Katowice przygotowują się do startu kolejnego sezonu rowerów miejskich

Trwają przygotowania do rozpoczęcia kolejnego sezonu rowerowego w Katowicach. System wypożyczalni miejskich wystartuje 1 kwietnia i będzie działał aż do 1 listopada, a do dyspozycji mieszkańców oddana zostanie rekordowa liczba zarówno stacji, jak i rowerów.

Systemy rowerów miejskich funkcjonujące w dużych miastach na całym świecie, cieszą się ogromną popularnością. Mieszkańcy korzystają z nich do codziennego poruszania się po mieście, oraz w celach rekreacyjnych. Nie inaczej jest w Katowicach, gdzie co roku z miejskich jednośladów korzysta coraz więcej osób.

– Katowice to miasto przyjazne rowerzystom. Inwestujemy znaczne środki w rozbudowę infrastruktury rowerowej. Od 2015 roku powstało 36 km nowych dróg rowerowych za blisko 29 mln zł. Równie istotną częścią tej infrastruktury jest sieć wypożyczalni rowerów miejskichktórą systematycznie rozbudowujemy. W 2015 roku testowo uruchomiliśmy trzy stacje, w roku 2019 było ich już 76, w 2020 – 83, a w 2021 roku do dyspozycji mieszkańców było ich 107. W tym roku, docelowo mieszkańcy będą mogli korzystać ze 125 stacjioferujących ponad 1000 rowerów. Ale na tym oczywiście nie poprzestaniemy, w kolejnych latach zakładamy dalszezagęszczanie i rozszerzanie tej sieci – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Rowery miejskie są w Katowicach środkami transportu indywidualnego, a w ostatnich latach stały się dla tysięcy osób alternatywą dla transportu publicznego. Prowadzenie systemu wypożyczalni rowerów miejskich, podobnie jak w latach ubiegłych, zostało powierzone spółce PKM Katowice. Dzięki większej liczbie stacji wypożyczania rowerów miejskich,rośnie także liczba osób korzystających z tego systemu. W ubiegłym roku zarejestrowało się 9 936 nowych użytkowników rowerów miejskich (ponad 1 tys. więcej niż rok wcześniej), a ich ogólna liczba to obecnie ponad 82 tys.osób. Najpopularniejszą spośród katowickich stacji rowerowych od kilku lat jest ta zlokalizowana na Rynku (w ostatnim sezonie obsłużyła ponad 10 tys. wypożyczeń), a także punkty położone przy dworcu PKP, na placu Wolności, w pobliżu kościoła Mariackiego oraz w Dolinie Trzech Stawów. 

Sieć rowerów miejskich będzie dostępna dla mieszkańców od 1 kwietnia do 1 listopada. Od 1 kwietnia do dyspozycji mieszkańców zostaną oddane stacje w lokalizacjach znanych z poprzedniegosezonu (będą to 93 stacje w pełni finansowane przez Miasto oraz tzw. stacje partnerskie). – Ze względu na techniczne możliwości operatora sieci zdecydowaliśmy się, podobnie jak w latach poprzednich, na rozwój systemu w trakcie sezonuNa przełomie wiosny i lata system powiększy się ono 18 stacji w nowych lokalizacjach – wyjaśnia Paweł Sucheta, zastępca naczelnika wydziału transportu. Będą to stacje w następujących lokalizacjach:

1. Gliwicka/Wiśniowa
2. Kościuszki/Poniatowskiego/Szeligiewicza
3. Skwer Rotmistrza Witolda Pileckiego
4. Rynek – Teatr Śląski
5. Park Powstańców Śląskich
6. Spodek – WUF 11
7. Józefowska – Hala sportowa MOSiR
8. Ośrodek Sportowy Podlesianka
9. Boisko Rapid
10. Ośrodek Sportowy Gliwicka/Jana Pawła II
11. Stadion Asnyka
12. Kościuszki/Zgrzebnioka
13. Park Bolina
14. Osiedle Gwiazdy
15. Boya-Żeleńskiego/Migdałowców
16. Gliwicka – MOPS
17. Fabryka Porcelany
18. 1 Maja/Bohaterów Monte – Cassino

Na funkcjonowanie automatycznych stacji rowerów Katowice przeznaczą w tym roku ponad 6,6 mln złotych. W ramach tej kwoty operator – Nextbike Polska uruchomi dotychczasowe stacje, zamontuje kolejne, a także będzie odpowiedzialny za serwis systemu przez cały okres jego działania, tj. od 1 kwietnia do 1 listopada. Do dyspozycji mieszkańców będąrównież rowery cargo (20 sztuk), które służą do przewozu ładunku o masie do 100 kg lub czworo dzieci (w tyle kompletów pasów bezpieczeństwa wyposażony jest każdy rower cargo).

Urząd Miasta Katowice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.