Firma Egis Poland Sp. z o.o. realizuje spotkania on-line związane z rozbudową linii kolejowych

Na wniosek samorządowców spotkania w ramach konsultacji społecznych w sprawie realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego zostały przełożone na późniejszy termin. Pomimo tego firma Egis Poland Sp. z o.o. realizuje jednak spotkania on-line związane z rozbudową linii kolejowych.

Przypomnijmy, że rozbudowa linii kolejowych towarzysząca budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego nie jest planowana ani realizowana przez miasto Katowice. Jednak ze względu na jej ingerencję w zabudowę mieszkaniową, a tym samym istotny aspekt społeczny inwestycji, prezydent Marcin Krupa zadeklarował zaangażowanie w sprawę.

Pod koniec stycznia odbyło się spotkanie samorządowców z przedstawicielami firmy Egis Poland Sp. z o.o., która prowadzi działania konsultacyjne na zlecenie CPK, w celu omówienia sposobów realizacji konsultacji społecznych. Spotkanie było efektem wspólnego apelu prezydentów, burmistrzów i wójtów gmin, przez które, wg. opracowanych wariantów, mają przebiegać nowe linie kolejowe, w którym samorządowcy domagali się przełożenia spotkań ze względu na trudną sytuację pandemiczną i brak możliwości bezpiecznego przeprowadzenia spotkań konsultacyjnych w formie stacjonarnej. Firma Egis Poland Sp. z o.o. przełożyła spotkania konsultacyjne, natomiast nie zrezygnowała ze spotkań on-line.

– Jako społeczność Katowic powinniśmy mieć wpływ na to, co się będzie działo w naszym mieście. Zależy nam na jak największym udziale naszych mieszkańców w spotkaniach konsultacyjnych. Wielu mieszkańców sygnalizowało mi, że chce uczestniczyć wyłącznie w stacjonarnych spotkaniach. Dlatego wielu samorządowców nie wyraziło zgody, by w pierwszym etapie spotkania przeprowadzono wyłącznie w formule online. Zaskoczyła nas zmiana ustaleń, gdyż spotkania on-line wykluczają znaczną część mieszkańców i nie mogą zastąpić konsultacji w formie stacjonarnej. Rozwój kolei w naszym regionie i samych Katowicach jest ważny – ale może następować wyłącznie z poszanowaniem praw katowiczan – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Firma Egis Poland Sp. z o.o. organizuje spotkanie on-line dla mieszkańców Katowic w formie zdalnej w poniedziałek 14.02.2022 roku o godz. 17.00. Spotkanie z udziałem moderatora, przedstawicieli firmy Egis Poland Sp. z o.o. oraz Centralnego Portu Komunikacyjnego Sp. z o.o. odbędzie się poprzez platformę MS Teams, natomiast transmisja spotkania dostępna będzie również na kanale Youtube. 

MS Teams: https://teams.microsoft.com/registration/kDlUwoNg5kW6DjLgmv5Trg,k6bpkD16SU6VRjgRXR4Djg,ZO5TMbR23kS1QmkCWbgp5A,Lfus5_Ngaka0yNydnaRlUg,Se9L6n3fdUalRME6x_Kp0A,e5fLFxxlRUmEGAjhXCpHxw?mode=read&tenantId=c2543990-6083-45e6-ba0e-32e09afe53ae

Kanał Youtube: 

https://www.youtube.com/channel/UC1S9gGhpJUtyJrKtgcqWWIw

Przypomnijmy, że w związku z planami budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), który ma powstać między Warszawą a Łodzią, a co za tym idzie rozbudową linii kolejowych w Polsce, w tym linii Katowice-Ostrawa, prezydent Marcin Krupa zadeklarował zaangażowanie w sprawę już na początku stycznia: Wiemy, że Centralny Port Komunikacyjny (CPK) chce zaprezentować kilka wariantów rozbudowy linii kolejowej i skonsultować je z Państwem w lutym tego roku. Jako władze samorządowe weźmiemy udział w tych konsultacjach, by bronić Państwa interesów. Na pewno nie wyrazimy zgody na tak mocną ingerencję planowanych linii w zabudowę mieszkaniową, jak wynika to z planów, które zostały opublikowane w Internecie. Jednocześnie zwrócę się do Egis Poland Sp. z o.o., która w imieniu CPK będzie prezentować koncepcje, by konsultacje prowadzone przez tę firmę zostały zrealizowane w takiej formie i czasie, by jak najwięcej mieszkańców mogło wziąć w nich udział i wyrazić swoją opinię. 

Miastu zależy na szerokim informowaniu w zakresie realizacji tej inwestycji w Katowicach, dlatego na stronie Katowice.eu/konsultacje w zakładce Plany CPK dotyczące linii kolejowych miasto Katowice publikuje wszystkiedostępne mu informacje w tej sprawie.

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.