W Katowicach wystartował kolejny sezon roweru miejskiego

Od 1 kwietnia mieszkańcy Katowic mogą znowu korzystać z rowerów miejskich. W tym roku będzie dostępnych ponad sto stacji, a liczba rowerów wyniesie ok. 1000. Użytkownicy będą mieli możliwość korzystać z rowerów do 1 listopada.

– Rowery miejskie cieszą się rosnącą popularnością wśród mieszkańców Katowic. Dzięki temu mamy czystsze powietrze, ponieważ zamiast wybierać samochód, wiele osób decyduje się właśnie na taki sposób dotarcia do celu. Z roku na rok rośnie także długość dróg rowerowych, przez co dotarcie do wybranej lokalizacji staje się coraz łatwiejsze. Poza tym rower to także świetny sposób na spędzanie wolnego czasu w letnie miesiące – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Będziemy rozwijać i promować ten sposób transport w mieście. Chcemy by docelowo na system wypożyczalni roweru miejskiego w Katowicach składało się 150 stacji, a w latach 2022-2025 na rozwój infrastruktury rowerowej w Katowicach planujemy wydać ponad 40 mln zł – dodaje prezydent.

Plany na sezon rowerowy w 2022 r.
Od 1 kwietnia do dyspozycji mieszkańców będą 93 stacje finansowane z budżetu Miasta, w lokalizacjach znanych z poprzedniego roku. Ponadto wzorem lat poprzednich, z dniem 1 kwietnia do systemu ponownie zostaną włączone stacje firm współpracujących z miastem. W kolejnych miesiącach planujemy rozbudowę systemu „City by bike” o kolejne stacje. Z dniem 1 maja nastąpi uruchomienie dodatkowych 6 stacji, 1 czerwca 5 stacji, z dniem 1 lipca następnych 6 stacji. Ponadto, w ramach realizacji inwestycji miejskich, do systemu zostanie włączona lokalizacja w rejonie stadionu Asnyka, niemniej jednak termin uruchomienia uzależniony jest od daty zakończenia tejże inwestycji.

Nowe stacje będą się znajdować następujących w lokalizacjach: Gliwicka/Wiśniowa, Kościuszki/Poniatowskiego/Szeligiewicza, skwer rotmistrza W. Pileckiego, Rynek – Teatr Śląski, Park Powstańców Śląskich, Spodek – WUF 11, Józefowska – hala sportowa MOSiR, Ośrodek Sportowy Podlesianka, boisko Rapid, Ośrodek Sportowy Gliwicka/Jana Pawła II, Kościuszki/Zgrzebnioka, park Bolina, osiedle Gwiazdy, Boya-Żeleńskiego/Migdałowców, Gliwicka-MOPS, Fabryka Porcelany, 1 Maja/Bohaterów Monte-Cassino, stadion Asnyka.
Docelowo zakłada się, że całkowita wielkość systemu „City by bike” w roku bieżącym wynosić będzie 125 stacji zlokalizowanych na terenie Miasta, wraz ze stacjami partnerskimi.

W momencie startu programu mieszkańcy będą mogli korzystać z 850 rowerów, w tym 20 w typie cargo, które mogą przewozić ładunki o masie do 100 kg lub czwórkę dzieci (tyle jest dostępnych kompletów pasów bezpieczeństwa w każdym rowerze cargo). W trakcie sezonu liczba rowerów jeszcze się zwiększy, aby w sezonie wakacyjnym było już dostępnych prawie 1000 sztuk.

Stacje partnerskie
System służący do wypożyczania rowerów opiera się nie tylko na stacjach miejskich, ale również partnerskich. Prywatne firmy pomagają w utrzymaniu wybranych stacji. Wśród partnerów miasta znajdują się takie podmioty jak: Galeria Libero, ING, Galeria 3 Stawy, Politechnika Śląska, Silesia Business Park, KTBS, Osiedle Franciszkańskie.

– Z ogromną przyjemnością wspieramy inicjatywę katowickiego Urzędu Miasta i już kolejny rok jesteśmy partnerem programu Rowerów Miejskich. Rower jest znakomitym i uniwersalnym środkiem transportu. Może być też świetnym rozwiązaniem dla zabieganych. W zatłoczonych miastach pozwala nam przemieszczać się szybciej niż samochodem lub komunikacją miejską. Jest nie tylko wygodny i ekonomiczny, ale i ekologiczny. Przemieszczając się dwukołowcem, dbamy o poprawę własnego zdrowia – fizycznego i psychicznego – możemy przewietrzyć głowę, odpocząć i przy okazji trochę poćwiczyć. Znacznie przyjemniej jest przejechać przez przydrożny park czy ścieżką rowerową i przy okazji cieszyć oko przyjemnymi widokami. Wybierając rower, będziemy zdrowsi, szczęśliwsi i wydajniejsi w pracy – mówi Aleksandra Bartmińska-Strawa, zarządca kompleksu Silesia Business Park.

– Politechnika Śląska od początku włączyła się w inicjatywę stworzenia systemu rowerowego w Katowicach. Tworzenie oraz rozwijanie zrównoważonego transportu powinno być priorytetem w przestrzeni miejskiej. Od początku działania programu dotyczącego systemu rowerów miejskich w Katowicach jesteśmy sponsorem jednej stacji, ale myślimy o jej rozbudowie. Z naszej stacji korzystają studenci, ale też mieszkańcy. Życzę dalszych sukcesów w rozwijaniu tego systemu – mówi dr hab. inż. Piotr Folęga prof. PŚ, dziekan Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej.

