Radni Koalicji Obywatelskiej chcą wycofania podwyżki cen biletów Kolei Śląskiej

Radni Koalicji Obywatelskiej, Łukasz Borkowski i Adam Lejman-Gąska, chcą zaapelować do marszałka Jakuba Chełstowskiego o wycofanie podwyżki cen biletów Kolei Śląskich. Członkowie Rady Miasta zgłosili wniosek podczas ostatniej komisji transportu; wniosek ten nie został poparty przez przedstawicieli klubów Prawa i Sprawiedliwości oraz Forum Samorządowego – ugrupowania prezydenta Marcina Krupy.

Ostatnie drastyczne podwyżki cen biletów wywołały szerokie kontrowersje – na niektórych trasach przekraczają 100%. Stało się to powodem oburzenia nie tylko pasażerów, ale również pracowników kolei, którzy w ubiegłym tygodniu protestowali przed siedzibą marszałka Chełstowskiego. Protestujący zwrócili uwagę na to, że podwyżki następują nie tam, gdzie trzeba – zamiast droższych biletów dla pasażerów, chcą wyższych pensji. Niezadowolenie z zarządzania spółką udzieliło się również trzem katowickim radnym. Poza Łukaszem Borkowskim i Adamem Lejmanem-Gąską, za wnioskiem o apel do marszałka zagłosował Adam Szymczyk.

– Te podwyżki, bardzo drastyczne, sięgające kilkudziesięciu procent, mocno uderzają w pasażerów. Ich skutki odczują również mieszkańcy Katowic, którzy próbują komunikacją dojeżdżać do centrum miasta. Taka podwyżka stoi w sprzeczności z celami zrównoważonego transportu oraz polityki transportowej miasta Katowice. Wniosek złożyliśmy dwukrotnie. Niestety, z niezrozumiałych przyczyn, radni Forum Samorządowego i PiS nie zdecydowali się go poprzeć, co jest o tyle dziwne, że komisja w tej sprawie występowałaby w interesie mieszkańców miasta. Dla naszego wspólnego dobra, uważamy, że taki apel, jest konieczny – skomentował wnioskodawca Łukasz Borkowski.

Nowy cennik wszedł w życie 16 maja i nie zapowiada się na to, że szybko będziemy mogli się z nim pożegnać.

Magdalena Kwaśniok
Magdalena Kwaśniok