Utrudnienia w ruchu w Piotrowicach w związku z zaplanowanym zgromadzeniem. Mieszkańcy będą protestować przeciwko rozbudowie linii kolejowych

Rozbudowa linii kolejowych towarzysząca budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego nie jest planowana ani realizowana przez miasto Katowice. Ze względu na jej ingerencję w zabudowę mieszkaniową, a tym samym społeczną ważkość inwestycji prezydent Marcin Krupa zadeklarował zaangażowanie w sprawę. – Jako społeczność Katowic powinniśmy mieć wpływ na to, co się będzie działo w naszym mieście. Zależy nam na jak największym udziale naszych mieszkańców w konsultacjach. Wielu mieszkańców sygnalizowało mi, że chce uczestniczyć wyłącznie w stacjonarnych spotkaniach. Dlatego nie wyraziliśmy zgody, by w pierwszym etapie spotkania miały charakter wyłącznie online. Będziemy stać na straży interesów mieszkańców. Wspólnie z innymi samorządowcami zaapelowaliśmy o przesunięcie spotkań na wiosnę – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic i dodaje, że rozwój kolei w naszym regionie i samych Katowicach jest ważny – ale może następować wyłącznie z poszanowaniem praw katowiczan.

Urząd Miasta Katowice otrzymał formalne zgłoszenie zgromadzenia, które zaplanowane jest na dzisiaj, tj. 8.02.2022 roku na godz.17.00 w Piotrowicach na Rondzie (k/Famuru). Organizatorzy zgłosili zgromadzenie publiczne, które, jak deklarują, jest wyrażeniem opinii dot. wariantów Kolei Dużych Prędkości mających przebieg w Katowicach/projektu CPK. Miasto działając zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, musiało zarejestrować zgłoszone zgromadzenie. Dlatego też z uwagi na lokalizację i porę mieszkańcy przejeżdżający w tamtych okolicach musza liczyć się z utrudnieniami w ruchu. W Katowicach każdy ma prawo manifestować swoje poglądy, oczywiście zgodnie z przepisami i poszanowaniem praw innych. W tym przypadku niestety mieszkańcy muszą się liczyć z utrudnieniami drogowymi, szczególnie w ruchu lokalnym pomiędzy Ligotą, a Piotrowicami. 

Zachęcamy mieszkańców do włączenia się w dyskusję dotyczącą CPK w formule, która nie wpływa na jakość życia innych mieszkańców, oraz będzie mogło zostać formalnie uwzględnione przez inwestora. Poprzez udział w oficjalnych konsultacjach społecznych realizowanych przez Egis Sp. z o.o. na zlecenie CPK, uzupełniając ankietę (przypominamy: ankieta jest aktywna tyko do 15 marca b.r.) lub przesyłając pisemne stanowisko można wyrazić swoją opinię, co będzie w obecnej sytuacji pandemicznej bezpieczniejszym i efektywniejszym działaniem.

Urząd Miasta Katowice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.