świadomi, a co za tym idzie – bezpieczniejsi w ruchu drogowym – mówi kierowca rajdowy Jarosław Szeja.

Inauguracja akcji Katowice Motorem Bezpieczeństwa Śląska nastąpi podczas katowickiego finału obchodów Dnia Dziecka. W najbliższą niedzielę, tj. 5 czerwca, miasto Katowice z Radiem ZET organizują kolorową paradę Postaci Bajkowych. W godz. 11.00-15.00 na mieszkańców czekać będzie rodzinna strefa zabaw i animacji oraz gry i konkursy z nagrodami od partnerów projektu. Strefy zabaw dziecięcych będą dopasowane do wieku. Na strefę zabaw i animacji składać się będą: strefa Hulajnóg i zabaw na dwóch kółkach, warsztaty kulinarne dla najmłodszych, muzyczna strefa z karaoke, strefa „od kowboja przez rycerza do żołnierza”, strefa ,,mała księżniczka” oraz strefa konstrukcji i zabaw plastycznych. Na dzieci czekać będą też liczne nagrody oraz upominki.

O załodze:
Jarosław i Marcin Szeja to sportowcy stawiający przed sobą ambitne cele. W chwili, gdy wsiadają do samochodu rajdowego stają się jedną z najbardziej dopasowanych i zgranych polskich załóg. Czerpią ogromną satysfakcję z każdego wyzwania i zawsze starają się rozwijać swoje umiejętności.

SUKCESY I WYNIKI:
2020 – MISTRZOWIE POLSKI W KLASIE OPEN 4WD (Subaru Impreza STi)
2017 – 5. miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdowych Mistrzostw Czech (Ford Fiesta R5)
2016 – Mistrzowie Grupy N / Rajdowe Mistrzostwa Czech (Subaru Impreza)
2016 – zwycięzcy Barum Czech Rally Zlin w Klasyfikacji Grupy N
2015 – II Wicemistrzowie Grupy N / Rajdowe Mistrzostwa Czech (Subaru Impreza)
2014 – II Wicemistrzowie Grupy 2WD / Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski (Ford Fiesta R2)
2014 – Mistrzowie Pucharu Fiesty / Klasy 6F / Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski (Ford Fiesta R2)
2013 – zdobywcy Pucharu w Klasyfikacji Generalnej / Rajdowy Puchar Polski (Citroen C2 R2 Max)
2012 – zwycięzcy Klasy 5 / Rajdowy Puchar Polski (Opel Astra GSi)
2010 – Wicemistrzowie Pucharu Clio Cup / Rajdowe Mistrzostwa Polski (Renault Clio Sport)
2009 – zdobywcy Pucharu w Klasyfikacji Generalnej / Rajdowy Puchar Polski (Honda Civic Type-R)

Urząd Miasta Katowice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.