Polsko-ukraińska integracja w Katowicach

Tuż przed ukraińską Wielkanocą w Katowicach zorganizowane zostanie spotkanie integracyjne – odbędzie się ono w najbliższą sobotę 23 kwietnia na terenie akademików, w których mieszkają uchodźcy z Ukrainy, przy ul Franciszkańskiej 8-10.

Ideą spotkania jest integracja uchodźców z Ukrainy z mieszkańcami Katowic. Według szacunków w Katowicach przebywa od 20 do 30 tysięcy osób, które uciekły przed wojną. Część z nich mieszka w budynkach po byłych akademikach, przy ul. Franciszkańskiej 8-10. Zakwaterowanych jest tam w sumie ponad 400 osób. To właśnie na terenie akademików odbędzie się spotkanie.

– Sytuacja się stabilizuje. Coraz mniej uchodźców przyjeżdża do Katowic, obserwujemy to chociażby w namiotach ulokowanych przed dworcem. Nasi goście z Ukrainy powoli zadomawiają się w Katowicach. Coraz więcej osób zaczyna szukać pracy, ponad 2200 dzieci zapisanych jest do katowickich placówek oświatowych. Piknik będzie świetną okazją do bliższego poznania się. Zachęcam do udziału w nim zarówno naszych gości z Ukrainy, jak i mieszkańców Katowic. Szczególnie zapraszam wolontariuszy, którzy od początku inwazji Rosji na Ukrainę pomagają uchodźcom. Myślę, że razem spędzony czas i możliwość obserwowania uśmiechów naszych gości będzie najlepszą formą podziękowań za poświęcony przez Państwa czas – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Na terenie boisk, za akademikiem „Sikorka”, ustawiona będzie scena. W programie znalazły się występy zespołów z Miejskiego Domu Kultury „Ligota” (uczestnicy zajęć „Śpiewaj razem z nami”) i Miejskiego Domu Kultury „Południe” (Paweł Synowiec & Arkadiusz Niemiec- duet perkusjonistów w koncercie pt. „Rytm – dźwięki bez barier”). Na scenie zobaczymy również zespół „Czornobrywc’i” (Чорнобривці). Specjalny program artystyczny przygotowali także mieszkańcy akademików.

Będzie też mnóstwo atrakcji dla dzieci. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w zabawach i konkursach (wyścigi w spodniach wieloosobowych, mega twister, maty animacyjne, chusta klanza, hula-hop, wyścigi taczek, mega buty, tunele animacyjne, przeciąganie liny, budowanie z klocków Maple i inne). Oprócz tego będą bańki mydlane, malowanie buziek, figurki z balonów plastycznych i dmuchana tarcza dart.

Spotkanie integracyjne będzie też okazją do spróbowania ukraińskich potraw. Przygotują je mieszkanki akademików. Fundacja Wolne Miejsce natomiast ugotuje tradycyjny żur.

– Dysponujemy specjalnym dużym garem, w którym jesteśmy w stanie ugotować tysiąc porcji żuru. Pomożemy też przy przygotowaniu ukraińskich potraw. Wspólne gotowanie i próbowanie dań kuchni ukraińskiej także jest świetnym sposobem na zintegrowanie się – podkreśla Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce. Fundacja rozda także tysiąc plecaków uczniom z Ukrainy. Wypełnione będą one artykułami szkolnymi i słodyczami. Spotkanie integracyjne potrwa od godziny 12:00 do 15:00.

Wirtualna świetlica literacka

Z myślą o uczniach szkół podstawowych i ponadpodstawowych powstała wirtualna świetlica literacka. Inicjatywa skierowana jest przede wszystkim do uczniów, dla których polski nie jest rodzimym językiem, ale i polscy uczniowie, jeśli tylko zechcą, mogą w zdalnych spotkaniach wziąć udział i na pewno na tym skorzystają. Zarówno dla jednych, jak i drugich czytanie tekstów literackich w międzykulturowym środowisku może być ciekawym doświadczeniem. Spotkania będą odbywały się w czwartki. Ich głównym elementem będzie wspólne czytanie i omawianie klasyki polskiej literatury, w tym takich lektur szkolnych jak Kamizelka Bolesława Prusa, Nasza szkapa Marii Konopnickiej, Gloria Victis Elizy Orzeszkowej, opowiadania Zofii Nałkowskiej i Tadeusza Borowskiego czy teksty romantyczne, ale też utwory współczesne: Olgi Tokarczuk, Andrzeja Sapkowskiego itp. Z uczniami pracować będą doświadczeni nauczyciele języka polskiego jako obcego ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Celem proponowanych wirtualnych spotkań na Zoomie jest stworzenie platformy wyrównywania szans edukacyjnych w zakresie literatury i kultury polskiej, integracja uczniów polskich i zagranicznych (ukraińskich i nie tylko) poprzez tworzenie narzędzi dialogu międzykulturowego dla młodych odbiorców polskiej literatury i wreszcie – wyprowadzenie rozmów o literaturze poza obieg szkolny. Zapisy odbywają się pod adresem mailowym: swietlicapolonistyczna@gmail.com.

Urząd Miasta Katowice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.