Katowice dla wszystkich – nowa NIEMAPA pokazująca dostępność miasta

Każdy z nas jest inny, ale Katowice są dla wszystkich! To hasło przewodnie nowego ilustrowanego przewodnika – NIEMAPA KATOWICE DLA WSZYSTKICH. NIEMAPA umożliwia zwiedzanie wszystkim – niezależnie od wieku, poglądów czy ograniczeń. Twórcy NIEMAPY podpowiadają jak odkrywać miasto będąc osobą niewidomą, niesłyszącą czy z niepełnosprawnościami ruchowymi.

W przewodniku znajdziemy gotowe pomysły na spędzenie czasu w Katowicach. Odwiedziny w Muzeum Śląskim, podziwianie starej i nowej architektury katowickiego Rynku,czy aktywny czas w nowo otwartych basenach Brynów i Burowiec, to tylko niektóre z propozycji zawartych w NIEMAPIE. 

– Zapraszamy na spacer po Katowicach, który pomoże uwrażliwić nas na potrzeby innych ludzi. Na NIEMAPIE KATOWICE DLA WSZYSTKICH podpowiadamy, co miasto oferuje osobom z niepełnosprawnościami, powodując jednocześnie, że jest lepsze i ciekawsze dla nas wszystkich – mówi Joanna Studzińska z kolektywu Mamy Projekt.

Jak dobrze poznać miasto? Można sprawdzić to na przykładzie osiedla Nikiszowiec. Osoba niesłysząca dostrzeże piękno mozaik i wykuszy, a niewidomy może zwiedzać z audioprzewodnikiem lub poznać charakterystyczny układ budynków, podwórek i ulic dzięki makiecie przed kościołem św. Anny. Parki i lasy również są dobre dla każdego. Dla dorosłych, gdy potrzebują wyciszenia, i dzieci, gdy muszą się wybiegać, dla osób w spektrum autyzmu i wrażliwych na bodźce, dla poruszających się na wózkach (w parkowych alejkach i lasach o szerokich ścieżkach), dla niesłyszących i niewidomych. W Katowicach w obcowaniu z lasem pomaga na przykład Fundacja Transgresja, która pokazuje jak uprawiać tak zwane leśne kąpiele.  

– Prezydent Marcin Krupa kładzie duży nacisk na to, by Katowice były otwarte i dostępne dla wszystkich. Nowe inwestycje są przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami, a remonty i renowacje to okazje do usuwania barier architektonicznych ze starych obiektów. Dostępność oznacza także tworzenie atrakcyjnej oferty spędzania czasu wolnego – bo niepełnosprawność nie może oznaczać wyroku zamknięcia w czterech ścianach własnego mieszkania  – mówi Maciej Stachura, sekretarz miasta Katowice. – Między innymi dlatego w 2021 roku Katowice zajęły pierwsze miejsce w kategorii „Urząd otwarty dla niewidomych” regionalnego etapu konkursu Idol 2021 w województwie śląskimale też ogólnopolski tytuł Symbolu Odpowiedzialności Społecznej 2021. I choć wiemy, że Katowice z roku na rok stają się coraz bardziej dostępne – to zdajemy sobie także sprawę, jak wiele wyzwań i ciężkiej pracy przed nami w tym obszarze – dodaje sekretarz.

Na nowej NIEMAPIE KATOWICE DLA WSZYSTKICH znajdziemy też zasady savoir vivre, dzięki którym dowiadujemy się jak zachować się w kontakcie z osobami z niepełnosprawnościami.  Stworzyłyśmy NIEMAPĘ DLA WSZYSTKICH, bo mówienie o niepełnosprawnościach i dostępności miasta to ważne tematy. Nasze oczy patrzą coraz szerzej, dostrzegając różne grupy społeczne, które napotykają na przeszkody w mieście. I tak na przykład wychodząc naprzeciw potrzebom osób niewidomych po raz pierwszy na NIEMAPIE umieściłyśmy kod QR, po zeskanowaniu którego usłyszymy nagrania NIEMAPY wraz z audiodeskrypcjąprzygotowaną przez Muzeum Śląskie – mówi Małgosia Żmijska z kolektywu Mamy Projekt. 

Anna Dąbrowa, ekspertka od dostępności z Muzeum Śląskiego konsultowała NIEMAPĘ na każdym etapie i koordynowała redakcję i nagrania audiodeskrypcji dla osób niewidomych lub niedowidzących.

Ilustrowane przez Maćka Blaźniaka miasto w NIEMAPIE KATOWICE DLA WSZYSTKICH spaja sieć ciągnących się ścieżek dotykowych na chodnikach. – Są to linie prowadzące i punkty uwagi, które pomagają orientować się osobom niewidomym. Projektując staraliśmy się zadbać o wysoki kontrast tekstów i ilustracji, odpowiednią wielkość liter i interlinii oraz bezszeryfowy krój pisma, by wydawnictwo było dla wszystkich czytelne i łatwe w odbiorze – mówi Joanna Guszta ze studia graficznego Ładne Halo.

W ramach projektu powstał też spot prezentujący Katowice oczami osób z różnorodnymi niepełnosprawnościami. Wojciech Dulski z fundacji Ważni Ludzie opowiada o katowickim Rynku, Katarzyna Szymura miga z Muzeum Śląskiego, a Magdalena Kostka – z sekcji podnoszenia ciężarów Fundacji START – opowiada o swoich sukcesach sportowych. 

Papierową wersję NIEMAPY KATOWICE DLA WSZYSTKICH można za darmo odebrać w Centrum Informacji Turystycznej, Muzeum Śląskim, w Ważnym Miejscu oraz innych miejscach współpracujących z osobami z niepełnosprawnościami. Wersja on-line do pobrania na stronie: https://niemapa.pl/niemapy/katowice-dla-wszystkich/

NIEMAPA to seria nietypowych przewodników. Za pomocą zabawnych ilustracji i gotowych propozycji wycieczek przedstawiamy ciekawe miejsca, przyrodę i kulturę. Serię realizuje kolektyw Mamy Projekt, wspierający marki w realizowaniu działań, które robią różnicę. Ilustracje wykonało studio Ładne Halo. NIEMAPA KATOWICE DLA WSZYSTKICH powstała na zlecenie Urzędu Miasta Katowice, przy współpracy Muzeum Śląskiego i organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Wcześniej na zlecenie miasta Katowice wydane zostały: NIEMAPA Katowic (2019 r.) oraz NIEMAPA dla Seniorów (2021 r.). Wszystkie NIEMAPY można pobrać na www.niemapa.pl

Urząd Miasta Katowice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.