Hanna i Aleksander – to najczęściej nadawane imiona w 2021 roku w Katowicach

Koniec roku sprzyja podsumowaniom. Katowicki magistrat przygotował podsumowanie najpopularniejszych imion. Jak wynika z danych Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach, Hanna jest w mieście najpopularniejszym imieniem dla dziewczynek. Po raz pierwszy najpopularniejszym imieniem dla chłopców został Aleksander.

– Ten rok w naszym mieście należał zdecydowanie do Hanny, która najpopularniejszym imieniem była już w 2017 i 2019 roku. Po raz pierwszy najczęściej wybieranym imieniem dla chłopców został Aleksander. 100 lat temu to imię męskie zostało nadane zaledwie dwa razy, 50 lat temu już 23 razy, a w tym roku 140 razy – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta. – Każdego roku szczególne zainteresowanie wzbudzają nietypowe imiona, jednak cieszymy się, że nie mamy w mijającym roku wielu propozycji rodziców, które nie mogły zostać zarejestrowane przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Odmowy dotyczyły głównie zdrobnień, np. Krzysia, Misia, a także nietypowej propozycji Sinsemilla – dodaje rzecznik.

Lista najpopularniejszych imion nadanych w Katowicach w 2021 roku wygląda następująco:

1HannaAleksander
2JuliaAntoni
3MajaJakub
4LauraFranciszek
5ZuzannaJan
6PolaLeon
7EmiliaFilip
8OliwiaMikołaj
9AlicjaIgnacy
10ZofiaWojciech

– Wśród imion żeńskich liderką po raz trzeci została Hanna, która zwyciężyła już w 2017 i 2019 roku. Julia – ubiegłoroczna liderka – tym razem zajęła drugie miejsce, zaś Zuzanna – liderka z 2018 roku została sklasyfikowana na 5 pozycji i musiała uznać wyższość Mai i Laury.  Do pierwszej 10tki najpopularniejszych imion żeńskich w Katowicach awansowała po raz pierwszy Pola – podsumowuje dziewczęce imiona Mirosław Kańtor, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach. Z męskich imion najczęściej nadawane było imię Aleksander. – Najpopularniejszy w Polsce  Antoni zajął 2 pozycję. Do pierwszej dziesiątki po raz pierwszy awansował Ignacy wybrany przez 98 rodziców – dodaje kierownik Kańtor podsumowując męskie imiona.

W 2021 roku (stan na 28 grudnia 2020 roku) po raz pierwszy w historii Katowic liczba zarejestrowanych urodzeń była niższa od liczby zarejestrowanych zgonów. Urodzeń było 6330 zaś zgonów 6930. Wpływ na to miała pandemia koronawirusa, działające w obszarze miasta szpitale covid’owe, a także ograniczenia w przyjmowaniu na oddziałach położniczych. 

Urząd Miasta Katowice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.