Znamy program śląskiej edycji 19. festiwalu filmowego Millenium Docs Against Gravity

KATOWICE | KINO ŚWIATOWID | 13 – 22 MAJA 2022 | PROGRAM FESTIWALU

Polska premiera filmu o jednym z największych lombardów w Europie, który mieścił się w… Bytomiu, spotkanie z katowicką reżyserką nominowaną do Oscara, mini-retrospektywa filmów autorstwa Susan Sontag, mural na ścianie Kina Światowid i codzienne wydarzenia we współpracy z lokalnymi partnerami. To tylko niektóre z atrakcji tegorocznej śląskiej edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, która po raz czwarty odbędzie się w Katowicach. Już w maju w Kinie Światowid czeka nas wielkie święto kina dokumentalnego. Właśnie poznaliśmy program tegorocznej edycji, wydarzenia towarzyszące oraz gości, którzy w maju odwiedzą Katowice.

Millennium Docs Against Gravity po dwóch pandemicznych latach powraca do tradycyjnych majowych dat! Od 13 do 22 maja w Katowicach odbędzie się kolejna śląska edycja festiwalu współorganizowana przez Instytucję Filmową Silesia Film. Niezapomnianym filmowym podróżom będą tradycyjnie towarzyszyły spotkania z twórcami i bohaterami, debaty wokół ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie i wydarzenia specjalne, na które w Katowicach zapraszamy niemal każdego dnia festiwalu. To doskonała okazja, żeby zobaczyć premierowo w Katowicach najnowsze osiągnięcia kina dokumentalnego z całego świata!

Otaczająca nas rzeczywistość, przepełniona w ostatnim czasie szczególnie silną niepewnością, wymaga od nas solidarności i myślenia o tym, jak wspólnie możemy kształtować przyszłość, dlatego hasłem przewodnim festiwalu jest zachęta do ponownego przemyślenia naszego spojrzenia na świat – „Rethink Everything” zaczerpnięta z filmu „Wymyślić świat na nowo” (reż. Richard Dale, Nigel Walk). Chcemy, żeby festiwal niósł nadzieję i był impulsem do działania!

W tym roku wszyscy jesteśmy myślami z Ukraińcami i Ukrainkami cierpiącymi z powodu rosyjskiej napaści, dlatego podczas festiwalu chcemy w geście solidarności zaprezentować filmy o kulturze i historii naszych wschodnich sąsiadów. wpływie rosyjskiej aneksji Krymu na sztukę („Skarby Krymu”, reż. Oeke Hoogendijk), genialnym ukraińskim artyście i wizjonerze Florianie Jurjewie („Nieskończoność według Floriana”, reż. Oleksiej Radynski), tymczasowym domu dziecka na wschodzie Ukrainy („Dom z drzazg”, reż. Simon Lereng Wilmont) oraz okrucieństwie II wojny światowej, które szczególnie silnie wybrzmiało podczas tragicznych wydarzeń w Babim Jarze z 1941 roku („Babi Jar. Konteksty”, reż. Siergiej Łoźnica). Historia opowiedziana w filmie, który miał światową premierę w Cannes, dzisiaj nabiera znowu przerażającej aktualności.

KINO ŚWIATOWID CENTRUM FESTWALOWYM
Tym razem festiwal odbywać się będzie w Kinie Światowid – jednym z trzech katowickich kin Instytucji Filmowej Silesia Film, które między 13 a 22 maja stanie się centrum najlepszych filmowych doznań i festiwalowych emocji.

W tym roku nieco zmieniliśmy formułę i w maju tego roku przez 10 festiwalowych dni będziemy spotykać się w katowickim Kinie Światowid, gdzie zobaczymy blisko 40 wyselekcjonowanych dla śląskiej publiczności filmów. Na kilka wybranych wydarzeń tematycznych i pokazów specjalnych zaprosimy widzów do naszych pozostałych katowickich kin: Kina Kosmos i Kinoteatru Rialto.
Wybór Kina Światowid na miejsce dedykowane festiwalowi podyktowany był chęcią skupienia lokalnej społeczności miłośników MDAG wokół jednego miejsca oraz faktem, że dwusalowy Światowid to miejsce kultowe dla wielbicieli kina autorskiego i artystycznego na Górnym Śląsku, które swoim profilem repertuarowym oddaje ducha i idee festiwalu. Światowid od lat trzyma rękę na pulsie filmowych nowości: najciekawsze polskie i zagraniczne filmy można obejrzeć tutaj zawsze premierowo i przedpremierowo. Liczymy, że dzięki ścisłej współpracy Kina Światowid i MDAG, festiwal i jego fani będą mieć swoje stałe miejsce na kulturalnej mapie Katowic i Śląska.

