Organizatorzy zapraszają na Jarmark na Nikiszu

W imieniu Organizatorów – Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw oraz Miasta Katowice – serdecznie zapraszamy na kolejny JARMARK NA NIKISZU, który odbędzie się 3-5 grudnia. Po roku przerwy wracamy. Chociaż wydarzenia tego typu nie są obecnie objęte restrykcjami, to planujemy JNN, uwzględniając bezpieczeństwo mieszkańców, odwiedzających i nas samych. 

Dlatego spośród 300 chętnych wystawców wybraliśmy niewiele ponad połowę – aby zapewnić odpowiednio dużo przestrzeni i dystans społeczny. W tym roku na JNN zaplanowaliśmy udział 170 wystawców, z czego aż 30 to punkty gastronomiczne. Swoją specjalną ofertę na Jarmark przygotowują także lokalne gastronomie. Na świątecznym Jarmarku znajdziecie bogatą ofertę bożonarodzeniowych przysmaków – ciast, pierników, pierogów, miodów, przypraw, bakalii no i… grzanego wina. A obok nich kupić będzie można także produkty spożywcze z innych części Polski – wędzone mazurskie ryby czy wędliny z Podlasia. Organizatorzy przewidzieli też specjalną strefę gastro. 

Jak zwykle, największą część Jarmarku tworzyć będzie wysokiej klasy rękodzieło – tradycyjne i nowoczesne oraz przedmioty użytkowe. A wśród nich biżuteria, naturalne kosmetyki, ozdoby świąteczne, wyroby z ceramiki, drewna, szkła, ze skóry. Wszystko starannie wyselekcjonowane. Dobrane także z myślą o nadchodzących świętach – tak, aby każdy mógł znaleźć coś na oryginalny prezent. Jak co roku na Jarmarku nie zabraknie także lokalnych wystawców, którzy sprzedawać będą śląskie pamiątki i swoje artystyczne wyroby. 

Czas spędzony na Jarmarku urozmaicać będą artyści. I chociaż w tym roku – także ze względów pandemicznych – zrezygnowaliśmy z tradycyjnej sceny, to nie zabraknie muzyki, także na żywo, a nawet zupełnie „bez prądu”. Przygotowaliśmy dla Was nie lada mieszkankę – posłuchać będzie można dj-skich setów, w wykonaniu lokalnego DJa, sakralne i świąteczne śpiewy chórów „Ogniwo” oraz „Jubilate Deo”. Zagra u nas również Kapela „Fedaków” rodzinny zespół z Katowic, grający muzykę tradycyjną ze Śląska i innych części kraju, a także autorską muzykę nawiązującą do polskiej muzyki tradycyjnej. Tradycyjna muzyka śląska jest także inspiracją dla Marka „Makarona” Motyki – kolejnego artysty, którego będzie można usłyszeć na Jarmarku. W swojej bluesowej twórczości chętnie sięga do starych śląskich tekstów i światowej poezji tłumaczonej na śląski. Na Jarmarku nie zabraknie oczywiście czegoś dla najmłodszych. Poza tradycyjną karuzelą wiedeńską, przygotowaliśmy dla dzieci spektakl pt. „Opowieści Wagantów” w wykonaniu Teatru „Gry i Ludzie”. 

Jarmarkowa sobota (4 XII) to dzień szczególny dla Nikiszowca – osiedla o górniczej historii. Tradycyjnie w Barbórkę mieszkańców obudzi przemarsz Orkiestry „Wieczorek”, kierowanej przez kapelmistrza Andrzeja Pisarzowskiego. Tego samego dnia o 17.00 w kościele św. Anny w Nikiszowcu orkiestra zagra specjalny barbórkowy koncert. Chociaż trudno to sobie wyobrazić, niepewna sytuacja orkiestry stawia pod znakiem zapytania jej dalsze losy i granie. 

Na terenie placu kościelnego prezentować się będą podczas Jarmarku lokalne organizacje społeczne. W niedzielę Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach prowadzić będzie zbiórkę krwi. 

I w tym roku działać będą specjalne bezpłatne linie autobusowe. Jedna z nich kursować będzie wahadłowo z katowickiego dworca, przez centrum przesiadkowe przy ul. Sądowej i centrum przesiadkowe na Zawodziu, a druga krótsza łączyć będzie duży parking przy Katowickim Cmentarzu Komunalnym przy ul. Murckowskiej z przystankiem na Jarmarku. 

Bezpłatne autobusy kończyć będą swój bieg na przystanku Janów Zamkowa Skwer, skąd już tylko parę kroków na wydarzenie. Zachęcamy do skorzystania z niej i pozostawiania samochodów na bezpłatnych parkingach. Chcemy w ten sposób uniknąć trudności związanych z korkowaniem się ulic dojazdowych na teren Jarmarku oraz z ograniczoną liczbą miejsc parkingowych w okolicy osiedla. Podczas imprezy cały Nikiszowiec, w tym ul. Nałkowskiej, objęty będzie zakazem wjazdu, który nie dotyczy mieszkańców osiedla za okazaniem wjazdówki. Zmianie ulegnie także rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej i lokalizacja przystanków. 

Współorganizator wydarzenia: Miasto Katowice – Status Miasta Gospodarza

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Katowice

Patronat medialny: Radio RMF FM,  Dziennik Zachodni oraz portal Naszekatowice.pl

Partner Główny: Tauron Polska Energia S.A. 

Pozostali Partnerzy: Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości S.A. oraz Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Katowicach, Piekarnia Cukiernia Michalski, Restauracja Śląska Prohibicja, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Katowicach, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Szczegółowe i bieżące informacje nt. Jarmarku zamieszczane są na portalu: facebook.com/JarmarkNaNikiszu/

Z uwagi na zmieniająca się sytuację epidemiologiczną organizatorzy proszą o stosowanie się do aktualnych w dniu Jarmarku zaleceń i obostrzeń, w tym przede wszystkim do zachowania dystansu społecznego oraz zasłaniania ust i nosa maseczką, jeśli dystans nie będzie możliwy.

Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.