Start-up z Katowic najlepszym start-upem w Europie w dziedzinie mobilności 

Start-up z Katowic, StrokJet, rozwijany przez business development managera Arkadiusza Adamka otrzymał nagrodę dla najlepszego start-upa w Europie w dziedzinie mobilności. Start-up zajmuje się odczytywaniem danych z czarnych skrzynek i optymalizacją zużycia paliwa, co wpływa na zmniejszenie śladu węglowego generowanego przez samoloty.

Nagroda została przyznana w plebiscycie European Startup Prize for mobility. W skład komitetu afiliowanego przy tym konkursie i wydarzeniu weszli m.in. Karima Delli – Przewodnicząca Komisji Transportu i Turystyki w Parlamencie Europejskim, Lilyana Pavlova – Wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Książę Monako Albert. Konkurencja była spora, bo zgłosiło się prawie 600 projektów z 38 krajów. W ramach nagrody zwycięzcy m.in. wystąpią w Paryżu z prezentacją dotyczącą tego jak zmniejszyć ślad węglowy w lotnictwie. 

 Bardzo się cieszę z tego, że związani z Katowicami przedsiębiorcy rozwijają skrzydła i zyskują uznanie na arenie międzynarodowej. To fantastyczna promocja dla miasta – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa. – Chcemy, aby Katowice w przyszłości stały się doliną nowych technologii. Stąd między innymi organizowany przez miasto konkurs pod tytułem „Kopalnia Start-upów”. Jego laureaci są obecni na międzynarodowych targach, a w ramach nagrody mogą zyskać wsparcie finansowe  oraz organizacyjne udzielane przez Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.Ink. Nowych technologii nie powinno zabraknąć również w Hub-ie Gamingowo-Technologicznym. To nowy kierunek, w którym będzie rozwijało się miasto – dodaje prezydent.

StorkJet rozwija się od 2014 roku. Start-up ma jasny cel – pomaga liniom lotniczym ograniczać zużycie paliwa, co wpływa na redukcję kosztów, ale w perspektywie środowiskowej ma również znaczenie jeśli chodzi o ograniczanie emisji i śladu węglowego. Dzięki swojemu pomysłowi i wykorzystaniu specjalnego algorytmu start-up zoptymalizował już 4,1 mln lotów, wpływając tym samym na ograniczenie emisji o ok. 106 ton CO2 każdego roku. Arkadiusz Adamek jest częścią zespołu StorkJet. Wcześniej był zaangażowany między innymi w start-up Abyss Glass – lustra interaktywne. Pełnił również funkcję jurora w pierwszej edycji konkursu „Kopalnia Start-upów”.

Europejska Nagroda Startupowa rzecz Mobilności (EUSP) organizowana jest przez Komisję Europejską. W sumie nagrodę otrzymało 10 start-upów. EUSP powstał w 2017 r. jako program akceleracji i inwestycji finansowany przez UE dla start-upów zrównoważonej mobilności. StorkJet ma również dużą szansę stać się częścią prestiżowego programu mentoringowego Boston Consulting Group.

Katowice także mają swój konkurs na najlepszy start-up. „Kopalnia Start-upów” to pierwszy w Polsce konkurs start-upowy organizowany w całości przez miejski samorząd. Stanowi on realizację jednego z punktów „Umowy z mieszkańcami Prezydenta Miasta Katowice”, w ramach którego samorząd ma wesprzeć młode, innowacyjne firmy i stworzyć dla nich dogodne warunki rozwoju. Poza tym konkurs daje doskonałą diagnozę potencjału rynku start-upowego w stolicy regionu. Konkurs przewiduje konkurencyjną w skali kraju pulę nagród, sięgającą kilkuset tysięcy złotych. W ramach nagrody początkujący przedsiębiorcy mają zagwarantowane dwuletnie pakiety najmu biura w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink i mogą korzystają na co dzień z sieci kontaktów Rawa.Ink i partnerów Inkubatora, a ta jest naprawdę rozległa.

Urząd Miasta Katowice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.