Premier wziął udział w otwarciu wystawy poświęconej Powstaniom Śląskim

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w otwarciu wystawy poświęconej Powstaniom Śląskim, przygotowanej przez Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego oraz Instytut De Republica. Podczas wydarzenia, które odbyło się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, Prezesowi Rady Ministrów towarzyszył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Jak podkreślił Premier, powstańcy śląscy postawili na Polskę i wydarzenia te powinny być zapamiętane jako zwycięskie polskie powstania.

Szef rządu przypominał, że w latach 1919-1921, kiedy trwały Powstania Śląskie, nikt nie wiedział, jak długo przetrwa Polska tuż po odzyskaniu niepodległości. „Nasz kraj był na mapie od niedawna, a bardzo łatwo jest kochać ojczyznę, która jest silna i bezpieczna. Dużo trudniej i szlachetniej jest kochać ojczyznę, która jest w oblężeniu” – zaznaczył Premier w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. „Powstańcy śląscy, niezależnie od wszystkiego, postawili na Polskę” – dodał.

Mateusz Morawiecki podkreślił rolę przywódcy powstań Wojciecha Korfantego i stwierdził, że II RP nie mogłaby istnieć bez Śląska w takim charakterze i stopniu, w jakim miało to miejsce. Szef rządu podziękował także wszystkim zaangażowanym w podtrzymywanie pamięci o wydarzeniach sprzed ponad 100 lat.

Wystawa „Powstania Śląskie 1919-1920-1921”

Ekspozycja została przygotowana we współpracy Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego oraz Instytutu De Republica. Składa się z 24 plansz poświęconych historii Powstań Śląskich. Tablice ułożone są chronologicznie – od informacji dotyczących powodów wybuchu powstań, po plansze podsumowujące całość polskiego wysiłku niepodległościowego na Górnym Śląsku. 

Wystawa ma charakter przekrojowy – prezentuje najważniejsze wydarzenia, miejsca i postaci, które miały bezpośredni wpływ na przebieg powstań. Tekst tablic jest przygotowany w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej, dzięki czemu wystawa może spełniać swoją funkcję informacyjną i edukacyjną również wobec odbiorcy międzynarodowego. 

Powstania Śląskie

Trzy konflikty zbrojne na Górnym Śląsku, które miały miejsce w latach 1919–1921 między ludnością polską i niemiecką. Odbyły się w okresie formowania się Państwa Polskiego po zakończeniu I wojny światowej.

  • I powstanie śląskie – od 16 sierpnia do 24 sierpnia 1919 r.
  • II powstanie śląskie – od 19/20 sierpnia do 25 sierpnia 1920 r.
  • III powstanie śląskie – od 2/3 maja do 5 lipca1921 r.

W 1922 r. podpisano w Genewie konwencję w sprawie Śląska, według której obszar przyznany Polsce został powiększony do ok. 1/3 terytorium. Konwencja była korzystna dla naszego kraju, jeśli chodzi o istniejące na nim obiekty przemysłowe. Polsce przypadło 50 proc. hutnictwa i 76 proc. kopalń węgla.

Śląski Urząd Wojewódzki

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.