Laureaci Konkursu Śląska Fotografia Prasowa – najlepsze zdjęcia 2020 roku

Na konkurs Śląska Fotografia Prasowa 2020 do Biblioteki Śląskiej wpłynęło ponad 300 zdjęć 41 autorów. Na wystawę konkursową zostało zakwalifikowanych 121 zdjęć 23 autorów.

Kapituła Konkursu w składzie:
Arkadiusz Ławrywianiec – prezes zarządu Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, przewodniczący Kapituły,
Daniel Dmitriew – fotoreporter, zwycięzca Konkursu Śląska Fotografia Prasowa 2019,
Katarzyna Łata – członek Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików,
dr Magdalena Nazarkiewicz – wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach,
Rafał Klimkiewicz – fotoreporter, zwycięzca Konkursu Śląska Fotografia Prasowa 2018,
Zbigniew Podsiadło – prezes zarządu Okręgu Górskiego Związku Polskich Artystów Fotografików,
doc. mgr. Jiří Siostrzonek – zastępca dyrektora Instytutu Twórczej Fotografii Wydziału
Filozoficzno-Przyrodniczego Uniwersytetu Śląskiego w Opawie,

postanowiła przyznać następujące nagrody:

I nagroda – Dominik Gajda za:

zdjęcie przedstawiające Jana i Małgorzatę Grzeniów ze swoimi dziećmi uczestniczących w transmitowanej Wigilii Paschalnej prowadzonej przez Ojców Jezuitów z Warszawy. Z powodu pandemii koronawirusa liturgię w Kościołach prowadzono bez udziału wiernych.

11.04.2020, Szczerbice

II nagroda – Wojciech Barczyński za:

cykl zdjęć: „Sprzeciw”

Pod koniec 2020 roku w Częstochowie odbyły się marsze mieszkańców miasta, które były wyrazem sprzeciwu wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

październik-grudzień 2020, Częstochowa

III nagroda ex aequo Lukáš Horký i David Macháč

Lukáš Horký za:

cykl zdjęć „Lost City”

W trakcie covidowego lockdownu fotografowałem puste ulice Frýdka-Místka. Życie zniknęło. Czułem się jak mieszkaniec Prypeci, uwięziony w mieście zaraz po eksplozji elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

2020, Frýdek-Místek

David Macháč za:

cykl zdjęć „Ogrodnicy”

Fotografie pokazują człowieka w otoczeniu podmiejskich ogródków. W ostatnich, trudnych miesiącach ogrody stały się miejscem ucieczki od trudności dzisiejszych czasów i swobodnego wyrażania wyobraźni i kreatywności.

2020, Litovel, Ostrava, Zabrze

Kapituła Konkursu podjęła również decyzję o przyznaniu dwóch honorowych wyróżnień dla:

Michała Kaczorka za:

zdjęcie „Tuż po północy”

Ratownicy górniczy od początku pandemii zajmowali pierwsze miejsca w szeregach podczas walki z koronawirusem. Wykonywali różne zadania, od pomocy podczas badań aż po późniejsze wsparcie szpitali. Jednak to dekontaminacja zakładu pracy była przypisana do ich codziennych czynności, które wykonywali podczas nocnej zmiany, by pozostali pracownicy mogli rano wrócić do odkażonego miejsca pracy. 

2.06.2020, Jastrzębie-Zdrój, kopalnia KWK „Borynia-Zofiówka”

oraz

Grzegorza Skowronka za:

zdjęcie „Konferencja”

Miejski Stadion Piłkarski „Raków”. Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, Szymon Kurdziel z firmy InterHall i prezes klubu Wojciech Cygan podpisują umowę między miastem a wyłonionym w przetargu wykonawcą remontu stadionu. Z powodu ograniczeń i obostrzeń sanitarnych pandemii COVID-19 konferencja odbyła się na świeżym powietrzu, na płycie boiska. Piłkarze „Rakowa” występują w najwyższej klasie rozgrywkowej PKO Ekstraklasy i wobec niedopuszczenia miejscowego stadionu do rozgrywek przez PZPN zmuszeni są rozgrywać domowe mecze gościnnie w Bełchatowie.

21.07.2020, Częstochowa

Na wystawę konkursową „Śląska Fotografia Prasowa – najlepsze zdjęcia 2020 roku” Kapituła wybrała prace następujących autorów:

Marzeny Bugały-Astaszow, Wojciecha Barczyńskiego, Ireneusza Dorożańskiego, Dominika Gajdy, Krzysztofa Gołucha, Wojciecha Grabowskiego, Lukáša Horkiego, Michała Janusińskiego, Przemysława Jendroski, Michała Kaczorka, Ireneusza Kaźmierczaka, Wiktorii Kot, Łukasza Kowalskiego, Grzegorza Krzysztofika, Anny Lewańskiej, Davida Macháča, Joanny Mrówki, Michała Ostrowskiego, Pawła Piotrowskiego, Artura Pławskiego, Rafała Ruska, Grzegorza Skowronka, Jiříego Žižki.

Projekt objęty jest Mecenatem Miasta Katowice

Partnerami konkursu są:

Instytut Twórczej Fotografii w Opawie

Silesia City Center

Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów

Patronat nad wydarzeniem objął Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.