Spacer z Bukami po Lesie Murckowskim 

Pod koniec kwietnia radni Koalicji Obywatelskiej w Katowicach przygotowali wspólnie z grupą mieszkańców Murcek i Stowarzyszeniem Mieszkańcy dla Katowic projekt uchwały Rady Miasta Katowice nadającej 227 starym drzewom w Lesie Murckowskim status pomników przyrody. Aktywiści zinwentaryzowali ponad 200 pomnikowych drzew oznaczając wymiar w pierśnicy każdego z nich, jego przybliżoną wysokość, dokładne położenie (długość i szerokość geograficzną), numer działki i właściciela gruntu. Każde pomnikowe drzewo zostało oznaczone na mapie i sfotografowane. Projekt został złożony w biurze Rady Miasta Katowice. 

Teraz zapraszamy na spacer z bukami po Lesie Murckowskim, podczas którego przyrodnicy oraz społecznicy zaangażowani w akcję pomiarów drzew opowiedzą dokładnie o wyjątkowych walorach przyrodniczych naszego lasu. Spotykamy się w sobotę (21 maja) o godz. 10:00 na parkingu przy Dolince Murckowskiej (od strony ul. Kołodzieja). W trakcie spaceru zdobędziemy najwyższy szczyt Katowic – wzgórze Wandy, zobaczymy rezerwat przyrody, poznamy przyrodnicze i społeczne znaczenie Lasów Murckowskich, a przede wszystkim zobaczymy wielkie buki, które mogą stać się drzewami pomnikowymi, spośród których największy ma ponad 5 metrów w obwodzie. Cała trasa ma 8 km, a czas przejścia ok. 4 godziny. Koniec trasy zaznaczony jest na mapie w miejscu „Finisz”- znajduje się tu przystanek na żądanie Murcki Leśników. Przewodnikami będą: dr Jerzy Parusel, były dyrektor Babiogórskiego Parku Narodowego i Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska; Marcin Fiszer, wiceprezes przyrodniczego stowarzyszenia „Olszówka”; Gabriel Tomczak, przewodniczący Rady Dzielnicy Murcki i Bartłomiej Zatorski, przewodnik i współautor publikacji o Murckach i okolicy. Spacer poprowadzą też twórcy projektu uchwały w sprawie ustanowienia ponad 200 pomników przyrody w Lasach Murckowskich: Robert Kajstura, który pomierzył drzewa i zlokalizował, Radni Miasta – Jarosław Makowski i Łukasz Borkowski oraz Grażyna Szczurkowska, Grzegorz Chwoła i Grażyna Prycza Kupny ze stowarzyszenia Mieszkańcy dla Katowic.

Regionalne Biuro Prasowe Platformy Obywatelskiej RP

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.