Nagrody Prezydenta Katowic w dziedzinie sportu przyznane

W Miejskim Domu Kultury „Szopienice – Giszowiec” odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagród Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie sportu. Najlepszymi sportowcami 2021 roku okazali się: Katarzyna Wasick, Andżelika Wójcik, Ewa Trzebińska, Robert Taraszkiewicz, Kacper Garnczarek i Paulina Guzikowska. Nagrody przyznano również dla największych „sportowych nadziei Katowic”, oraz „najlepszego działacza/trenera sportowego”.

– Przyznajemy to wyróżnienie najlepszym z najlepszych. Chcemy, żeby nasi sportowcy wiedzieli, że zarówno ich ciężka praca, jak i jej owoce w postaci sportowych sukcesów są przez nas zauważane i doceniane. To wielka duma, że zawodnicy tacy jak ci, którzy zostali dziś uhonorowani, chcą trenować w Katowicach – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Mam nadzieję, że katowicka młodzież będzie brała przykład z naszych laureatów i za kilka lat będziemy mogli cieszyć się ich startami oraz zwycięstwami na największych światowych imprezach sportowych – dodaje prezydent.

Nagrody Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie sportu przyznawane są w trzech kategoriach: najlepszy sportowiec Katowic, sportowa nadzieja Katowic i najlepszy działacz sportowy/trener. Nagroda, przyznawana jest od 2003 roku zawodnikom za osiąganie wysokich wyników w krajowym i międzynarodowym współzawodnictwie sportowym. Z kolei trenerzy i działacze sportowi mogą otrzymać nagrodę m.in. za wychowanie medalisty igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Polski, zawodów o Puchar Świata, rekordzistów świata i Polski lub za całokształt pracy szkoleniowej, menadżerskiej, działalność wychowawczą czy popularyzację dyscypliny sportowej wśród młodzieży.

Oto laureaci w poszczególnych kategoriach:
Najlepszy sportowiec Katowic:

 1. Katarzyna Wasick – AZS AWF Katowice – pływanie,
 2. Andżelika Wójcik – AZS AWF Katowice – łyżwiarstwo szybkie,
 3. Ewa Trzebińska – AZS AWF Katowice – szermierka-szpada,
 4. Robert Taraszkiewicz – MKS Pałac Młodzieży – judo,
 5. Kacper Garnczarek – AZS AWF Katowice – gimnastyka sportowa,
 6. Paulina Guzowska – AZS AWF Katowice – lekka atletyka.

Sportowa nadzieja Katowic:

 1. Magdalena Stefanowicz – AZS AWF Katowice – lekka atletyka,
 2. Szymon Hryciuk – AZS AWF Katowice – szermierka – szabla,
 3. Karolina Tracz – KS 06 Kleofas Katowice – boks olimpijski,
 4. Emilia Witek – MKS Pałac Młodzieży – skoki do wody,
 5. Karolina Białas – UKŁ Spin Katowice – łyżwiarstwo figurowe.

Najlepszy działacz sportowy/trener:
Aleksander Matusiński – trener lekkiej atletyki AZS AWF Katowice, twórca sukcesów biegaczek na 400 metrów tzw. Aniołków Matusińskiego, które w sztafecie 4×400 m zdobyły wicemistrzostwo na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020.

Ponadto za awans w sezonie 2020/2021 do Fortuna 1 Ligi prezydent wyróżnił męską drużynę piłki nożnej GKS Katowice.

W związku z pandemią koronawirusa, przez którą konieczne było przesunięcie Igrzysk Olimpijskich na rok 2021, kilku znakomitych katowickich sportowców sięgnęło po medale Igrzysk właśnie w tym roku. Wszyscy ci sportowcy zostali uhonorowani specjalnymi nagrodami już we wrześniu 2021. Byli to: Justyna Święty-Ersetic, Anita Włodarczyk, Karol Zalewski, Justyna Iskrzycka i Paweł Fajdek. Dodatkowo, nagrodę specjalną otrzymał wówczas Jan Krzysztof Duda. Dlatego sportowcy Ci nie byli brani pod uwagę przy przyznawaniu Nagród Prezydenta w kategorii sportu.

W ubiegłych latach laureatami nagrody byli między innymi: Justyna Kowalczyk – wybitna biegaczka narciarska, mistrzyni i multimedalistka olimpijska, Justyna Święty-Ersetic – lekkoatletka, specjalizująca się w biegu na 400 metrów, Ewa Swoboda – lekkoatletka specjalizująca się w biegach sprinterskich, Justyna Iskrzycka – kajakarska sprinterska, Monika Hojnisz-Staręga – biatlonistka, medalistka mistrzostw świata, Tomasz Sikora – biathlonista, olimpijczyk, Jan Furtok – piłkarz, Aleksander Matusiński – trener lekkiej atletyki oraz wielu innych.

Urząd Miasta Katowice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.