Rusza zbiórka artykułów szkolnych dla dzieci z Ukrainy

Żywność z długim terminem ważności, buty, kapcie, maszynki do golenia czy grzebienie do włosów – to w tej chwili najpilniejsze potrzeby jeśli chodzi o zbiórkę dla obywateli Ukrainy. Rusza także zbiórka artykułów szkolnych. Przekazane zostaną one dzieciom, które uczęszczają na zajęcia do katowickich szkół. Od 8 marca pakiety żywnościowe przygotowywane z zebranych produktów będą przekazywane tymktórzy dalischronienie przed wojną rodzinom z Ukrainy.

Zbiórka darów i artykułów szkolnych

W województwie śląskim zakwaterowano ponad 4 tys. obywateli Ukrainy. Tylko w ciągu doby miejsce do spania znajduje tu nawet 900 osób. Wciąż potrzebna jest szeroko zakrojona pomoc. Do najpotrzebniejszych rzeczy w tej chwili należą: buty, kapcie, bielizna, skarpetki, kurtki, kołdry, poduszki, pościele, kawa, herbata, dżem, gotowe dania w słoikach, konserwy, olej, mleko, pomidory w puszce, chusteczki higieniczne, proszki do prania, worki na śmieci, maszynki i rzeczy do golenia, szczotki i grzebienie do włosów, torby oraz walizki. Zbiórki przede wszystkim są prowadzone w katowickich szkołach, w godzinach 8:00 – 19:00.

– Dziękujemy za tak liczby odzew mieszkańcom Katowic i okolic. Wszystkie zebrane dary są na bieżąco wykorzystywane. Część rzeczy, dzięki specjalnym transportom, trafia na Ukrainę. Część przekazujemy osobom, które decydują się przyjechać i zostać w Katowicach – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa. – Coraz więcej rodzin z dziećmi zakwaterowanie znajduje właśnie w Katowicach. Stąd do puli zbieranych rzeczy dołączają artykuły szkolne. Dzieci z Ukrainy mogą chodzić do katowickich szkół lub brać udział w zajęciach integracyjnych organizowanych na szkolnych świetlicach. Potrzebne są im jednak zeszyty, bloki, kredki i inne przybory szkolne. Wierzę, że i tym razem jako mieszkańcy miasta staniemy na wysokości zadania – dodaje prezydent.

Najmłodszym przydadzą się także farby, tornistry, piórniki i ubrania. Te rzeczy przyjmowane są w Regionalnym Centrum Informacji Turystycznej w Katowicach. Pozostałe rzeczy z listy są zbierane przez katowickie szkoły. Prosimy, by przekazywane rzeczy były nieużywane, oryginalnie zapakowane i by były to wyłącznie artykuły z listy – to ułatwia proces sortowania i przekazywania darów. W przypadku żywności – najważniejsze, by ta miała długą datę ważności i nie musiała być przechowywana w lodówce.

Pakiety żywnościowe dla mieszkańców

Od 8 marca wydawane będą w Katowicach pakiety żywnościowe. Rodziny, które przyjęły pod swoje dachyobywateli Ukrainy od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00 – 15:00, powinny w tym celu zgłaszać się do Terenowych Punktów Pomocy Społecznej MOPS. Takich punktów na terenie miasta jest 10. W paczkach znajduje się żywność z długim terminem ważności.

Lista oddziałów:

TPPS nr 1 ul. Andrzeja 10, tel. 251 60 99

TPPS nr 2 ul. Warszawska 42, tel. 253 77 30

TPPS nr 3 ul. Oblatów 24 , tel. 258 07 09

TPPS nr 4 ul. Gliwicka 96, tel. 353 02 78

TPPS nr 5 ul. Dębowa 16,  tel. 254 70 61

TPPS nr 6 ul. Czecha 2, tel. 209 00 23

TPPS nr 7 ul. Świdnicka 35a, tel. 252 56 35

TPPS nr 8 ul. Łętowskiego 6a, tel. 206 15 68

TPPS nr 9 ul. Krakowska 138, tel. 255 35 67

TPPS nr 10 ul. Krakowska 138,  tel. 256 80 39

Zbiórka pieniędzy

Trwa zbiórka pieniędzy, którą prowadzi Fundacja In Corpore. Numer konta to 02109020110000000115111518 – Santander Bank z dopiskiem „Pomoc dla Ukrainy”. Środki finansowe zostaną przeznaczone na pomoc obywatelom Ukrainy – kupowane są za nie leki, żywność, itp.

Dam pracę – to też pomoc dla Ukrainy

Szukamy także miejsc pracy dla obywateli Ukrainy. Pracodawcy zainteresowani zatrudnieniem proszeni są o zgłoszenie się do Powiatowego Urzędu Pracy w Katowicach. W tym celu wystarczy wysłać e-maila na adres: ofertypracyukraina@katowice.praca.gov.pl. Wiadomość powinna zawierać: nazwę i adres firmy, stanowisko pracy, liczbę poszukiwanych osób, opis warunków pracy, dane kontaktowe i informację o ewentualnej możliwości zakwaterowania.

– Już miejsce pracy w jednej z katowickich szkół znalazła nauczycielka pochodząca z Ukrainy. Została zatrudniona w charakterze pomocy nauczyciela. W piątek dziecko, które wcześniej trenowało hokej na Ukrainie, zostało przyjęte przez Naprzód Janów. Staramy się pomagać jak tylko możemy – mówi Grażyna Burek, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Katowice.

Punkty pomocy w Katowicach

Na terenie Katowic działają trzy punkty prowadzone przez miasto, w których udzielana jest pomoc obywatelom Ukrainy. Pierwszy – punkt powitalny, zlokalizowany został na pierwszym piętrzę budynku Międzynarodowego Dworca Autobusowego przy ulicy Sądowej. Drugi – punkt pomocy doraźnej, powstał przy skrzyżowaniu ulicy Młyńskiej z Pocztową, w dawnym budynku Urzędu Miasta. A trzeci – punkt dziennej pomocy doraźnej, działa przy ulicy Wita Stwosza 7.

Urząd Miasta Katowice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.