Archiwalny listopad. Skarby Filmoteki Śląskiej w Kinie Kosmos

Unikatowy film dokumentalny z 1936 roku, Olimpiada Gołębi z 1969, domowe zbiory filmowe mieszkańców Śląska i wiele innych fantastycznych archiwaliów – już w listopadzie na dużym ekranie Kina Kosmos! A wszystko to dzięki Filmotece Śląskiej – jedynemu w Polsce regionalnemu archiwum filmowemu. Zapowiada się prawdziwe święto dla miłośników filmowych perełek sprzed lat.

Kilka miesięcy temu Filmoteka Śląska pozyskała unikatową produkcję12-minutowy, czarno-biały film dokumentalny Wilhelma Pragera pt. „Warschau” niemieckiej wytwórni UFA z … 1936 roku. Film, zachowany w zaskakująco dobrym stanie, jest jednym z bardzo rzadkich filmowych obrazów Warszawy z okresu przed II wojną światową, a więc niedotkniętej wojennymi zniszczeniami. Możemy zobaczyć malownicze nabrzeża Wisły, centrum stolicy pełne miejskiego zgiełku, bryczki, tramwaje, Park Saski czy Stare Miasto. Na specjalny – rarytasowy i jedyny – pokaz filmu „Warschau” na dużym ekranie kinowym zapraszamy do katowickiego Kina Kosmos 11 listopada o godzinie 17.30. Będzie to część wydarzenia przygotowanego z okazji Narodowego Święta Niepodległości, które w tym roku Kino Kosmos organizuje wspólnie z Filmoteką Śląską pod hasłem „Polska w archiwach filmowych”. Pokaz filmu „Warschau” poprzedzi spotkanie z Adamem Mankiewiczem, specjalistą zajmującym się digitalizacją i rekonstrukcją obrazu w projekcie Śląskie Digitarium. Na zakończenie obejrzymy pełnometrażowy film dokumentalny „Niepodległość” (2018) Krzysztofa Talczewskiego o drodze do odzyskania niepodległości w 1918 roku, walce o jej utrzymanie w pierwszych latach II Rzeczypospolitej oraz budowie nowej, niepodległej Polski. Film jest nie tylko doskonale udokumentowanym i zrealizowanym obrazem o historii naszego kraju, ale przede wszystkim niezwykle bogatym zbiorem materiałów z archiwów filmowych z całego świata. Dokument powstał bowiem dzięki odnalezieniu doskonałej jakości wcześniej niepublikowanych archiwaliów z lat 1914-1923. Wykorzystano w nim archiwalia francuskie, niemieckie, rosyjskie, amerykańskie, ukraińskie oraz polskie. Całość materiałów archiwalnych, dzięki najnowszym osiągnięciom techniki filmowej, została odrestaurowana i pokolorowana. 80 procent to materiały dotąd nieznane i po raz pierwszy pokazane polskiej publiczności. Prace nad dokumentem trwały kilka lat, film wyprodukowała MWM Media Sp. z o.o. przy współpracy z Telewizją Polsat, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym. Na Festiwalu Filmu Polskiego w Chicago w 2018 r. Krzysztof Talczewski otrzymał za „Niepodległość” nagrodę za „mistrzowską reżyserię filmu dokumentalnego”, a sam film – ze względu na sposób realizacji – jest porównywany do głośnego dokumentu Petera Jacksona z tego samego roku, opartego na brytyjskich archiwaliach z okresu I wojny światowej „I młodzi pozostaną”. Bilety na wydarzenie dostępne są w kasie Kina Kosmos i na Filmowa.net.

FILMOTEKA ŚLĄSKA PREZENTUJE

To nie koniec niespodzianek dla miłośników filmowych ciekawostek z dawnych lat i niezwykłych archiwalnych odkryć. Filmoteka Śląska i Kino Kosmos już od 15 listopada startują z wyjątkową akcją, która z pewnością ucieszy fanów starego kina, a całą resztę zachęci do sięgnięcia do bogatych i stale powiększających się zbiorów Filmoteki Śląskiej digitalizowanych i udostępnianych w ramach projektu „Śląskie Digitarium”. FILMOTEKA ŚLĄSKA PREZENTUJE to cykl, w ramach którego w co drugi poniedziałek przed seansami repertuarowymi w Kinie Kosmos pokazywane będą krótkie, około 2-3-minutowe filmy archiwalne, które znalazły się w projekcie „Śląskie Digitarium”. Wśród prezentowanych filmów na dużym ekranie można będzie zobaczyć takie perełki, jak archiwalny materiał z 11. Olimpiady Gołębi Pocztowych z 1969 roku czy z wizyty francuskiego piosenkarza Johnny’ego Hallydaya w Chorzowie w drugiej połowie lat 60.

