Rok 2022 w katowickich kinach

Jacek Rokosz opowiadający w Kinie Kosmos o kultowej „Nocy żywych trupów”, listopadowy pokaz specjalny najnowszego filmu Wesa Andersona z dyskusją po angielsku w Kinie Światowid i grudniowe filmowe spotkanie z szachowymi mistrzyniami w Kinoteatrze Rialto – to wydarzenia zapowiadające nowości programowe katowickich kin Instytucji Filmowej Silesia Film na 2022 rok. Czego mogą spodziewać się widzowie kin studyjnych w Katowicach w przyszłym roku? Obok znanych i lubianych cykli filmowych znajdzie się dużo ciekawych nowości dla miłośników dobrego kina, inspirujących spotkań i filmowych niespodzianek.

WSZYSTKIE JĘZYKI KINA. Światowid

Film to uniwersalny język obrazów i emocji. Kino Światowid, łącząc widzów w filmowym doświadczeniu i przeżywaniu ekranowych przyjemności, od zawsze skłania do namysłu i rozmowy o dobrym kinie i dziejącej się współczesności.

W 2022 roku w Światowidzie będzie się mówić – i rozmawiać – o kinie w różnych językach: językiem twórców, którzy opowiedzą widzom o swoich najnowszych produkcjach na spotkaniach autorskichpokazach premierowych i przedpremierowych; głosem ekspertów, dzięki którym spojrzymy na kino z szerszej perspektywy i w ciekawych kontekstach – podczas SPOTKAŃ FILOZOFICZNYCH i SPOTKAŃ Z PSYCHOLOGIĄ; wreszcie – słowami widzów, których Światowid nieustająco zapraszać będzie do KLUBU FILMOWEGO 212. OSTATNI GASI ŚWIATŁO. A na kinowym ekranie wybrzmią języki z całego świata – m.in. podczas przeglądów kinematografii narodowych: TYGODNIA KINA NIEMIECKIEGOWIECZORU KINA FRANCUSKIEGO czy TYGODNIA KINA HISZPAŃSKIEGO.

W 2022 roku, pokonując kolejne bariery komunikacyjne, Kino Światowid będzie jeszcze bardziej dostępne dla wszystkich swoich widzów – zarówno obcojęzycznych, jak i tych ze szczególnymi potrzebami i niepełnosprawnościami. Obok działającej już PĘTLI INDUKCYJNEJ dla widzów słabosłyszących, systemu AUDIOMOVIE wspierającego osoby niedowidzące i KINA WRAŻLIWEGO, czyli pokazów dedykowanych najmłodszych widzom, w tym dzieciom szczególnie wrażliwym sensorycznie, Światowid wprowadzi SEANSE I DYSKUSJE Z JĘZYKIEM MIGOWYM.

Specjalnie dla obcojęzycznej publiczności Światowid poszerzy formułę znanego i lubianego cyklu pokazów English friendly o rozmowę po filmie prowadzoną w języku angielskim. Podczas każdego spotkania w ramach nowego cyklu ARE YOU TALKING TO ME? kino zagra film w języku angielskim z polskimi napisami, a po seansie gospodarz spotkania – anglista, tłumacz bądź lektor – poprowadzi dyskusję w języku angielskim poprzedzoną autorskim wstępem i wprowadzeniem w tematykę i kontekst filmu.

Rozmowy o ważnych tematach będą nieodłączną częścią Międzynarodowego Festiwalu Filmowego MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY, którego kolejna śląska edycja odbędzie się w Kinie Światowid w maju 2022.

W repertuarze Kina Światowid na 2022 rok nie zabraknie rzecz jasna kina autorskiego i premierowego. Będą filmowe niespodzianki, czyli SEANSE W CIEMNO, również w zaskakujących UKRYTYCH LOKACJACH, a także znane i lubiane przez widzów cykle – jak SEANS PÓŹNĄ PORĄ, dedykowany rodzicom i opiekunom z małymi dziećmi SKOCZ Z BAJTELM DO KINA czy SLOW CINEMA dla miłośników niespiesznych filmowych narracji.

Wydarzenie specjalne – zapowiedź cyklu ARE YOU TALKING TO ME?

25.11.2021 | czwartek | 19.00 | Kino Światowid

„Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun” | reż. Wes Anderson | Niemcy, USA | 2021 | 108 min | pokaz English friendly i dyskusja po angielsku

NIEZŁA SZTUKA W KINIE. Rialto

Kinoteatr Rialto od lat doskonale łączy filmowy repertuar z innymi dziedzinami sztuki, jak balet, malarstwo czy muzyka, dostarczając publiczności niezapomnianych wrażeń artystycznych. Rok 2022 w Kinoteatrze Rialto nie zawiedzie miłośników sztuki – w programie znajdą się flagowe dla kina cykle: TRANSMISJE BALETOWE z Teatru Bolszoj, dzięki którym można będzie oglądać najlepsze spektakle baletowe i WIELKA SZTUKA NA EKRANIE, czyli fabularne i dokumentalne filmy o słynnych twórcach, kierunkach w sztuce, muzeach czy wystawach.