OTWARCIE FESTIWALU | POKAZ FILMU „LOMBARD”
Uroczyste otwarcie śląskiej edycji festiwalu odbędzie się już w czwartek, 12 maja o 19.00 w Kinie Światowid. Festiwal zainauguruje pokaz filmu „Lombard” Łukasza Kowalskiego – dokumentu o bytomskim lombardzie, gdzie codzienne życie lokalnej społeczności, przeplatając się z realizmem magicznym śląskich podwórek, układa się w pełną ciepła, humoru i mądrości historię o tym, czego w życiu potrzebujemy najbardziej. Po seansie spotkanie z reżyserem Łukaszem Kowalskim i bohaterami filmu.

„Lombard” miał już swój festiwalowy debiut i światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych CPH:DOX w Kopenhadze. Polska premiera odbędzie się na tegorocznym festiwalu Millennium Docs Against Gravity, w ramach którego film bierze udział w Konkursie Głównym. Podczas śląskiej edycji, wraz z pozostałymi 11 filmami konkursowymi, powalczy o Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego.

Film Kowalskiego nie tylko podejmuje lokalną tematykę, jest również koprodukcją Instytucji Filmowej Silesia Film wspartą ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego. Podczas tegorocznej śląskiej edycji festiwalu MDAG kładziemy szczególny nacisk na konteksty i działania lokalne. Stawiamy na wspólnotowość i współdziałanie. Zapraszamy do współpracy śląskich twórców, lokalne instytucje kultury i sztuki, znanych i lubianych przedstawicieli środowiska naukowego, promujemy lokalne marki. W kontekście prezentowanych filmów podejmujemy tematy związane ze Śląskiem i Katowicami. Gościmy twórców i twórczynie pochodzące ze Śląska. Zależy na również, by festiwal stał się w Katowicach wydarzeniem integrującym lokalną społeczność – stąd kilka naszych wydarzeń towarzyszących realizujemy wspólnie ze śląskimi inicjatywami, jak Wegańską Kuchnię Społeczną czy Wyprzedaż Garażową.

KONKURS GŁÓWNY | Nagroda Publiczności Województwa Śląskiego – SILESIAN AUDIENCE AWARD 2022

Podczas śląskiej edycji 19. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity w Katowicach po raz trzeci najlepszy film Festiwalu wybiorą widzowie. O Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego – SILESIAN AUDIENCE AWARD 2022 w wysokości 4000 złotych powalczy w tym roku 12 filmów dokumentalnych z całego świata, w tym 3 produkcje polskie, wszystkie zrealizowane przez twórców związanych ze Śląskiem. Oprócz wspomnianego „Lombardu” Łukasza Kowalskiego w Konkursie Głównym zobaczymy „Pisklaki” pochodzącej z Tychów autorki reportaży i filmów dokumentalnych Lidii Dudy oraz „Anioły z Sindżaru” Hanny Polak – urodzonej w Katowicach reżyserki nominowanej do Oscara i Emmy za głośny dokument „Dzieci z Leningradzkiego”. Obie reżyserki podczas Festiwalu będą gościniami Kina Światowid: Hanna Polak 20 maja, a Lidia Duda – 22 maja.

