„Czytanie dla Ukrainy. Zapiski z wojny” po raz drugi przed siedzibą Teatru Śląskiego

Katowickie instytucje kulturalne prowadzą działania, które mają pomóc obywatelom i obywatelkom Ukrainy w trudnym dla nich czasie. Jednym z takich miejsc jest Teatr Śląski – władze teatru zorganizowały „Czytanie dla Ukrainy. Zapiski z wojny”, które odbędzie się już po raz drugi.

”Wojna trwa. Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego zaprasza na kolejne czytanie dla Ukrainy – Zapiski z wojny – wieczór drugi. Spotkamy się na katowickim rynku, przed Teatrem w czwartek, 24 marca o godz. 17.00, dokładnie po miesiącu, od kiedy pierwsze rosyjskie rakiety spadły na Ukrainę. Aktorzy Teatru Śląskiego przeczytają następne teksty ukraińskie nadsyłane do nas z wojny. Obecność Państwa podczas tych czytań jest widoczna i ważna! Przyjdźcie! Posłuchajcie! Wesprzyjcie” – skomentował pomysłodawca wydarzenia, Artur Pałyga.

Aktor Teatru Śląskiego, Michał Piotrowski, podkreślił również, jak istotne w obecnej trudnej sytuacji jest wsparcie duchowe: „W obliczu tragedii narodu ukraińskiego każdy z nas chce pomagać. Niektórzy mają możliwość pomóc finansowo, niektórzy przyjmują gości do domu, inni poświęcają się wolontariatowi. Ale nie można zapomnieć też o pomocy duchowej, czyli tym, czym może zająć się instytucja kultury. Teksty, które czytamy przed Teatrem Śląskim, są niezwykłym świadectwem tego gorącego czasu, pisane w dniu rozpoczęcia rosyjskiej agresji, wczoraj, dziś. Codziennie czytamy w mediach o setkach ofiar, niejako przyzwyczajając się do tej rzeczywistości. Głos konkretnego człowieka ze środka wojny wstrząsa jeszcze bardziej, przypominając nam, że w takiej sytuacji w każdej chwili moglibyśmy znaleźć się sami. Oddanie głosu ukraińskim autorom jest naszym hołdem dla niezwykłej determinacji i ducha walki ukraińskich braci i sióstr. Slava Ukraini!” – zaznaczył artysta.

Magdalena Kwaśniok
Magdalena Kwaśniok