Zwycięzcy Katowickiej Rundy Teatralnej na scenie Teatru Śląskiego

Katowicka Runda Teatralna to cykliczny projekt teatralny prowadzony przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. K. Bochenek. Jego celem jest wsparcie młodej rodzimej dramaturgii poprzez organizację warsztatów pod okiem wybitnych dramatopisarzy i dramatopisarek. Powstałe w ramach tego etapu teksty są następnie realizowane przez teatry nieinstytucjonalne z województwa śląskiego. Do drugiej edycji projektu został zaproszony również Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, który w ramach finałowego pokazu powstałych spektakli fundował Nagrodę Specjalną w postaci prezentacji jednego z przedstawień na swojej scenie. 

ZEN_IT

Laureatem Nagrody Specjalnej został spektakl „ZEN_IT” według tekstu Karoliny Fortuny w reżyserii Pauliny Prokopiuk, zrealizowany przez grupę studentów i studentek Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Jak mówił w uzasadnieniu Nagrody Miłosz Markiewicz, kierownik literacki Teatru Śląskiego, „jest to przedstawienie, które niesie ze sobą olbrzymi pozytywny ładunek energetyczny, choć temat, z którym się mierzy, jest niezwykle poważny”. Ta futurystyczna opowieść o Katowicach po katastrofie ekologicznej jest jednocześnie historią intymną, zwracającą uwagę widzów na siłę, jaką możemy czerpać z relacji rodzinnych – nawet tych najdziwniejszych – w obliczu kryzysu. Pomimo młodego wieku realizatorów i realizatorek, spektakl został przygotowany z dbałością o profesjonalizm, a nad całością czuwał reżyser spektaklu „Rosemary” z repertuaru Teatru Śląskiego, Wojciech Faruga. 

WSPÓŁTWÓRCY

Reżyseria Paulina Prokopiuk

Tekst Karolina Fortuna

Muzyka Stanisław Leśniewski

Scenografia Łukasz Wójtowicz

Światło Wojciech Kałuża

Kostiumy Magdalena Malik

Inspicjent Monika Kołodziejska

Tutor Wojciech Faruga

Produkcja Katowice Miasto Ogrodów, Fundacja Klub Kontra w Bytomiu

Współpraca Wydział Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie

WYSTĘPUJĄ

Córka  Paulina Sajda

Ojciec  Mateusz Wierzbicki

Pani z MOPSU  Magdalena Malik

Pacjent  Jakub Pewiński

Joanna  Monika Jarosińska

Podczas II Finału Katowickiej Rundy Teatralnej spektakl otrzymał:

  • GRAND PRIX dla najlepszego spektaklu, z uzasadnieniem: za spójność wszystkich środków wyrazu ( ze szczególnym uwzględnieniem ruchu scenicznego), brawurowe poczucie humoru i dystans.
  • Nagrodę za najlepszą reżyserię dla Pauliny Prokopiuk, z uzasadnieniem: za pracę z zespołem aktorskim, sugestywność własnej interpretacji, która szła w parze z szacunkiem do tekstu.
  • Nagrodę Specjalną dla aktorów i aktorek, za zespołową pracę aktorską.
  • Nagrodę Specjalną Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
  • Nagrodę Specjalną Teatru Zagłębia w Sosnowcu.

Teatr Śląski

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.