Regionalny protest przeciwko CPK przejdzie ulicami centrum Katowic

Mieszkańcy wciąż manifestują przeciwko przebiegowi Kolei Dużych Prędkości. Po konsultacjach z radnymi, proteście w Piotrowicach i gminach zagrożonych inwestycją, aktywiści zorganizowali przemarsz ulicami centrum Katowic. Manifestacja rozpocznie się na Placu Wolności, następnie protestujący przejdą ul. 3 maja na Rynek. Wydarzenie odbędzie się 3 marca o godz. 16.

Organizatorzy nawołują do solidarności mieszkańców wszystkich miejscowości, które mogą ucierpieć na budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego w planowanym kształcie. „Po licznych protestach w naszych gminach i sołectwach, czas pokazać nasz sprzeciw w sercu aglomeracji śląskiej. Może, w końcu nasze głosy zostaną usłyszane przez media i decydentów w Warszawie” – czytamy w opisie wydarzenia.

Przypomnijmy, że choć inwestycja nie jest wynikiem decyzji samorządowców, może utrudnić życie mieszkańcom m.in. Mikołowa, Orzesza, Łazisk Górnych, Tychów, Rybnika, Żor i Katowic. W związku z powstaniem węzła komunikacyjnego, zmianie ma ulec przebieg linii kolejowych, również na terenie południowych katowickich dzielnic. To z kolei, według dostępnych planów, może znacząco wpłynąć na zabudowę tej części miasta.

Gościem Śląskiej Opinii był Mirosław Ochojski z Fundacji Inlegis. W oparciu o swoje doświadczenie, odpowiedział na pytania dotyczące planowanych wywłaszczeń, odszkodowań i wszelkich aspektów prawnych z tym związanych.

Magdalena Kwaśniok
Magdalena Kwaśniok