Kultowa polska groza. „Wilczyca” i spotkanie z reżyserem Markiem Piestrakiem

Jak powstawał jeden z pierwszych polskich horrorów? Co łączy „Wilczycę” z „Dzieckiem Rosemary” i … Katowicami? W sobotę 2 kwietnia w Kinie Kosmos niepowtarzalna okazja, by na dużym ekranie zobaczyć kultową polską produkcję grozy. O kulisach realizacji najsłynniejszego rodzimego horroru opowie reżyser Marek Piestrak. Wydarzenie odbędzie się w ramach promocji książki W stronę niemożliwego. Zespół Filmowy „Silesia” 1972 – 1983 Agaty Tecl-Szubert.

Polskie kino, w odróżnieniu od kinematografii amerykańskiej czy chociażby niemieckiej, nie ma własnej silnej tradycji horroru filmowego. Dlatego też „Wilczyca” (1982) Marka Piestraka to film wyjątkowy na gruncie rodzimej kinematografii. Filmowa adaptacja opowiadania „Wadera” Jerzego Gierałtowskiego to drugi, po „Lokis” (1970) Janusza Majewskiego tak wyrazisty przykład polskiego filmu wpisującego się w gatunkowe ramy horroru. Jest też obrazem, który –  jak „Trzecią część nocy” i „Diabła” Andrzeja Żuławskiego – poprzez kontekst historyczny można czytać jako opowieść o grozie dziejów, która w przypadku filmu Piestraka zyskała dodatkowy wymiar ze względu na czas i okoliczności realizacji przypadające na wprowadzony wówczas stan wojenny. Wreszcie i przede wszystkim – „Wilczyca” jest filmem, który realizował zbiorową fantazję polskich widzów o pełnokrwistym, zrealizowanym zupełnie serio, ale jednocześnie dla odbiorczej przyjemności, horrorze gatunkowym. Film tuż po premierze doczekał się ponad dwumilionowej widowni i stał się hitem sezonu, pokazywanym także w wielu krajach. Obecnie film ma już status pozycji kultowej, szczególnie wśród młodych miłośników kina grozy, którzy chętnie powracając do niego podczas licznych przeglądów czy festiwali filmowych.

sobotę 2 kwietnia „Wilczycę” będą mogli zobaczyć widzowie katowickiego Kina Kosmos na specjalnym pokazie z udziałem reżysera filmu Marka Piestraka, który przed seansem opowie o filmie i porozmawia z Agatą Tecl-Szubert, autorką książki W stronę niemożliwego. Zespół Filmowy „Silesia” 1972 – 1983.

Co ciekawe, „Wilczyca” powstała w dużej mierze dzięki inicjatywie, zaangażowaniu i determinacji członków działającego w Katowicach od 1972 roku Zespołu Filmowego „Silesia” i uważana jest za jedną z najciekawszych i najbardziej kasowych produkcji, jakie zostały zrealizowane w katowickim ośrodku. Marek Piestrak, po sukcesie adaptacji „Testu pilota Pirxa”, dołączył do „Silesii” na zaproszenie ówczesnego kierownika artystycznego Ernesta Brylla, który zaproponował mu pracę nad filmem na podstawie noweli Gierałtowskiego. Również sama realizacja filmu, której czas zbiegł się z wprowadzeniem w kraju stanu wojennego, wymagała od ekipy i produkcji ogromu pracy w trudnych warunkach i pokonywania absurdalnych często ograniczeń narzuconych przez ówczesną władzę.

O perypetiach towarzyszących powstaniu najsłynniejszego polskiego horroru, a także o innych filmach zrealizowanych przez Zespół Filmowy „Silesia”, można przeczytać w najnowszym wydawnictwie Instytucji Filmowej Silesia Film pt. W stronę niemożliwego. Zespół Filmowy „Silesia” 1972 – 1983 Agaty Tecl-Szubert.

Zapraszamy!

Więcej o wydarzeniu na stronie Kina Kosmos i na filmowa.net

Bilety dostępne w kasie Kina Kosmos i na filmowa.net

W dniu pokazu książkę W stronę niemożliwego. Zespół Filmowy „Silesia” 1972 – 1983 kupić będzie można w specjalnej promocyjnej cenie 55 zł.

Instytucja Filmowa Silesia Film

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.