„Śląskie Digitarium” to projekt realizowany przez cztery instytucje kultury województwa śląskiego: Bibliotekę Śląską (lidera projektu), Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego, Instytucję Filmową Silesia Film oraz Operę Śląską w Bytomiu. Celem przedsięwzięcia jest digitalizacja oraz udostępnienie zasobów kultury województwa śląskiego poprzez kompleksowy system cyfryzacji, archiwizacji i prezentacji zbiorów. W efekcie powstaną 153 TB danych, a internetowej publiczności zostanie udostępnionych łącznie ponad 93 tys. obiektów prezentujących dokumenty piśmiennicze, filmy, zabytkowe eksponaty oraz rekwizyty i kostiumy operowe.

Więcej materiałów pochodzących z projektu „Śląskie Digitarium” oraz zbiorów Filmoteki Śląskiej, w tym także kolekcji programów filmowych czy kinowych slajdów reklamowych można zobaczyć na stronie filmotekaslaska.com

HOME MOVE DAY: ŚWIĘTO KINA DOMOWEGO 

Listopad 2021 to zdecydowanie miesiąc filmowych archiwaliów w regionie. W sobotę, 20 listopada odbędzie się ósma katowicka odsłona odbywającego się na całym świecie święta kina domowego – HOME MOVE DAY. Ideą tego wydarzenia, ustanowionego w 2002 roku przez organizację nazwaną później The Center for Home Movies, jest zachowanie filmów z domowych archiwów oraz wspólne celebrowanie indywidualnych wspomnień ukrytych w obrazach sprzed lat. Organizator katowickiej edycji – Filmoteka Śląska zachęca do dzielenia się swoimi domowymi archiwaliami filmowymi. Do 10 listopada można zgłaszać filmy na taśmie 8 mm, super 8 i 16 mm do Filmoteki Śląskiej, gdzie konserwatorzy taśmy filmowej zadbają o jej przygotowanie do projekcji na dużym ekranie. Pokaz filmów odbędzie się podczas tegorocznej edycji Home Movie Day 20 listopada w Kinie Kosmos w Katowicach. Będzie można przy tej okazji porozmawiać z konserwatorami kopii filmowych. Wcześniej odbędą się familijne warsztaty plastyczne dla najmłodszych (obowiązują zapisy), a o 15.00 i 15.30 miłośnicy starych archiwaliów i ich tajemnic będą mogli wybrać się na zwiedzanie archiwum i pracowni digitalizacji, po których chętnych oprowadzi kierownik Filmoteki Śląskiej Andrzej Tuziak. Zwieńczeniem Home Movie Day będzie wyjątkowy pokaz czeskich amatorskich animacji, których program został przygotowany we współpracy z Národní filmový archiv, czyli czeską filmoteką narodową. Seans filmów pokazywanych pod hasłem „Krytyczne, edukacyjne, zaangażowane” poprzedzi prelekcja jednego z największych znawców kina animowanego w Polsce – Jerzego Armaty.

***

Prowadzona przez Instytucję Filmową Silesia Film Filmoteka Śląska w Katowicach to jedyne regionalne archiwum filmowe w kraju. Jej misją jest ochrona dziedzictwa filmowego, szczególnie wszelkich materiałów audiowizualnych.

Swoją misję realizuje poprzez gromadzenie, przechowywanie oraz udostępnianie filmów na taśmach filmowych oraz innych nośnikach. W zasobach Filmoteki Śląskiej znajdują się również filmy DVD oraz inne materiały związane z filmem i kinematografią (fotosy, plakaty, scenariusze, wycinki prasowe), a także czasopisma czy książki o tematyce filmowej. Zbiory filmowe są udostępniane kinom, domom kultury i instytucjom, które prowadzą działalność związaną z promocją i popularyzacją filmu i kultury filmowej.

W myśl zasady, że archiwalny materiał filmowy ma znaczenie – jest świadectwem przeszłości, dzięki któremu zabezpieczamy pamięć, obecnie Filmoteka Śląska koncentruje się na poszukiwaniu i archiwizowaniu amatorskich materiałów filmowych, które dokumentują historię regionu i jego przemiany i mogą być jedynym śladem po niematerialnym dziedzictwie naszego kraju.

Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem bieżących informacji o zbiorach i działaniach Filmoteki Śląskiej w Katowicach zachęcamy do subskrypcji newslettera.

Więcej na stronie Filmoteki: www.filmotekaslaska.com

Silesia Film

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.