Teatr Śląski na Międzynarodowym Festiwalu Boska Komedia w Krakowie

Aż dwa spektakle Teatru Śląskiego w zostaną zaprezentowane na XIV Międzynarodowym Festiwalu Boska Komedia, który odbędzie się w Krakowie w dniach od 3 do 12 grudnia. W programie głównym, wśród 30 spektakli z całej Polski, zostanie pokazany „Śnieg” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, którego Teatr Śląski jest kooproducentem. Pokazy odbędą się 9 i 10 grudnia.

W nurcie online będzie można zobaczyć spektakl „On wrócił” w reż. Roberta Talarczyka ze znakomitą rolą Artura Święsa. Pokaz spektaklu planowany jest na 5 grudnia. Po spektaklu odbędzie się rozmowa z Arturem Święsem, którą poprowadzi Tomasz Domagała.

„Śnieg” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego jest pierwszą polską adaptacją powieści noblisty Orhana Pamuka. Bartosz Szydłowski czyta wielką powieść Pamuka poprzez nabrzmiewające we współczesnym świecie fundamentalizmy, ideowe wojny prowadzące wprost do rozlewu krwi, wreszcie opresyjny porządek religijny zmierzający do wykluczania i eliminacji niechcących się przystosować. Poeta Ka po kilkunastu latach pobytu na Zachodzie wraca do rodzinnego miasteczka Kars. Oficjalnym powodem przyjazdu jest pogrzeb matki. Nieoficjalnie prowadzi śledztwo dziennikarskie dotyczące rzekomych samobójstw młodych kobiet. Tuż po jego przyjeździe rozpętuje się śnieżyca, która odcina Kars od reszty świata. Nadchodzi rewolucja. Ka zostaje wciągnięty w sieć intryg konstruowanych przez wojskowych, nacjonalistów, fanatyków religijnych i terrorystów, którzy targają nim jak płatkiem śniegu. Musi się też zmierzyć z fake newsami, tworzonymi przez lokalne media, na zlecenie służb specjalnych i polityków. Tym, co może go ocalić, wydają się poezja i miłość.

W spektaklu grają śląscy aktorzy Aleksandra Przybył i Artur Święs. „On wrócił” wg bestsellerowej powieści Timura Vermesa w reż. Roberta Talarczyka z Teatru Śląskiego w Katowicach, jest opowieścią o uwodzicielskiej sile charyzmatycznych przywódców, o mechanizmach władzy, kierowaniu społecznymi nastrojami i roli, jaką w polityce odgrywają media. Spektakl traktuje o powrocie faszyzmu i jego popularności w dzisiejszym świecie, eksplorując fantastyczną i groteskową ideę powrotu Hitlera na Ziemię (znakomita rola Artura Święsa). A co jeśli   Führer nie zginął w kwietniu 1945 roku, lecz właśnie dziś pojawił się Berlinie? Próbując odnaleźć się w nowej rzeczywistości, trafia do… telewizyjnego programu. Jego płomienne występy, zdolność improwizacji oraz reagowania na sytuację społeczno-polityczną szybko zyskują mu rzeszę fanów i zwolenników. Jego słowa padają na podatny grunt i znajdują szerokie grono odbiorców, zwłaszcza dzięki wykorzystaniu siły mediów społecznościowych. W narodzie powoli budzi się duch…

Teatr Śląski

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.