Nowością wychodzącą naprzeciw potrzebom starszych widzów oraz osób, dla których śledzenie tradycyjnych napisów w kinie jest trudne, będą POKAZY FILMÓW O SZTUCE Z LEKTOREM. Swojego głosu użyczy Bartłomiej Majzel: autor i prowadzący audycji literacko-muzycznych w Radiu eM, obecnie współpracujący z radiową Dwójką i sosnowiecką Mediateką; poeta i kreator wydarzeń artystycznych na Śląsku.

Na 2022 rok Rialto przygotowało dla widzów jeszcze jedno nowe filmowe wydarzenie. RIALTO DOCumentalnie to cykl, w ramach którego prezentowane będą premierowe filmy dokumentalne poświęcone różnym obszarom życia społecznego i ciekawym zjawiskom – jednym zupełnie nieznanym, a dla innych – będących życiową pasją. Projekcjom będą towarzyszyć spotkania z zaproszonymi gośćmi – fascynującymi i ciekawymi osobowościami, które uczą nas, jak żyć pełnią życia.

Wydarzenie specjalne – zapowiedź cyklu RIALTO DOCumentalnie

18.12.2021 | sobota | 19.00 | Kinoteatr Rialto

„Chwała królowej” | reż. Tatia Skhirtladze, Anna Khazaradze | Austria, Gruzja, Serbia | 2020 | 82 min | po filmie spotkanie z zaproszonym gościem

NOWA HISTORIA KINA. Kosmos

Współczesne interpretacje klasyki, ciekawe spojrzenia i aktualne problemy – jak ekologia, dostępność czy tematy społeczne. Nowe konteksty i nieodkryte arcydzieła. W 2022 roku na filmową przeszłość Kino Kosmos będzie patrzeć ze współczesnej perspektywy.

Nowym spojrzeniem na klasykę filmową będzie w 2022 roku całoroczne wydarzenie ROK Z KINEM GROZY. Cykl rozpoczynający się jubileuszowym pokazem arcydzieła kina niemego „Nosferatu – symfonia grozy” (1922) prezentować będzie mniej znane i funkcjonujące na uboczu głównego nurtu horrory i filmy grozy z każdej dekady minionego stulecia, m.in. szwedzkie „Czarownice” (1922) czy „Wilkołak”(1941) i „Inwazja porywaczy ciał” (1956). Seanse uzupełnią prelekcje pokazujące rozwój gatunku oraz to, jak kino grozy funkcjonowało w przestrzeni społecznej, odbijając lęki i kompensując niepokoje swoich czasów. Autorami prelekcji będą znawcy i znawczynie kina, w tym członkinie kolektywu filmoznawczego Final Girls, autorki podcastu o kinie gatunkowym pod tym samym tytułem.

Z kolei marcowe święto kobiet to okazja, by oddać głos współczesnym reżyserkom i krytyczkom filmowym, a w cyklu SIŁA KOBIET przyjrzeć się na nowo filmowym wizerunkom gwiazd ekranu: Marlene Dietrich, Grety Garbo i Rity Hayworth.

W 2022 roku Kino Kosmos przygotowało prawdziwą gratkę dla miłośników kina i kuchni. UCZTA FILMOWA to nowy cykl, w którym ekranowej podróży po kulinarnych arcydziełach będą towarzyszyć rozmowy o kuchni, przyjemności jedzenia i dobrym smaku, nie tylko filmowym.

Z myślą o kinomanach ze szczególnymi potrzebami Kosmos, podobnie jak Rialto, wprowadzi w 2022 roku cykliczne POKAZY FILMOWE Z LEKTOREM, a najmłodsi bywalcy kina mogą spodziewać się mnóstwa ciekawych warsztatów dotyczących ekologii i filmowych spotkań z przyrodą.

W 2022 roku Kino Kosmos nadal sięgać będzie po kamienie milowe światowego kina jak KLASYKA WARNER BROS czy filmy prezentowane w ramach LEKCJI FILMOWYCH. Nie zabraknie znanych i lubianych cykli: dla dzieci – RODZINY W KINIEFILMOWYCH POPOŁUDNI i SEANSU Z PODUCHĄ, dla seniorów – PORY DLA SENIORA czy transmisji spektakli operowych. Będą filmowe wydarzenia rocznicowe – poświęcone Zbigniewowi CybulskiemuMarilyn Monroe czy… Jamesowi Bondowi; wystawy tematyczne i pokazy archiwalnych perełek z Filmoteki Śląskiej.

Wydarzenie specjalne – zapowiedź cyklu 2022. ROK Z KINEM GROZY

26.11.2021 | piątek | 19.00 | Kino Kosmos

„Noc żywych trupów” | reż . George A. Romero | 1968 | USA | 96 min | przed filmem spotkanie z prof. Jackiem Rokoszem, specjalistą od najgorszych filmów świata, profesorem Łódzkiej Szkoły Filmowej i autorem książki „Nadzy i rozszarpani. Amerykańska eksploatacja filmowa 1960 – 1980”

Bilety do nabycia w kasach kin oraz na Filmowa.net

Silesia Film

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.