Zestaw konkursowy jest jak zwykle bogaty w najlepsze, a przede wszystkim różnorodne filmy. Tematykę związaną z ekologią i zmianami środowiska naturalnego podejmuje poruszająca „Krowa” Andrei Arnold, w której wybitna reżyserka obserwuje cykl życia i emocje tytułowego zwierzęcia – krowy Lumy oraz współprodukowane przez Darrena Aronofsky’ego „Terytorium” (reż. Alex Pritz) – pasjonujący dokumentalny thriller przenoszący nas do serca brazylijskiej Amazonii, gdzie reżyser przez trzy lata towarzyszy lokalnemu plemieniu w walce o ziemię i przetrwanie. Życiu – a przede wszystkim historiom miłości – w odległych zakątkach naszej planety przyglądamy się w „Wulkanie miłości” (reż. Sara Dosa) opowiadającym historię małżeństwa wulkanologów Katii i Maurice’a Krafftów, którzy poświęcili życie wspólnej pasji; w dokumencie „Skál” (reż. Cecilie Debell, Maria Tórgarð), w którym obserwujemy historię dorastania i pierwszej miłości w tradycyjnej, chrześcijańskiej społeczności na Wyspach Owczych, wreszcie – w nagrodzonym w Cannes „W mroku niepewności” (reż. Payal Kapadia), który przenosi nas do ogarniętych falą protestów Indii.

Do zupełnie innych przestrzeni przeniesie nas kolejny konkursowy dokument. „Poznaliśmy się w wirtualnej rzeczywistości” (reż. Joe Hunting) to rewolucyjny film powstały w całości w wirtualnej rzeczywistości i dokumentujący emocje uczestników oraz zażyłość tworzonych w tym świecie związków. O tym, jak w radzeniu sobie z trudnymi emocjami może pomóc mądrość starożytnych, opowiada „Młody Platon” (reż. Neasa Ní Chianáin, Declan McGrath), którego bohater – natchnionym dyrektor katolickiej szkoły dla chłopców w jednej z najbardziej niebezpiecznych dzielnic w Belfaście zapoznaje swoich podopiecznych z grecką filozofią.

W tegorocznym Konkursie znalazły się dwa filmy dotykające trudnej tematyki ukraińskiej. Pierwszy z nich – „Babi Jar. Konteksty” wybitnego ukraińskiego reżysera Siergieja Łoźnicy to oparta na unikalnych archiwaliach próba odtworzenia okoliczności rozstrzelania 33 tysięcy Żydów w wąwozie Babi Jar pod Kijowem podczas II wojny światowej. Drugi – „Dom z drzazg” (reż. Simon Lereng Wilmont) – opowiada o tymczasowym domu dziecka we wschodniej Ukrainie, położonym w samym środku ukraińskiej strefy wojennej, zaledwie 20 kilometrów od linii frontu.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
Festiwal Millennium Docs Against Gravity to nie tylko doskonałe kino dokumentalne, ale również wydarzenia specjalne towarzyszące pokazom, poszerzające ich kontekst i angażujące widzów w tematy bliskie idei festiwalu oraz budujące festiwalową społeczność miłośników filmowego dokumentu. W tym roku podczas śląskiej edycji zaprosimy na kilkanaście spotkań, warsztatów, prelekcji i wydarzeń angażujących lokalną społeczność . Jak zwykle stawiamy na współpracę z lokalnymi ośrodkami kulturalnymi i akademickimi oraz inicjatywami społecznymi z regionu.
Cykl wydarzeń towarzyszących rozpocznie w piątek, 13 maja o 19.00, oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Diamentowy szlak” studentów katowickiej Akademii Sztuk Pięknych inspirowanej filmem „Lombard”, które poprowadzi prof. Lesław Tetla z Pracowni Działań Interdyscyplinarnych katowickiej ASP. Wystawa prezentowana będzie w katowickim Rondzie Sztuki.

W sobotę, 14 maja o 12.00 przed Kinem Światowid rusza Wyprzedaż Garażowa towarzysząca sobotniemu pokazowi filmu „Lombard”. Na Wyprzedaży znajdziemy przedmioty od lokalnych wystawców: będzie można upolować m.in. perełki mody vintage czy niepowtarzalne przedmioty, którym moda na retro nadaje drugie, lepsze życie. Dochód ze sprzedaży wystawcy przekażą na wybrany cel charytatywny.