– ING Bank Śląski od lat promuje zdrowy styl życia wśród pracowników oraz angażuje się w dbanie o środowisko naturalne. Te dwie idee można również połączyć. Wiosenna aura sprzyja wszelkiej aktywności sportowej, dlatego już od kwietnia po raz kolejny, pod budynkami naszej centrali w Katowicach pojawią się rowery i tym samym rozpoczniemy sezon rowerowy. Zachęcamy naszych pracowników do wybierania tego środka transportu, co ma pozytywny wpływ i na nasze otoczenie, i na nasze zdrowie oraz samopoczucie – podkreśla Joanna Ostenda, menadżer ETBS, ING Bank Śląski.

– Kolejny rok uczestniczymy w programie rowerów miejskich i bardzo się cieszymy, że możemy wspierać tę ideę. Rowery cieszą się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców, którzy są zadowoleni z rozwijającej się sieci. Aktywność fizyczna jest nam na co dzień potrzebna, szczególnie gdy mamy pracę siedzącą. Dzięki temu, że praktycznie ,,na każdym rogu” można wypożyczyć rower, i go oddać, możemy włączyć więcej ruchu do naszego życia. Stacje, które wspieramy, znajdują się przy ul. Saint Etienne, ul. Krasińskiego, ul. Leopolda, na Osiedlu przy ul. Sławka i Osiedlu przy ul. Pod Kasztanami. Wybierając rower, nie zanieczyszczamy środowiska, a także nie stoimy w korkach, a to ogromne zalety tego środka lokomocji – mówi Janusz Olesiński, prezes zarządu Katowickiego TBS.

Rozwój systemu rowerów miejskich
Pierwsze rowery miejskie pojawiły się w Katowicach w 2015 r. Wtedy były dostępne tylko trzy testowe stacje. Z roku na rok liczba stacji rosła. W 2019 r. było ich już 76, a w 2020 r. 83. W 2021 r. przekroczona została graniczna liczba 100 stacji. Rośnie także liczba zarejestrowanych użytkowników. Na początku działania systemu było ich 2762, w dniu tegorocznego startu systemu w bazie zarejestrowanych jest łącznie 102 277 użytkowników.

W zeszłym roku od kwietnia do listopada system łącznie zanotował 130 171 wypożyczeń rowerów. Wśród użytkowników byli tacy, którzy bardzo często korzystali z tego środka lokomocji. Rekordzista wypożyczał rower aż 502 razy. W samym 2021 r. zarejestrowało się ok. 10 tys. użytkowników. Średni czas wypożyczenia wynosił ok. pół godziny. Najczęściej użytkownicy wypożyczali i zwracali rower w tej samej stacji. Najpopularniejsza trasa biegnie między KTBS Krasińskiego 14 a Rynkiem. Najczęściej użytkownicy korzystają z rowerów w ścisłym centrum – inne popularne trasy to m.in. Rynek – Sikorskiego (os. Paderewskiego), Rynek – Mariacka, plac Wolności – skwer S. Barei (Załęże), plac Miarki – Rynek, Rynek – Plac Wolności.

Jak wypożyczyć rower
Aby wypożyczyć rower, najpierw należy się zarejestrować w systemie, a następnie na terminalu przy stacji wybrać opcję ,,Wypożycz”. Każde pierwsze 15 minut jest darmowe, później do pierwszej godziny koszt wynosi 1 zł, druga godzina kosztuje 2 zł, trzecia 3 zł, a każda kolejna 4 zł. Z rowerów można korzystać przez całą dobę.

Operatorem systemu jest firma Nextbike Polska S.A., która ma za zadanie uruchomić stacje, zamontować nowe, a także serwisować je wraz z rowerami przez cały sezon. Całkowity koszt organizacji systemu roweru miejskiego w Katowicach wynosi w tym roku ponad 6,6 mln zł.

Inwestycje rowerowe w Katowicach
– Katowice od lat stawiają na organizację zrównoważonego transportu, a infrastruktura rowerowa stanowi nieodzowny element dążenia do tego celu. Dlatego co roku realizujemy szereg inwestycji w drogi rowerowe, tak by stworzyć w Katowicach ich spójną sieć umożliwiającą sprawne ale przede wszystkim bezpieczne poruszanie się po mieście – mówi Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu. – W 2022 roku mamy zaplanowane inwestycje w infrastrukturę rowerową o łącznej wartości ponad 17 mln zł – dodaje naczelnik.

Na początku marca ruszyła budowa drogi rowerowej łączącej Nikiszowiec z Giszowcem. Trasa o długości 2,4 km poprowadzi od skrzyżowania ul. Szopienickiej z ul. Mysłowicką w Giszowcu do ul. Bernarda Krawczyka w Nikiszowcu. Prace budowlane powinny zakończyć się pod koniec roku, a całkowity koszt tej inwestycji to ok. 4,5 mln zł.

Na tym prac związanych z infrastrukturą dedykowaną rowerzystom nie koniec. Aktualnie trwają prace budowlane związane z budową drogi rowerowej łączącej ulicę Gospodarczą z ulicą Graniczną, Pułaskiego oraz Lotnisko. Koszt inwestycji to ponad 993 tys. zł., a długość trasy wyniesie około 1,5 km. Planowany termin oddania inwestycji to lipiec 2022 roku.

Nowa infrastruktura dla rowerzystów powstaje także w centrum Katowic. W związku z tym nadal pozostaje zamknięte przejście pod Rondem Ziętka od strony Koszutki. Obecnie trwają prace związane z budową i przebudową sieci uzbrojenia. Długość drogi dla rowerów o szerokości 2 m będzie wynosiła ok. 60 m. Ciąg pieszy będzie z kolei szeroki na 1,5 m. Koszt tego, wyczekiwanego przez rowerzystów od lat przedsięwzięcia, to ok. 3,4 mln zł. Całość ma być gotowa we wrześniu br.

Urząd Miasta Katowice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.