Policjanci egzekwują przepisy związane z bezpieczeństwem sanitarnym

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Katowic i osób przyjeżdżających do stolicy Śląska, katowiccy policjanci kontrolują placówki handlowe i środki transportu publicznego i przypominają o obowiązku zakrywania ust i nosa.

Już od kilku tygodni katowiccy policjanci systematycznie przeprowadzają kontrole w placówkach handlowych i środkach transportu publicznego zwracając uwagę osobom, które nie przestrzegają obowiązku zakrywania ust i nosa. Jesienna pogoda sprzyja wielu infekcjom a liczba zachorowań na COVID-19 niestety ciągle rośnie. Tym razem policjanci z Komisariatu VI Policji w Katowicach i komendy Miejskiej Policji w Katowicach w centrum naszego miasta przeprowadzili kontrole pod kątem przestrzegania obowiązku zakrywania usta i nosa w przestrzeniach zamknietych. Niestety, w trakcie podejmowanych interwencji wobec osób, które nie miały zasłoniętych ust i nosa maseczka okazywało się, że to maseczkę posiadali w kieszeni albo w torebce, i po prostu ze zwykłego lenistwa nie chciało im się jej założyć. Przypominamy, że za to wykroczenie osoba może zostać pouczona, ukarana mandatem karnym lub sporządzony może zostać wniosek o ukaranie do sądu.

Przypominamy, że zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych jest obowiązkowe w całym kraju.

Nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Zgodnie z zapisami chusty, przyłbice i szalki nie są dopuszczalne.

Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.:

  • na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej);
  • w autobusie, tramwaju i pociągu;
  • w sklepie, galerii handlowej, banku i na poczcie;
  • w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej);
  • w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta;
  • w kinie i teatrze;
  • u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu;
  • w kościele, szkole i na uczelni;
  • w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucjach kultury itp.)

Poniżej zamieszczamy link, pod którym znajdziesz wszystkie obowiązujące nakazy i obostrzenia związane z pandemią: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

Śląska Policja

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.