W niedzielne popołudnie 15 maja zapraszamy na życzliwy parkiet Kinoteatru Rialto, gdzie – po pokazie filmu „Dziewczyny z kalendarza” – odbędzie się dancing międzypokoleniowy. Imprezę poprowadzi znany na lokalnej scenie Dj Alex. Zgodnie z dewizą, że dobra zabawa nie zna granicy wieku – przy muzyce współczesnej łączonej z melodiami retro, wspólnie będą bawić się seniorzy i młodzież. We wtorek, 17 maja, przed wieczornym pokazem filmu „Psychodeliczny klasztor” w Kinie Światowid krótkie wprowadzenie do wspólnej medytacji zazen poprowadzą praktykanci Sanghi Dogen Zenji. Tego samego wieczoru, po filmie „Simona” o jednej z pierwszych badaczek dzikich zwierząt w Polsce, spotkamy się z reżyserką filmu Natalią Koryncką-Gruz, z którą porozmawiamy o tej inspirującej i wyprzedzającej swojej czasy bohaterce Puszczy, jej życiu, odwadze, wyborach i powracaniu do korzeni. W środę, 18 maja, podążając śladem bohatera filmu „Młody Platon”, wraz z profesorem Dariuszem Kubokiem, dyrektorem Instytutu Filozofii Uniwersytetu Śląskiego, zastanowimy się nad rolą filozofii w naszym życiu i jej praktycznym wymiarze w zmaganiach z codziennością. Czwartkowy pokaz filmu o ukraińskim architekcie i innowatorze Florianie Jurjewie – „Nieskończoność według Floriana” poprzedzi wstęp architekta Oskara Grąbczewskiego z katowickiej pracowni OVO Grąbczewscy Architekci specjalizującej się w projektach urbanistycznych, nagrodzonej w 2021 roku Grand Prix oraz w kategorii Bryła Roku w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego.

W piątek, 20 maja o 20.00, odbędzie się uroczysta gala zamknięcia festiwalu, na której ogłosimy laureata bądź laureatkę Nagrody Publiczności Województwa Śląskiego. Filmem zamknięcia będzie „Rzeka” (reż. Jennifer Peedom), a pokaz poprzedzi rozmowa prof. Ryszarda Koziołka, literaturoznawcy, rektora Uniwersytetu Śląskiego z prof. Tadeuszem Sławkiem, wybitnym literaturoznawcą, filozofem, eseistą, poetą.

Dwa ostatnie dni festiwalu to sobotnie spotkanie z filmami w reżyserii wybitnej eseistki Susan Sontag, przed którymi o postaci i twórczości pisarki opowie Adrian Chorębała – menadżer galerii ASP w Katowicach Rondo Sztuki, kurator, na co dzień pracujący z obrazami wizualnymi, prywatnie wielki fan Sontag oraz Wegańska Kuchnia Społeczna, na którą zapraszamy do Kina Światowid w niedzielę między 12.00 a 15.00. Dochód z wydarzenia zostanie przekazany na pomoc ukraińskim zwierzętom.

Festiwal tradycyjnie przygotował też specjalne propozycje dla młodych widzów. W tym roku w Katowicach pokażemy dwa zestawy krótkometrażowych dokumentów w sekcji OKI DOKI, na które zapraszamy do Kina Kosmos w dwie festiwalowe niedziele: 15 i 22 maja o 16.00. Każdemu z pokazów będą towarzyszyły warsztaty dopasowane tematycznie do filmów. Pierwszy z bloków poświęcony będzie radzeniu sobie z sytuacją rozwodu rodziców. Po seansie odbędą się warsztaty z psychoterapeutką Joanna Klus – specjalistką psychoterapii dzieci i młodzieży, która w swojej pracy zawodowej od ponad 15 lat towarzyszy młodym ludziom w pokonywaniu trudności i wspiera ich rozwój. Drugi zestaw filmów podejmuje temat relacji ze zwierzętami, który po pokazie rozwiną goście spotkania – psi behawioryści.

MURAL
Tegoroczna edycja festiwalu zostawi trwały ślad nie tylko w pamięci widzów, ale również materialnie i wizualnie – w Kinie Światowid – w postaci muralu, który ożywi przestrzeń wokół kina, a jego powstawanie podczas festiwalu będzie stanowić dodatkową atrakcję artystyczną, która przyciągnie widownię. Mural powstanie przy bocznej, prawej ścianie Kina Światowid, tuż obok wejścia, a naprzeciwko miejsca postojowego dla rowerów. Projekt muralu stworzono podczas zajęć praktycznych na katowickiej Akademii Sztuk Pięknych i został wyłoniony spośród kilku najlepszych propozycji. Autorką jest Karolina Fabia, młoda projektantka graficzna z Gliwic, łącząca minimalizm z motywami organicznymi. Mural zostanie zrealizowany dzięki współpracy partnerskiej z marką ON Lemon.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
Śląska edycja 19. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w Katowicach w dniach 13 – 22 maja 2022. Uroczysta gala otwarcia Festiwalu: 12 maja 2022, godz. 19.00.
Kinem festiwalowym śląskiej edycji jest Kino Światowid, gdzie odbywają się seanse, spotkania i wydarzenia specjalne. Wybrane pokazy i towarzyszące im wydarzenia odbędą się również w Kinoteatrze Rialto (pokaz filmu „Dziewczyny z kalendarza” i dancing międzypokoleniowy oraz pokaz filmu „Za drzwiami Galerii Uffizi”) oraz Kinie Kosmos (OKI DOKI).
Bilety na seanse w Kinie Światowid do kupienia na stronie festiwalu, stronie filmowa.net i w kasie Kina Światowid. Bilety na seanse i wydarzenia w Kinie Kosmos i Kinoteatrze Rialto do kupienia na stronie festiwalu, stronie filmowa.net, w kasie Kina Światowid i w kasie kina, w którym odbywa się seans i wydarzenie.

Ceny biletów: 19 zł (normalny) | 16 zł (ulgowy) | 13 zł (OKI DOKI)
Sprzedaż biletów na pokazy festiwalowe rusza pod koniec kwietnia na filmowa.net, mdag.pl oraz w kasach kin.

Więcej informacji:
mdag.pl
facebook.com/MillenniumDocsAgainstGravity
swiatowid.katowice.pl
sielsiafilm.com

19. Millennium Docs Against Gravity będzie fascynującą podróżą nie tylko dookoła świata, ale także przez wiele ważnych tematów – od ekologii, przez politykę, psychologię, prawa człowieka, sztukę (także awangardową), popkulturę oraz relacje rodzinne. Bądźcie z nami w Katowicach!


Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Od blisko 20 lat co roku prezentuje najlepsze, starannie wyselekcjonowane dokumenty z całego świata, a bogaty i różnorodny repertuar uzupełniony jest debatami, spotkaniami z gośćmi z Polski i zagranicy, a także szeroką ofertą wydarzeń towarzyszących. Festiwal był nagradzany m.in. przez Polski Instytut Sztuki Filmowej jako „najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce”, od lat jest uznaną i rozpoznawalną marką w przestrzeni kultury, a jego kolejne edycje cieszą się niesłabnącą popularnością wśród widzów w całym kraju. W 2019 roku Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity znalazł się na liście 25 Najbardziej Cool Festiwali Filmowych na Świecie według „MovieMaker Magazine”. Oprócz MDAG na liście znalazły się jedynie trzy inne festiwale z Europy: DokuFest w Kosowie, Glasgow Short Film Festival oraz festiwal Skábmagovat w fińskim Inari. Festiwal Millennium Docs Against Gravity jako jedyny odbywa się równolegle w najważniejszych miastach w Polsce: w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Lublinie, Bydgoszczy, Poznaniu i Katowicach, a od 2022 roku również w Łodzi. Od dwóch lat Festiwal odbywa się w formie hybrydowej: po części kinowej, rozpoczyna się część online na stronie mdag.pl W tym roku festiwal został włączony w tym roku przez Europejską Akademię Filmową w poczet „najważniejszych festiwali europejskich” (Major European Festivals), co oznacza, że zyskuje możliwość kwalifikowania filmów do Europejskiej Nagrody Filmowej!

W 2019 roku za sprawą współpracy Instytucji Filmowej Silesia Film z Festiwalem Millennium Docs Against Gravity do wąskiego grona miast festiwalowych dołączyły Katowice, a widzowie z południowej Polski od kilku już lat mogą śledzić najważniejsze światowe dokumenty ostatnich lat. Dotychczasowe trzy śląskie edycje zgromadziły przed ekranami kin IF Silesia Film ponad 8000 widzów, udowadniając, że wrażliwe na świat kino dokumentalne to coś, co lokalna publiczność ceni, na co czeka i czego potrzebuje, szczególnie w trudnych czasach.

Instytucja Filmowa Silesia Film

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.